Aktualności - kultura, promocja, turystyka

Dzień Flagi

Dziewczyna i chłopak z dwiema flagami Mazowsza Autor: fot. Dariusz Ossowski

Majówka to nie tylko szansa na wypoczynek, ale też okazja do pokazania naszego patriotyzmu, także tego lokalnego.

Kiedy widzimy w kalendarzu, że zbliżają się pierwsze dni maja, od razu przychodzi nam na myśl skojarzenie z dłuższym weekendem, możliwością wyjazdu, ciepłymi wiosennymi dniami, a być może nawet pierwszym już przebłyskiem lata. Majówka kojarzy się głównie z urlopem i grillowaniem, czy jednak nie umyka nam w ten sposób coś ważnego?  

Patriotyczny wymiar majówki

To przede wszystkim ważne święta, czyli Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, który obchodzimy 2 maja i Święto Konstytucji 3 Maja. Podczas Dnia Flagi Polacy wywieszają biało-czerwoną flagę i pokazują w ten sposób przywiązanie do swojego kraju. Jak powinna wyglądać flaga Polski w tym dniu? MSWiA stworzyło specjalny miniprzewodnik "Biało-czerwona" , w którym można znaleźć najważniejsze zasady Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Oto kilka z nich:

  • flaga Polski powinna być sucha, czysta i niepognieciona,
  • jeśli zawieszamy flagę pionowo, kolor biały powinien znajdować się po lewej stronie,
  • uważajmy, żeby flaga nie była owinięta wokół masztu,
  • na flagach nie powinno się umieszczać jakichkolwiek symboli i napisów,
  • flagę Polski, na której znajduje się godło wywieszają zazwyczaj ambasady i lotniska, dlatego w Dniu Flagi wieszamy tą bez godła.

Skąd biel i czerwień na fladze?

Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony. Są one odwzorowaniem kolorystyki godła państwowego – orzeł biały na czerwonym polu. Pas górny reprezentuje białego orła, a dolny czerwone pole tarczy herbowej.

Kolory te według symboliki używanej w heraldyce mają następujące znaczenie:

  • koloru białego używa się w heraldyce jako reprezentację srebra. Oznacza on także wodę, a w zakresie wartości duchowych czystość i niepokalanie,
  • kolor czerwony jest symbolem ognia i krwi, a z cnót oznacza odwagę i waleczność.

Flaga Mazowsza

Zachęcamy, by obok flagi RP powiesić też flagę Mazowsza. Jej głównym elementem jest widoczny z lewej strony biały orzeł bez korony (zaprojektowany przez warszawskiego grafika Andrzeja Heidricha), ze złotym dziobem i złotymi szponami. Ta symbolika nawiązuje do historycznego herbu książąt mazowieckich i przypomina, jak długa, bogata i burzliwa była historia Mazowsza. Integruje i skłania do refleksji o naszych korzeniach. To symbol regionalnego patriotyzmu i przywiązania do mazowieckiej kultury, tradycji, ale także troski o dobro wspólne. Wizerunek flagi został zatwierdzony przez Komisję Heraldyczną, działającą przy MSWiA.  

– Mazowsze to największy i od lat najszybciej rozwijający się region w Polsce. Województwo wielu szans i możliwości. Mamy więc z czego być dumni. Dlatego pokażmy, że Mazowsze jest dla nas ważne, wywieszając flagę z wizerunkiem białego orła bez korony przed domem, w miejscu pracy i nauki – zachęca marszałek Adam Struzik.

Symbole Mazowsza: flagę, a także herb województwa mazowieckiego, ustanowił Sejmik Województwa Mazowieckiego w 2006 r. Od 2021 r. mogą jej używać mieszkańcy regionu, samorządy gminne i powiatowe, instytucje i organizacje bez ograniczeń co do miejsca i czasu. 

 

 

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony