Aktualności - bezpieczeństwo

Szkolenie dla kierowców w ramach BOM

Uczestnicy szkolenia przygotowują się do części praktycznej Autor: arch. UMWM

Bezpieczeństwo kierowców w teorii i praktyce to cykl szkoleń, które organizuje Tor Modlin dla mieszkańców subregionu siedleckiego. Pierwsi chętni mają je już za sobą.

W ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza 2021 mieszkańcy subregionu siedleckiego wybrali do realizacji projekt nr 54 „Poprawa bezpieczeństwa kierowców i pieszych w wieku 25-55 lat, ze szczególnym uwzględnieniem ich relacji na drodze, podczas ćwiczeń na torze doskonalenia techniki jazdy”.

Jego głównym celem jest podniesienie kompetencji bezpiecznego prowadzenia pojazdu poprzez uświadomienie zagrożeń, z jakimi kierowcy mogą spotkać się na drodze oraz przećwiczenie możliwości radzenia sobie z nimi. W projekcie mogą wziąć udział mieszkańcy powiatów: garwolińskiego, siedleckiego, łosickiego, sokołowskiego, węgrowskiego oraz z Siedlec.

Pierwsza grupa chętnych uczestniczyła w szkoleniu 14 sierpnia. Eksperci uświadamiali kierowcom, jakie zagrożenia wynikają z takich czynników jak: stan zdrowia czy wiek kierowcy, nadmierna prędkość, nadmierna pewność siebie lub rozproszenie uwagi rozmową telefoniczną. Uczestnicy brali także udział w zajęciach z psychologiem transportu. Głównym tematem wykładu był wpływ substancji psychoaktywnych na organizm kierowcy tj. alkohol, narkotyki, dopalacze i leki.

Część praktyczna szkolenia polegała na udziale w ćwiczeniach na specjalistycznym torze. Każdy z uczestników miał okazję przekonać się, jak rozpoznać i uniknąć poślizgu podsterownego i nadsterownego, jak bezpiecznie wykonać manewr hamowania z ominięciem przeszkody na łuku drogi oraz jak w praktyce działają systemy wspomagające, w które wyposażony jest samochód.  

Wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w szkoleniu w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza finansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony