Informacje prasowe

148 mazowieckich zabytków ze wsparciem sejmiku Mazowsza

zabytki ogólne kopi4.png

Aż 148 zabytków przejdzie prace renowacyjne dzięki wsparciu sejmiku Mazowsza. Radni województwa wybrali tegorocznych beneficjentów programu „Mazowsze dla zabytków”. Na niezbędne remonty, naprawy i modernizacje władze regionu przeznaczą w sumie 13,8 mln zł.

Po raz kolejny liczba i wartość złożonych wniosków w ramach programu „Mazowsze dla zabytków” przekroczyła kilkukrotnie zaplanowane na ten cel środki. Jak zauważa przewodniczący sejmiku województwa mazowieckiego Ludwik Rakowski, w tym roku dofinansowanie na prace konserwatorskie przy mazowieckich zabytkach cieszyło się rekordowym zainteresowaniem. 

Zgłoszonych zostało aż 255 wniosków. Wnioskodawcy ubiegali się o wsparcie na ponad 51 mln zł. To wyraźnie potwierdza jak dużo jest potrzeb i jak wiele jest wciąż do zrobienia dla ochrony i ratowania najcenniejszych obiektów zabytkowych. Udzielając pomocy finansowej lokalnym samorządom, przedsiębiorcom i osobom fizycznym, kościelnym osobom prawnym, organizacjom pozarządowym i wspólnotom mieszkaniowym realizujemy przyjęty przez sejmik „Program opieki nad zabytkami w województwie mazowieckim 2022–2025” – podsumował przewodniczący sejmiku.

 

– Wybór z roku na rok staje się coraz trudniejszy – zauważa marszałek Adam Struzik. – Wpływa do nas coraz więcej projektów, które są dobrze przygotowane i zasługują na wsparcie. W tym roku pomożemy w remoncie aż 148 zabytków na których renowację, konserwację i remonty przeznaczymy 13,8 mln zł. Mamy nadzieję, że na tym nie koniec. Na liście rezerwowej mamy kolejne dobre projekty, które czekają na nasze wsparcie.

 

Przy ocenie wniosków pod uwagę brane są: konieczność przeprowadzenia prac lub robót wynikająca ze stanu zachowania zabytku, kwalifikowalność kosztów, znaczenie zabytku dla mieszkańców, w tym rola zabytku w kształtowaniu przestrzeni publicznej oraz jego dostępność dla społeczności lokalnej i turystów. Wsparcie otrzymały wszystkie wnioski, które uzyskały min. 44 punkty.

 

– Aby pomóc w renowacji jak największej liczby zabytków podjęliśmy decyzję o obniżeniu jednostkowej kwoty dofinansowania – podsumowuje wicemarszałek Wiesław Raboszuk. – Dzięki tej decyzji wsparcie trafi do większej liczby beneficjentów i pomoże w remoncie wielu pięknych i cennych zabytków.

 

Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974,
e-mail: rzecznik@mazovia.pl

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony