Informacje prasowe

15 płockich projektów w Budżecie Obywatelskim Mazowsza. Ruszyło głosowanie!

konferencja-13.jpg Autor: Fokusmedia

Mieszkańcy województwa mazowieckiego mogą znów decydować o tym, jakie projekty z Budżetu Obywatelskiego Mazowsza zostaną zrealizowane w 2025 r. Plenerowe spotkania biesiadne, Zielony Szpital, poprawa bezpieczeństwa na drogach czy książkomaty dla Płocka to tylko niektóre z 15 propozycji zgłoszonych w tym roku w regionie płockim. Głosowanie trwa do 23 czerwca br.

413 projektów zgłosili w tym roku mieszkańcy naszego województwa do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. 288 z nich uzyskało pozytywną ocenę. W regionie płockim pozytywną weryfikację przeszło 15 projektów.

Marszałek Adam Struzik podkreśla, że budżet obywatelski to wyjątkowe narzędzie, w którym zarówno inicjatywa, jak i decyzja leżą po stronie mieszkańców. – Ponad 15,5 tys. osób z regionu płockiego zagłosowało w ubiegłorocznej edycji BOM. To najwięcej spośród głosów oddanych w poszczególnych regionach naszego województwa. Mam nadzieję, że w tym roku mieszkańcy regionu płockiego równie licznie wezmą udział w głosowaniu, tym bardziej że wśród pozytywnie ocenionych projektów jest wiele ciekawych i potrzebnych lokalnych inicjatyw.

W piątej edycji BOM w puli ogólnowojewódzkiej znalazły się 54 projekty, a w regionach –  234 inicjatywy. Samorząd Mazowsza na realizację projektów obywatelskich przeznaczył w tym roku 30 mln zł.

– Łączna wartość projektów w regionie płockim w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza to blisko 6 mln zł. Wśród nich są zarówno inicjatywy edukacyjne, kulturalne, prozdrowotne, jak i projekty mające na celu poprawę infrastruktury drogowej czy rowerowej. Zachęcam do głosowania, bo wszystkie z nich służą poprawie komfortu, jakości życia i bezpieczeństwa mieszkańców Mazowsza – zaznacza wiceprzewodniczący sejmiku województwa mazowieckiego i podsekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Konrad Wojnarowski.

Jak oddać głos?

Wystarczy wejść na platformę bom.mazovia.pl i kliknąć przycisk „Głosuj online”. Kolejny krok to podanie danych, takich jak: imię, nazwisko, miejscowość, powiat, numer telefonu komórkowego. W głosowaniu można oddać 2 głosy – najpierw wybieramy 1 projekt z puli ogólnowojewódzkiej, następnie z wybranego podregionu. Nie trzeba oddawać dwóch głosów. Do oddania głosu konieczny jest telefon komórkowy, na który zostanie wysłany SMS z kodem weryfikacyjnym. Jeden numer telefonu może posłużyć do głosowania dla maksymalnie trzech osób. Głosowanie potrwa do 23 czerwca br., a wyniki zostaną ogłoszone do 4 lipca.  

15 projektów z regionu płockiego

Do 23 czerwca głosować można na jeden projekt z puli ogólnowojewódzkiej (pełna lista dostępna na bom.mazovia.pl) oraz na jeden z poniższych projektów w płockiej puli regionalnej

 1. ,,Plenerowe spotkania biesiadne" - zadanie kulturalno-integracyjne (218 600 zł),
 2. Powstanie Warszawskie Pamiętamy (78 000 zł),
 3. Widoczni-bezpieczni. Doświetlenie dziesięciu przejść dla pieszych w Gąbinie, DW 574 (600 000 zł),
 4. Sztuka swobodnego przekazu – spotkania artystyczne, 5. edycja (155 000 zł),
 5. Zostaw auto, wybierz rower lub na nogach rusz po zdrowie – ścieżka pieszo-rowerowa, 3. etap (1 200 000 zł),
 6. Zalesiański Park Aktywności (692 000 zł),
 7. Poprawa bezpieczeństwa na drodze wojewódzkiej 567 – budowa radarowych wyświetlaczy prędkości (160 000 zł),
 8. Zakup fantomów i AED oraz warsztaty szkoleniowe z pierwszej pomocy dla Mazowszan (220 000 zł),
 9. Oświetlone przejścia – bezpieczne przejścia (820 000 zł),
 10. Kobiety z Mazowsza dbają o zdrowie swoich piersi! – kampania edukacyjna (176 000 zł),
 11. Książkomaty dla Płocka (485 000 zł),
 12. Zwierzęta Pomagają Rozwinąć Skrzydła, 2. edycja (210 750 zł),
 13. "Ścieżkami przygody" – program wychowawczy dla dzieci i młodzieży podregionu płockiego (170 000 zł),
 14. Rozwój pieczy zastępczej na terenie podregionu płockiego (240 000 zł),
 15. Zielony Szpital (500 000 zł).

54 projekty ogólnowojewódzkie

W tym roku Mazowszanie mogą głosować na 54 projekty z puli ogólnowojewódzkiej. Ich wartość to w sumie ponad 20 mln zł. Wśród projektów, które można wybierać są m.in.: rozbudowa tras rowerowych na Mazowszu, warsztaty edukacyjne dla młodzieży, wycieczki dla dzieci i seniorów, a także zabawy i turnieje sportowe.

Jak zauważa zastępca dyrektora ds. organizacyjnych w urzędzie marszałkowskim Sara Michalska, teraz wszystko w rękach mieszkańców – autorów oraz tych, którzy aktywnie angażują się w życie województwa – Konkurencja jest duża, zachęcam więc do aktywnej promocji swoich pomysłów. Liczę na to, że w tym roku padnie rekord oddanych głosów.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,
tel. 22 59 07 602,
e-mail biuro.prasowe@mazovia.pl


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony