Informacje prasowe

Budżet Obywatelski Mazowsza – zgłoś projekt!

DSC_1604-3.jpg

Właśnie ruszył Budżet Obywatelski Mazowsza. W tej edycji na realizację pomysłów mieszkańców samorząd województwa przeznaczył rekordowe 30 mln zł! Projekty można zgłaszać do 21 stycznia 2024 r.

Budżet Obywatelski Mazowsza wystartował już po raz piąty. W tym roku w puli jest aż 30 mln zł! Projekty mogą zgłaszać wszyscy mieszkańcy województwa. W imieniu osób małoletnich składają je rodzice lub opiekunowie prawni. Każdy może zgłosić i poprzeć dowolną liczbę pomysłów. Mogą być to zarówno projekty inwestycyjne, jak i tzw. miękkie – kulturalne, edukacyjne, profilaktyczne, dotyczące bezpieczeństwa czy ochrony środowiska. Na projekty inwestycyjne można wydać maksymalnie 1,2 mln zł, zaś na nieinwestycyjne – 240 tys. zł. Projekty można zgłaszać do 21 stycznia 2024 r.

Czwartkowe popołudnia z BOM

W tym roku mieszkańcy mogą liczyć na dodatkowe wsparcie na etapie pisania projektów. W grudniu i styczniu w każdy czwartek w godz. od 15.00 do 19.00 pracownicy urzędu marszałkowskiego będą pełnić dyżur pod numerami telefonów: 22 59 79 693, 22 59 79 277 22 43 79 482.

– Pretekstem do przygotowania projektu zawsze jest pomysł. Zdajemy sobie sprawę, że do jego realizacji potrzebne jest wsparcie. Właśnie dlatego wprowadziliśmy telefoniczne konsultacje, podczas których mieszkańcy będą mogli dopytać o szczegóły związane z wypełnianiem formularzy czy dotyczące zasad składania projektów – zauważa członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska

Potrzeba = projekt


Zgłaszane projekty powinny być odpowiedzią na potrzebę mieszkańców i wspierać rozwój województwa mazowieckiego. Projekt, aby mógł zostać rozpatrzony, musi zyskać poparcie minimum 50 mieszkańców regionu. Co ważne – podpisy poparcia pod projektami będzie można zbierać nie tylko na listach papierowych, ale także elektronicznie.

Całe województwo? A może podregion?

Projekty, ze względu na swój charakter, mogą obejmować całe województwo lub tylko jeden z dziewięciu podregionów (ciechanowski, ostrołęcki, siedlecki, radomski, żyrardowski, płocki, warszawski zachodni, warszawski wschodni oraz m.st. Warszawę). Dzięki takiemu podziałowi każdy z obszarów ma zagwarantowaną pulę środków, które zostaną wykorzystane na działania wyłącznie w tym rejonie.

Warunki, które musi spełnić projekt

Środki Budżetu Obywatelskiego Mazowsza są częścią budżetu województwa, dlatego też zadania, które można z nich realizować, muszą dotyczyć zadań o charakterze wojewódzkim, np. profilaktyki, promocji i ochrony zdrowia, bezpieczeństwa publicznego, a także infrastruktury społecznej czy drogowej. Proponowane inwestycje bądź przedsięwzięcia mogą być realizowane wyłącznie na nieruchomościach województwa, a termin ich realizacji nie może przekroczyć jednego roku budżetowego.

– Budżet Obywatelski Mazowsza jest wspaniałą formą jednoczenia i angażowania mieszkańców w  przedsięwzięcia na których im zależy i na które mogą mieć wpływ. Bardzo wiele projektów nigdy nie zostałoby zrealizowanych gdyby nie oddolna inicjatywa mieszkańców i  ich mobilizacja podczas głosowania – dodaje Dariusz Stopa, dyrektor siedleckiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Jak zgłosić projekt?

Najwygodniejszą formą zgłoszenia projektu jest skorzystanie z formularza na stronie Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Można w nim zapisywać wersje robocze, edytować projekt, dodawać załączniki. Przez platformę urzędnicy będą się kontaktować z autorami projektów na etapie oceny.

Projekt można też zgłosić w formie papierowej – pocztą lub osobiście w siedzibie urzędu marszałkowskiego w Warszawie lub w jednej z delegatur – Radomiu, Siedlcach, Płocku, Ciechanowie, Ostrołęce, Piasecznie, Żyrardowie czy Wołominie. Wtedy należy jednak pamiętać, że projekt musi być zgłoszony na poprawnym formularzu, który można pobrać ze strony. Również podpisy poparcia należy zebrać na odpowiednim formularzu.

BOM – to działa!

Wśród zwycięskich projektów poprzedniej edycji BOM znalazła się renowacja terenów zielonych wokół siedleckiego ratusza wraz z ich oświetleniem i automatycznym nawadnianiem. Autor projektu Bartłomiej Karpiński zaznacza, że realizacja tego projektu była możliwa dzięki zaangażowaniu i głosom mieszkańców regionu siedleckiego. – Podczas niedzielnego spaceru z żoną usiedliśmy na ławce przy skwerze Tadeusza Kościuszki, który znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie siedleckiego ratusza. Patrząc na świeżo wyremontowaną wieżę i olśniewająco wyglądającego Jacka, pomyślałem, że czas zrobić coś dla tych, którzy nie trzymają tylko głowy w chmurach, lecz patrzą pod nogi. Poddałem pomysł, który Muzeum Regionalne w Siedlcach przyjęło z ogromnym zaangażowaniem.

Zagospodarowanie zieleni wokół siedleckiego ratusza polegało na stworzeniu reprezentacyjnych parterów nawiązujących do czasów Aleksandry Ogińskiej podkreślających zabytkowy charakter budynku. Rośliny zostały dobrane tak, aby nasadzenia były atrakcyjne przez cały rok, a każdy kolejny miesiąc zaskakiwał innym efektem. Zastosowanie wybranych roślin ma za zadanie podnieść walory estetyczne terenu, ułatwić jego obsługę, ale również zwiększyć bioróżnorodność. Zwrócono również uwagę na zastosowanie roślin, które będą pożyteczne dla pszczół, motyli i innych owadów zapylających.

Dla wyeksponowania i podkreślenia walorów i dominanty jaką są rosnące przy budynku dęby zainstalowano podświetlenie koron. Iluminacja świetlna wyeksponowała piękną budowę tych majestatycznych drzew. Tereny pod dębami obsadzone zostały roślinnością okrywową. W ramach projektu wokół ratusza pojawiły się niskie zimozielone żywopłoty z cisa oraz różnorodne gatunki roślin, takich jak hortensja bukietowa, różanecznik, budleja, berberys, krzewuszka, trzmielina, liliowiec, funkia, kocimiętka, kosmatka, barwinek, rozplenica i bodziszek. Na całym terenie zamontowano system automatycznego nawadniania. Na terenie ogrodów pojawiły się również tablice informacyjne, śmietniki, stojaki na rowery, stelaż na wieńce i znicze pod tablicą upamiętniającą poległych nauczycieli podczas II Wojny Światowej .

Koszt realizacji inwestycji to ponad 257 tys. zł. Środki pochodzą w całości z budżetu województwa mazowieckiego.

 

Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974,
e-mail: rzecznik@mazovia.pl

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony