Informacje prasowe

Czarne punkty wodne w subregionie siedleckim

290264460_1048922249351751_291428232935299023_n.jpg Autor: arch. UMWM

Samorząd Mazowsza wraz z mazowiecką policją prowadzą akcję oznaczania niebezpiecznych kąpielisk tzw. czarnymi punktami wodnymi. W tym roku na listę niestrzeżonych akwenów trafiło kolejnych pięć. Tym samym na mapie regionu jest w tej chwili aż 125 takich miejsc, a 17 z nich zlokalizowanych jest w subregionie siedleckim.

Współdziałanie przynosi dobre efekty, co potwierdzają dane. W 2021 r. na terenie Mazowsza doszło do 38 utonięć[i], w tym 2 na terenie subregionu siedleckiego. Dla porównania w 2020 r. w naszym regionie utonęło 58 osób, a w subregionie siedleckim – 4.

Janina Ewa Orzełowska członkini zarządu województwa mazowieckiego zwraca uwagę na najczęstsze przyczyny utonięć.

– Korzystając z uroków lata i pięknej, słonecznej pogody często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. A to właśnie brawura, lekkomyślność czy kąpiele po spożyciu alkoholu mogą doprowadzić do tragicznych w skutkach wypadków. Często też przeceniamy swoje umiejętności pływackie i bez względu na zakazy wiele osób zamiast strzeżonych kąpielisk, wybiera dzikie plaże, gdzie nie ma ratowników, a dno zbiornika jest jedną wielką zagadką. Pamiętajmy, nie warto ryzykować swojego zdrowia i życia dla chwili przyjemności i wybierajmy bezpieczne miejsca.

Od 2009 r. samorząd województwa mazowieckiego we współpracy z Wojewódzką Komendą Policji w Radomiu oraz Komendą Stołeczną Policji w Warszawie prowadzą akcję prewencyjną polegającą na oznaczaniu miejsc niebezpiecznych tzw. czarnymi punktami wodnymi. Przed kąpielą w takich miejscach i jej zgubnymi skutkami ostrzegają charakterystyczne czarno-żółte tablice.

– Pod kątem nadzoru nad tymi obszarami oznaczonymi czarnymi punktami planujemy odpowiednią dyslokację służb. Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach patrolują tereny kąpielisk, także tych nieoznaczonych. Dodatkowo w ramach prowadzonych akcji prewencyjnych np. „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” nasi profilaktycy zawsze przypominają o zasadach bezpiecznego wypoczynku podczas spotkań z dziećmi i młodzieżą – zwraca uwagę mł. insp. Andrzej Dziewulski –Komendant Miejskiej Policji w Siedlcach.

Nowe czarne punkty wodne

W tym roku na terenie Mazowsza pojawią się 5 nowych czarnych punktów wodnych. Staną one w:

 • Wierzbicy (pow. radomski, gm. Wierzbica) przy wyrobisku pokopalnianym po cementowni;
 • Krukach (pow. ostrołęcki, gm. Olszewo-Borki) przy wyrobisku pokopalnianym – żwirowni;
 • Słopsku (pow. wyszkowski, gm. Zabrodzie) przy wyrobisku pokopalnianym – żwirowni;
 • Godziszu (pow. garwoliński, gm. Sobolew) przy stawach;
 • Koszelówce (pow. płocki, gm. Łąck) przy kąpielisku przy Jeziorze Zdworskim.

Łącznie po aktualizacji na Mazowszu będzie 125 miejsc oznaczonych „Czarnymi punktami wodnymi”. Najwięcej niebezpiecznych miejsc jest w subregionie ostrołęckim (25 czarnych punktów) i w Warszawie (22 czarne punkty). Następne w kolejności są subregiony: ciechanowski (21 czarnych punktów), radomski (17 czarnych punktów), siedlecki (17 czarnych punktów), żyrardowski (8 czarnych punktów), warszawski zachodni (8 czarnych punktów), płocki (5 czarnych punktów) i warszawski wschodni (2 czarne punkty). 

Oznaczenie akwenu czarnym punktem jest tożsame z zakazem kąpieli. W subregionie siedleckim jest 17 takich miejsc:

 • Żwirownia w m. Sławiny (gm. Garwolin, pow. garwoliński),
 • Rzeka Wisła w m. Ostrów (gm. Maciejowice, pow. garwoliński),
 • Jezioro Oblin w m. Oblin (gm. Maciejowice, pow. garwoliński),
 • Zalew w m. Morskie Oko (gm. Wilga, pow. garwoliński),
 • Stawy w m. Godzisz (gm. Sobolew, pow. garwoliński),
 • Rzeka Bug w Mężeninie (gm. Platerów, pow. łosicki),
 • Rzeka Bug w Mierzwicach Starych (gm. Sarnaki, pow. łosicki),
 • Rzeka Bug w Serpelicach (gm. Sarnaki, pow. łosicki),
 • Rzeka Bug w m. Bużyska (gm. Korczew, pow. siedlecki),
 • Rzeka Bug w Mogielnicy (gm. Korczew, pow. siedlecki),
 • Rzeka Liwiec w m. Kapuściaki (gm. Mokobody, pow. siedlecki),
 • Naturalne rozlewisko tzw. Moczydła w m. Soćki (gm. Wodynie, pow. siedlecki),
 • Zalew „Niewiadoma” w m. Niewiadoma (gm. Sabnie, pow. sokołowski),
 • Rzeka Bug w m. Szumin (gm. Łochów, pow. węgrowski),
 • Rzeka Bug w m. Wywłoka (gm. Łochów, pow. węgrowski),
 • Rzeka Bug w m. Wilczogęby (gm. Sadowne, pow. węgrowski),
 • Rzeka Liwiec w m. Karczewiec (gm. Wierzbno, pow. węgrowski);

2,1 mln zł na ratownictwo wodne

Oprócz akcji oznakowywania najniebezpieczniejszych kąpielisk na Mazowszu, samorząd województwa od 2016 r. współpracuje również z organizacjami pozarządowymi w ramach otwartego konkursu ofert w obszarze „Ratownictwo i ochrona ludności”. W tym roku wsparcie trafiło do 11 organizacji (WOPR-y oraz jedna jednostka OSP), które łącznie otrzymały wsparcie w wysokości 420 tys. zł. Środki z budżetu województwa mogą zostać przeznaczone m.in. na zakup nowego sprzętu ratowniczego, pokrycie kosztów utrzymania w gotowości sprzętu ratowniczego, zakup paliwa do prowadzenia działań ratowniczych czy też pokrycie kosztów przeprowadzenia szkoleń dla ratowników wodnych w zakresie obsługi sprzętu oraz przeprowadzenia szkoleń psów ratowniczych wraz z przewodnikami. W sumie na ten cel samorząd województwa mazowieckiego przekazał ponad 2,1 mln zł.

Co robić, gdy widzimy tonącego?

Zanim zaczniemy działać, powinniśmy najpierw zastanowić się, czy mamy odpowiednie możliwości – zarówno fizyczne, jak i sprzętowe. W przypadku rzek takich jak Wisła absolutnie nie możemy rzucać się na pomoc bez sprzętu, który nas zabezpieczy. W przeciwnym razie sami możemy ucierpieć. Dlatego widząc tonącego najpierw dzwonimy pod nr tel. 112 i wzywamy odpowiednie służby. Natomiast jeśli jest większa grupa osób i możemy się w jakiś sposób zabezpieczyć, np. mamy jakąś linę możemy próbować ratować tonącego. Najpierw odpowiednio zabezpieczamy się liną i przy asekuracji innych osób stojących na brzegu wchodzimy do wody. Mamy wtedy pewność, że jesteśmy w stanie bezpiecznie powrócić, bo wiemy, że ktoś nas ściągnie do brzegu.

Pierwsza pomoc

Gdy poszkodowany będzie już na brzegu kładziemy go na wznak na twardym podłożu na wznak i sprawdzamy, czy jest przytomny i czy reaguje, np. na głos. Jeśli nie reaguje należy:

 • udrożnić drogi oddechowe poszkodowanego i sprawdzić czy oddycha, kładąc jedną rękę na jego czole, a drugą pod brodą i odchylając jego głowę do tyłu;
 • pochylić się nad jego twarzą i spróbować poczuć oddech obserwując czy klatka piersiowa się porusza;
 • jeśli nie oddycha – zrobić 5 wdechów i rozpocząć uciskanie klatki piersiowej wykonując 30 mocnych uciśnięć (splecione dłonie na środku klatki piersiowej) na głębokość 5-6 cm;
 • następnie wykonać 2 wdechy i powtórzyć 30 uciśnięć klatki piersiowej (czynność powtarzamy do przyjazdu karetki lub do odzyskania przytomności przez poszkodowanego).

Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974,
e-mail: rzecznik@mazovia.pl

[i] Na podstawie statystyk prowadzonych na terenie działania Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu oraz Komendy Stołecznej Policji w Warszawie


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony