Informacje prasowe

Drogi w powiecie zwoleńskim po przebudowie. Pomógł samorząd Mazowsza

zwoleń.jpeg Autor: fot. arch. UMWM

Zakończyły się dwie ważne inwestycje drogowe w powiecie zwoleńskim. Nowe oblicze zyskały odcinki w Osinach (gm. Zwoleń) i Czarnolesie (gm. Policzna). W ich uroczystym otwarciu wzięli udział wicemarszałek Rafał Rajkowski oraz radny województwa mazowieckiego Tomasz Śmietanka.

Samorząd województwa mazowieckiego na przebudowę dwóch dróg w powiecie zwoleńskim przeznaczył łącznie około 3,3 mln zł. Inwestycje otrzymały wsparcie w ramach programu „Mazowsze dla równomiernego rozwoju”.

Prace były prowadzone na dwóch drogach powiatowych: nr 4513W Zwoleń – Kroczów – Kazanów w Osinach oraz nr 4506W Zwoleń – Sarnów w Czarnolesie.

– Efekty przebudowy możemy już dziś zobaczyć. Drogi zyskały m.in. nową nawierzchnię i bezpieczne pobocza. Zakładane cele, czyli zwiększenie bezpieczeństwa i lepszy komfort podróży zostały zrealizowane – zauważa wicemarszałek Rafał Rajkowski.

2,3 mln zł z budżetu województwa na przebudowę drogi w miejscowościach Czarnolas, Piątków i Bierdzież

Decyzją radnych województwa mazowieckiego powiat zwoleński otrzymał blisko 2,3 mln zł wsparcia na przebudowę odcinka drogi nr 4506W Zwoleń – Sarnów w Czarnolesie o długości prawie 5,5 km.

– To jedno z licznych dofinansowań, które przekazaliśmy na rozwój powiatu zwoleńskiego. Przypomnę, że wspieramy też inwestycje w szpitalu w Zwoleniu czy czarnoleskim muzeum – dodaje radny województwa Tomasz Śmietanka.

Prace były prowadzone w miejscowościach Czarnolas, Piątków i Bierdzież.

– Chcemy, aby powiat zwoleński był nowoczesnym miejscem, z szeroko rozwiniętym zapleczem infrastrukturalnym na miarę XXI wieku. Naszym znakiem rozpoznawczym są obecnie ogromne inwestycje w zakresie drogownictwa. Drogi stanowią o prawidłowym funkcjonowaniu regionu. A tak wielu zadań w tym obszarze nie było tu od lat – mówi starosta zwoleński Stefan Bernaciak.

Zakres prac obejmował m.in. poszerzenie i odwodnienie jezdni, wzmocnienie jej nawierzchni, poszerzenie i utwardzenie poboczy. Powstały też zatoki postojowe i perony przystankowe. Przebudowane zostały skrzyżowania z drogami powiatowymi i gminnymi, a zjazdy do posesji oraz pól wyregulowane. Wykonano poziome i pionowe oznakowanie jezdni oraz wyznaczono przejścia dla pieszych.

Przebudowa umożliwi szybki dojazd do głównych traktów komunikacyjnych prowadzących do siedzib gmin i powiatu, a także usprawni połączenie z drogami krajowymi nr 12 i 79 oraz z Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Wicestarosta powiatu zwoleńskiego Waldemar Urbański podsumowuje, że jest do dobra wiadomość szczególnie dla mieszkańców gmin – Policzna, Zwoleń, Gniewoszów i Garbatka-Letnisko.

– Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu z budżetu województwa mazowieckiego i współpracy z gminami mogliśmy sobie pozwolić na realizację tak dużych i kosztownych inwestycji drogowych. Już dzisiaj cieszą one mieszkańców powiatu, ale też odwiedzających Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie i turystów korzystających z nowo powstałej ścieżki rowerowej.

Prawie kilometrowy odcinek drogi w Osinach został odnowiony

Ponad 1 mln zł trafił do powiatu zwoleńskiego na przebudowę drogi powiatowej nr 4513W na odcinku Zwoleń – Kroczów – Kazanów w miejscowości Osiny. W ramach inwestycji zostały przebudowane trzy skrzyżowania z drogami gminnymi. Powstały też nowe zjazdy na posesję, chodniki i ścieżki rowerowe. Jezdnia została odwodniona, pojawiło się na niej też nowe oznakowanie poziome. Oświetlenie uliczne wymieniono na energooszczędne.

Załączniki:


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony