Informacje prasowe

Kultura za złotówkę także dla dzieci z zerówek

Infografika Kultura za złotówkę.jpg

Oprócz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a także osób z niepełnosprawnościami z marszałkowskich instytucji kultury za symboliczną złotówkę będą mogły skorzystać również dzieci z zerówek. Warto się spieszyć, bo akcja „Kulturalna szkoła na Mazowszu” trwa do końca roku i cieszy się dużym zainteresowaniem najmłodszych mieszkańców regionu.

„Kulturalna szkoła na Mazowszu” to inicjatywa samorządu województwa mazowieckiego, w ramach której uczniowie mazowieckich szkół mogą odwiedzić marszałkowskie instytucje kultury za złotówkę.

Jak podkreśla marszałek Adam Struzik, program okazał się dużym sukcesem. – Akcja cieszy się sporym zainteresowaniem, o czym świadczy liczba osób odwiedzających nasze placówki. W tej edycji już w pierwszym półroczu osiągnęliśmy imponujący wynik prawie 160 tys. uczestników. Teraz z oferty naszych muzeów i teatrów za symboliczną złotówkę będą mogli skorzystać także uczniowie szkolnych czy przedszkolnych zerówek.

Szeroka oferta

Do wyboru jest 28 instytucji kultury prowadzonych przez samorząd Mazowsza. Wśród nich są zarówno instytucje teatralne i widowiskowe (np. Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze im. Tadeusza Sygietyńskiego w Otrębusach czy Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku), skanseny (Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu i Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu), a także muzea (np. Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Muzeum Mazowieckie w Płocku, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie czy Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie).

Do wzięcia udziału w akcji zachęca wicemarszałek Wiesław Raboszuk. – Mazowieckie instytucje kultury mają ciekawą i różnorodną ofertę. Dzięki biletowi za symboliczną złotówkę wycieczki szkolne chętnie odwiedzają nasze muzea, teatry czy skanseny. Udało nam się w ten sposób zachęcić młodych ludzi do wizyty w teatrze lub muzeum.

Kto może skorzystać z programów?

Program „Kulturalna szkoła na Mazowszu” jest skierowany do uczniów szkół podstawowych, liceów ogólnokształcących, techników, branżowych szkół I stopnia i szkół artystycznych z terenu województwa mazowieckiego. Od lipca w ramach projektu „Wsparcie osób z niepełnosprawnościami na Mazowszu” z oferty marszałkowskich instytucji kultury za symboliczną złotówkę mogą korzystać również osoby z niepełnosprawnościami, bez względu na wiek i rodzaj niepełnosprawności. Teraz z programu „Kulturalna szkoła na Mazowszu” mogą również skorzystać dzieci objęte rocznym przygotowaniem przedszkolnym w przedszkolu, oddziale przedszkolnym czy w szkole podstawowej.

By móc skorzystać z „promocyjnej” ceny, szkoła powinna wysłać zgłoszenie do wybranej przez siebie instytucji kultury. Formularz jest dostępny na stronie www.mazovia.pl oraz na stronach instytucji kultury. Szczegółowe informacje dotyczące uczestnictwa w programach można znaleźć na stronach instytucji biorących w nich udział. Regulamin programów, wzory oświadczeń i lista instytucji znajdują się na stronach samorządu Mazowsza i Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

 

Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974,
e-mail: rzecznik@mazovia.pl


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony