Informacje prasowe

Marszałek Adam Struzik apeluje do Prezydenta ws. terminu wyborów samorządowych

Marszałek Adam Struzik wystosował pisma do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz marszałków Sejmu i Senatu w sprawie terminu wyborów samorządowych. – Wydłużenie kadencji samorządów do 5,5 roku oraz przesunięcie wyborów na kwiecień 2024 r. to działania niezgodne z Konstytucją oraz przepisami prawa. Nie ma formalnych przeszkód, aby wybory samorządowe odbyły się w pierwszym możliwym terminie, czyli we wrześniu 2023 r., a wybory parlamentarne w ostatnim możliwym terminie, czyli listopadzie 2023 r. – podkreśla marszałek.

W swoim piśmie do Prezydenta Andrzeja Dudy, marszałek Struzik zaapelował o zawetowanie uchwalonej przez Sejm RP Ustawy o przedłużeniu kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego do 30 kwietnia 2024 r. oraz o zmianie ustawy – Kodeks wyborczy. „Konsekwencje związane z procedowaną w parlamencie zmianą terminu wyborów samorządowych, które zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa powinny odbyć się jesienią 2023 r., napawają ogromnym zaniepokojeniem” – pisze marszałek Struzik.

„Zmiana trwającej kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego, które mają umocowanie w art.169 ust.1. Konstytucji RP i należą do istoty ustrojowej państwa demokratycznego, jest bardzo poważnym działaniem i powinna stanowić wyjątek oparty o ekstraordynaryjne przesłanki. (…) Normalizacja istotnych zmian ustrojowych tworzy niebezpieczny precedens na przyszłość” – wskazuje marszałek. „Ingerencja w kadencyjność organów pochodzących z wyborów powszechnych, to ingerencja w wyrażoną demokratycznie wolę suwerena. Dlatego Konstytucja RP wyłącznie w jednym przypadku przewiduje możliwość przedłużenia kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego: w sytuacji wprowadzenia w kraju stanów nadzwyczajnych (art. 228 Konstytucji RP). Niniejsze wskazuje na konieczność traktowania zmian długości kadencji organów wyłącznie w sytuacjach nadzwyczajnych, a więc wyjątkowo. Jest to standard, który powinien być dla dobra publicznego utrzymany” – podkreśla marszałek.

Pismo zakończone jest apelem do Prezydenta: „Apeluję tym samym do Pana Prezydenta, aby podejmując decyzję o podpisaniu procedowanej ustawy, wziął Pan pod uwagę zagrożenia z niej wynikające oraz to, że stanowi ona prawo szkodliwe dla Rzeczypospolitej Polskiej, wprowadzając do porządku prawnego niebezpieczny precedens. Tego wymaga racja stanu oraz rola Prezydenta jako obrońcy Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej”.

 

Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974,
e-mail: rzecznik@mazovia.pl


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony