Informacje prasowe

Mazowsze przekazuje kolejne karetki dla Ukrainy

DSC_2172.jpg

Przez długi czas służyły ratownikom i pacjentom z Warszawy i okolic, teraz zyskają drugie życie w Ukrainie.

Karetki „Meditransu” wraz z wyposażeniem wyruszyły dziś z Warszawy do ukraińskich miejscowości Berdyczów i Brody. W uroczystym przekazaniu pojazdów wzięli udział marszałek Adam Struzik, członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska oraz radni ukraińskich miast, do których trafią ambulanse.

Samorząd województwa mazowieckiego od początku wojny w Ukrainie wspiera obwody partnerskie, m.in. poprzez przekazywanie pojazdów i sprzętu medycznego. Jak mówi marszałek Adam Struzik, dostarczany sprzęt jest odpowiedzią na potrzeby ukraińskich partnerów. – Nie możemy zapominać, że nasi przyjaciele zaatakowani przez Rosję nadal walczą i bronią swojego kraju. Dlatego w miarę możliwości wysyłamy kolejne karetki, sprzęt i środki, które będą ratować zdrowie i życie rannych – dodaje.

 Karetki sprawne i gotowe do akcji

Do Ukrainy trafią tym razem dwa pojazdy do niedawna używane przez warszawskie pogotowie. To specjalistyczne ambulanse typu C marki Mercedes Sprinter wyprodukowane w 2011 r. Członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska podkreśla, że karetki są w pełni sprawne, po poprawkach blacharsko-lakierniczych i niezbędnych naprawach mechanicznych. – Samochody są wyposażone w sprzęt i aparaturę medyczną niezbędną do specjalistycznych działań ratowniczych służących do podtrzymania podstawowych funkcji życiowych, w tym nosze, defibrylator z kardiomonitorem, respirator transportowy i przenośny ssak elektryczny.

Oprócz podstawowego wyposażenia, czyli m.in. butli na tlen medyczny, masek tlenowych czy noszy z platformą, w karetkach znalazły się dodatkowe środki przekazane przez stację pogotowia. Wśród nich są kombinezony ochronne, rękawice lateksowe, płyny do dezynfekcji, strzykawki, igły, zestawy porodowe, pościel medyczna i wenflony.

To już kolejne karetki przekazane z warszawskiej stacji pogotowia. W sumie ze stolicy wyjechało 8 ambulansów. Jak mówi dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego Karol Bielski, przekazywane pojazdy są w bardzo dobrym stanie. – Dodatkowo ambulanse są „po brzegi” wypełnione niezbędnymi sprzętami i medykamentami. Ta pomoc nie byłaby możliwa bez stałego wsparcia naszej jednostki ze strony samorządu województwa mazowieckiego – dodaje.

Na Ukrainę zostało przekazanych w sumie 19 ambulansów. W pełni sprawne i wyposażone karetki pochodziły ze stacji pogotowia w Warszawie, Płocku, Siedlcach i Ostrołęce. Pojazd przekazał także Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu.

 

Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail: rzecznik@mazovia.pl

 

Piotr Owczarski, E.D.
Rzecznik Prasowy
Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratrunkowego i Transportu Sanitarnego
„Meditrans” SPZOZ w Warszawie
tel. 517 256 989
e-mail: piotr.owczarski@meditrans.waw.pl


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony