Informacje prasowe

Mazowsze wspiera warszawskie dzielnice. 2 mln zł na ochronę środowiska i sport

DSC_0940 kopia.jpg

Modernizacja terenów zielonych, murale antysmogowe czy kampanie edukacyjne – to niektóre z 11 projektów związanych ze środowiskiem, jakie będą realizowane przez warszawskie dzielnice przy wsparciu samorządu Mazowsza. Dofinansowanie otrzymały także inwestycje sportowe: modernizacja stadionu na Targówku oraz budowa boisk w dzielnicy Mokotów. Łączna wartość wsparcia na 13 projektów to niemal 2 mln zł.

Jak mówi wicemarszałek Wiesław Raboszuk, który dziś w Urzędzie Dzielnicy Targówek podpisał umowy z beneficjentami, wsparcie warszawskich samorządów jest tym ważniejsze dziś, gdy realizacja dużych inwestycji jest trudna.

Wysoka inflacja, ograniczanie wpływów budżetowych samorządów, drożyzna – jako samorządowcy musimy się wspierać, by nadal rozwijać swoje lokalne wspólnoty. Dofinansowujemy też zadania, które gminy muszą wykonywać w ramach programu ochrony powietrza. To pokazuje, że samorząd województwa nie tylko reguluje kwestie prawne, ale też wychodzi naprzeciw potrzebom gmin i dzielnic podkreśla wicemarszałek.

Ponad milion na walkę ze smogiem

To już czwarta edycja autorskiego programu wsparcia samorządu województwa mazowieckiego „Mazowsze dla czystego powietrza”. W tym roku samorządowcy zgłosili blisko 200 projektów, spośród których radni województwa wybrali 179 do dofinansowania. Dziś przedstawiciele stołecznego ratusza i dzielnic podpisali umowy na dofinansowanie siedmiu projektów.

Jednym z projektów jest skierowana do mieszkańców Targówka akcja informacyjna na temat ochrony powietrza i oszczędzania energii. Jej elementem będą murale antysmogowe przy ul. Święciańskiej, Rembielińskiej i Suwalskiej. Murale powstaną przy użyciu specjalistycznych farb z dwutlenkiem tytanu, który usuwa bakterie i grzyby, ale także wiąże substancje zawarte w zanieczyszczonym powietrzu.

Większość projektów dotyczy jednak czyszczenia ulic na mokro. Działanie to ma spory wpływ na jakość powietrza, którym oddychają warszawiacy. Przeprowadzone analizy stężeń pyłów zawieszonych powodowanych przez transport wykazują, że wielkość tego typu emisji wtórnej wynosi: dla pyłu zawieszonego PM10 – do 60% i dla pyłu zawieszonego PM2,5 – do 15% łącznej emisji pyłu. Jedynym doraźnym sposobem na ograniczanie negatywnych skutków tego zjawiska jest częste czyszczenie ulic, które musi odbywać się na mokro, tak by był usuwany, a nie rozwiewany. Czyszczenie ulic w gminach miejskich jest wymagane przez program ochrony powietrza dla województwa mazowieckiego.

Jak zauważa radny województwa mazowieckiego Bartosz Wiśniakowski samorząd województwa mazowieckiego od lat prowadzi spójną politykę proekologiczną.

– Pomagamy samorządom lokalnym w realizacji działań sprzyjających poprawie jakości powietrza. W tym roku na ten cel zarezerwowaliśmy aż 9 mln zł. To środki, które pozwolą na realizację szeregu działań służących ochronie powietrza, w tym kampanii informacyjnych czy chociażby czyszczenia ulic na mokro, które staje się standardem w krajach europejskich np. we Francji, a zapobiega unosowi wtórnemu pyłów, ma więc pozytywny wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy.

Mazowsze dla czystego powietrza

Lista beneficjentów, którzy podpisali umowy 10 czerwca 2022 r.

Lp.

Beneficjent

Projekt

Dofinansowanie

1.

m.st. Warszawa

Mechaniczne zmywanie jezdni ulic m.st. Warszawy

200 000,00 zł

2.

m.st. Warszawa

Kampania informacyjno-edukacyjna na temat zanieczyszczenia powietrza w Warszawie, w szczególności na temat możliwości uzyskania dotacji na wymianę źródła ogrzewania

200 000,00 zł

3.

Dzielnica Targówek

Wykonanie murali antysmogowych oraz przeprowadzenie akcji informacyjno-edukacyjnej mającej na celu zwiększenie świadomości mieszkańców Targówka w zakresie ochrony powietrza i oszczędzania energii

139 642,00 zł

4.

Dzielnica Mokotów

Oczyszczanie nawierzchni jezdni ulic gminnych na terenie Dzielnicy Mokotów Miasta Stołecznego Warszawy

200 000,00 zł

5.

Dzielnica Praga-Południe

Czyszczenie ulic na mokro-mechaniczne oczyszczanie ulic gminnych wraz ze zraszaniem na terenie dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy, w ramach realizacji zadania budżetowego – B/III/1/1/2 (letnie oczyszczanie ulic)

87 812,00 zł

6.

Dzielnica Wilanów

Czyszczenie ulic na mokro

100 000,00 zł

7.

Dzielnica Ursynów

Czyszczenie ulic na mokro w Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy

125 000,00 zł

Suma

1 052 454,00 zł

Dzielnice się zazielenią

W ramach programu „Mazowsze dla klimatu” zrealizowanych zostanie w tym roku 157 inwestycji w całym województwie, a wśród nich także te warszawskich dzielnic. Wartość podpisanych dziś umów z tego programu to ponad 300 tys. zł.

Dzięki wsparciu samorządu Mazowsza zostanie zagospodarowany teren zielony z ogrodem deszczowym przy ul. Lentza w Wilanowie, a budynek przy ul. Piaskowej na Woli zyska tzw. zielony dach. Ponadto na stadionie OSiR Targówek zostanie zamontowane nowe, oszczędniejsze oświetlenie. Dzielnica Ursynów otrzymała z kolei środki na wyczekiwaną modernizację placu w Parku im. Jana Pawła II.

Mazowsze dla klimatu

Lista beneficjentów, którzy podpisali umowy 10 czerwca 2022 r.

Lp.

Beneficjent

Projekt

Dofinansowanie

1.

Dzielnica Targówek

Wymiana źródeł światła na stadionie OSiR Targówek przy ul. Łabiszyńskiej 20 w Warszawie

100 000,00 zł

2.

Dzielnica Wilanów

Zagospodarowanie terenu zieleni wraz z ogrodem deszczowym przy ul. S. Lentza w Dzielnicy Wilanów m.st. Warszawy

48 201,00 zł

3.

Dzielnica Wola

Kompleksowe wykonanie zielonego dachu na budynku przy ul. Piaskowej 11 w Warszawie

60 000,00 zł

4.

Dzielnica Ursynów

Przebudowa/modernizacja placu z fontanną w Parku im. Jana Pawła II

100 000,00 zł

Suma

308 201,00 zł

Ponad pół miliona na inwestycje sportowe

Mazowsze jak co roku wspiera także inwestycje sportowe. W tej edycji programu „Mazowsze dla sportu” radni województwa przekazali 41 mln zł na 189 projektów z całego województwa. Dziś podpisano umowy na dofinansowanie dwóch warszawskich inwestycji. Oba otrzymały dofinansowanie 300 tys. zł.

To dobre wieści m.in. dla mieszkańców Targówka. Dzielnica otrzymała środki na zmodernizowanie stadionu Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Łabiszyńskiej. Dzielnica Mokotów przy wsparciu Mazowsza zbuduje z kolei nowe boiska przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym przy Nowoursynowskiej 210/212.

Mazowsze dla sportu

Lista beneficjentów, którzy podpisali umowy 10 czerwca 2022 r.

Lp.

Beneficjent

Projekt

Dofinansowanie

1.

Dzielnica Targówek

Modernizacja stadionu OSiR Targówek przy ul. Łabiszyńskiej 20 w Warszawie

300 000,00 zł

2.

Dzielnica Mokotów

Budowa zespołu boisk na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 11 przy ul. Nowoursynowskiej 210/212

300 000,00 zł

Suma

600 000, zł

Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail: rzecznik@mazovia.pl

Załączniki:


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony