Informacje prasowe

Miasto Ciechanów otworzyło nowe przedszkole

Elegancko ubrany mężczyzna na tle wejścia do przedszkola. Autor: arch. UMWM

Przy ul. Szwanke w Ciechanowie powstało pierwsze od 32 lat nowe samorządowe przedszkole. Miasto wybudowało je w niespełna rok. Działalność rozpoczęło już dziś, aby dzieci mogły przejść proces adaptacji. Do Miejskiego Przedszkola nr 2 uczęszczać będzie 150 najmłodszych ciechanowian. Koszt inwestycji to prawie 11 mln zł, z czego 4 mln zł przekazał samorząd województwa mazowieckiego.

Realizację tej ważnej dla ciechanowian inwestycji wsparł samorząd województwa mazowieckiego. Przekazał miastu 4 mln zł w ramach programu „Mazowsze dla równomiernego rozwoju”. Reszta środków finansowych pochodzi z budżetu miasta. Budowa kosztowała prawie 11 mln zł. Miasto dwukrotnie starało się o dofinansowanie na ten cel z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Rząd odmówił jednak wsparcia finansowego dla budowy przedszkola w Ciechanowie. Inwestycję dofinansował natomiast samorząd Mazowsza.

– Wspieramy mazowieckie miasta, gminy, powiaty, ale jest to przede wszystkim pomoc dla mieszkańców. Wiemy, że projekty, które są realizowane dzięki naszym programom wsparcia są dla nich bardzo istotne. To nie tylko lepsza jakość życia, ale też bardzo konkretna pomoc. Świetnym przykładem jest przedszkole w Ciechanowie. Już od września będzie do niego uczęszczać 150 najmłodszych mieszkańców miasta, co może pozwolić ich rodzicom na np. spokojny powrót do pracy czy podjęcie nowego zajęcia – podkreśla marszałek Adam Struzik

Obiekt powstał w niespełna rok. Ekspresowa budowa była możliwa dzięki zastosowaniu technologii modułowej wykonania. Większość prac zrealizowano w fabryce, a do Ciechanowa przyjechały prefabrykowane elementy budynku, które zmontowano na miejscu. Przy przedszkolu zagospodarowano też teren przyległy – powstała droga dojazdowa, chodniki, parking i nowa zieleń. Nie ma barier architektonicznych, a obiekt jest w pełni dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Teren ogrodzono i oświetlono. Część działki wyłączono z ruchu kołowego i wybudowano tam plac zabaw. Budynek jest zasilany energią z paneli fotowoltaicznych, które zamontowano na dachu.

– Oddajemy wielu kolejnym pokoleniom ciechanowian najbardziej nowoczesne przedszkole w mieście. Wykonanie tej inwestycji było dla nas priorytetem. Budowa była oczekiwana i potrzebna, a dowiodło tego zainteresowanie rodziców naborem. Już w pierwszym roku działania przedszkole będzie wypełnione w 100% – powiedział prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

Podczas otwarcia przedszkola samorząd Mazowsza przekazał też dodatkowe wyposażenie dydaktyczne dla placówki.

– Nowy obiekt, który został wybudowany między innymi dzięki wsparciu samorządu województwa, umożliwia swobodną naukę, zabawę oraz integrację najmłodszych. Przedszkole zostało wyposażone w miasteczko rowerowe, dzięki czemu dzieci będą mogły przyswajać bezpieczne zachowania na drodze – podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Mobilne miasteczko rowerowe i zestaw miasteczka dla przedszkolaka umożliwią najmłodszym naukę bezpieczeństwa ruchu drogowego i zasad poruszania się w terenach zurbanizowanych.

– Nowe przedszkole robi duże wrażenie. Jest nowocześnie, wygodnie i bezpiecznie – mówi radny województwa mazowieckiego Konrad Wojnarowski. – Wielu rodziców z pewnością czekało na realizację tej inwestycji, która nie byłaby możliwa bez dobrej współpracy miasta z samorządem Mazowsza.

Od 1 września 6 grup dzieci w wieku od 3 do 5 lat będzie na co dzień przebywać w atrakcyjnie wyposażonych, dobrze wentylowanych i bezpiecznych wnętrzach. Oddziały przedszkolne mają powierzchnię ok. 60 m2, każdy ma oddzielny węzeł sanitarny i magazyn podręczny. Budynek posiada własną, w pełni wyposażoną kuchnię, co umożliwi przygotowywanie na miejscu trzech posiłków dziennie dla wszystkich przedszkolaków.

Miejskie Przedszkole nr 2 będzie otwarte od poniedziałku do piątku od godz. 6:30 rano tak, aby rodzice i opiekunowie mogli dowieźć do niego dzieci zanim sami zaczną pracę. W nowej placówce pracowało będzie 12 wykwalifikowanych nauczycieli wychowania przedszkolnego, pomoce nauczyciela i specjaliści: logopeda, psycholog i pedagog specjalny. W ofercie edukacyjnej dla dzieci znajdzie się też nauka języka angielskiego, rytmika i gimnastyka.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974,
e-mail: rzecznik@mazovia.pl


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony