Informacje prasowe

Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego

Mężczyzna wręcza statuetkę kobiecie w sukni Autor: Rafał Latoszek

Znamy laureatów XXIII edycji Nagród Marszałka Województwa Mazowieckiego. Spośród 60 kandydatów kapituła konkursu wyłoniła 10 zwycięzców, których działalność twórcza, charytatywna czy społeczna promują region w kraju, ale za granicą. Wczoraj wyróżnionym statuetki Nagrody Marszałka wręczył marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik oraz Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa mazowieckiego.

Niełatwe zadanie stanęło w tym roku przed kapitułą konkursu.

Jak zauważa marszałek Adam Struzik mimo, że jest to już 23. edycja na liście kandydatów do statuetki pojawiły się prawdziwe osobowości, zespoły z dorobkiem czy stowarzyszenia, których praca jest bezcenna dla mieszkańców regionu. – Muszę przyznać, że wybór nigdy nie jest łatwy, ale cieszy mnie tak duże zainteresowanie konkursem. Oznacza to bowiem, że na Mazowszu wciąż mamy wielu ludzi, których talent, twórczość, społeczne zaangażowanie warto doceniać. I to, właśnie robimy – dodaje marszałek.

W tym roku o Nagrodę Marszałka walczyło aż 60 kandydatów, w tym aż 48 osób fizycznych. Statuetkami wyróżniono 10 laureatów. Wśród wyróżnionych znalazła się zmarła w październiku tego roku wybitna artystka kurpiowska Marianna Staśkiewicz. W jej imieniu nagrodę odebrał przedstawiciel rodziny.

– Gratuluję wszystkim tegorocznym laureatom. Swoją postawą i podejmowanymi działaniami kultywują Państwo tradycje nie tylko mazowieckie, ale przede wszystkie te lokalne. Życzę Państwu dalszych sukcesów, owocnej pracy i nowych, ciekawych wyzwań – zaznaczyła członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

Gala wręczenia nagród odbyła się w Mazowieckim Teatrze Muzycznym im. Jana Kiepury w Warszawie. W uroczystości udział wziął wiceprzewodniczący sejmiku województwa mazowieckiego Mirosław Adam Orliński oraz radni województwa mazowieckiego: Konrad Wojnarowski, Leszek Przybytniak, Paweł Obermeyer i Konrad Rytel.

NAGRODZENI:

Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „SOKÓŁ” w Bodzanowie, pow. płocki

Stowarzyszenie powstało w 2015 r., a swoją nazwą nawiązuje do działającego w 1926 r. w Bodzanowie Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Członkowie stowarzyszenia w swojej działalności skupiają się nie tylko na rozwoju i promocji kultury fizycznej, lokalnej tradycji, kultury, historii. Przykładają też ogromną wagę do krzewienia lokalnego patriotyzmu i zdrowego stylu życia. Swój czas poświęcają również na pracę z seniorami i dziećmi z niepełnosprawnościami.

Do najważniejszych osiągnięć SSK „Sokół” można zaliczyć m.in. budowę siłowni zewnętrznej i placu zabaw w Chodkowie (gm. Bodzanów) oraz realizację projektów takich jak: „Zdrowy Senior”, którego celem była integracja międzypokoleniowa młodzieży z seniorami, „Centrum Psychologiczne dla mieszkańców gminy Bodzanów w trwającym zagrożeniu pandemią COVID 19” oraz „Patriotyzm jutra” czy też „Niepodległościowe inspiracje”, których efektem było utworzenie repliki historycznego sztandaru Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. W sumie przez zaledwie 6 lat działalności Stowarzyszenie „Sokół” zrealizowało aż 38 projektów. Co więcej w 2021 r. zostało wyróżnione za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego medalem pamiątkowym PRO MASOVIA.

Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów „Spokojna Jesień Życia” w Szydłowcu, pow. szydłowiecki

Stowarzyszenie działa od 2016 r. Jego prezesem jest Kazimierz Zawadzki. Organizację tworzą ludzie pełni pozytywnej energii, którzy chętnie pomagają innym i chcą pokazać, że życie na emeryturze nie oznacza samotności i wykluczenia społecznego. Wręcz przeciwnie – może być piękne i ciekawe. Mówią o sobie, że są ludźmi dojrzałymi wiekiem, a młodymi wiekiem, pełnymi wigoru, którzy chcą robić coś dla siebie i innych.

W swojej działalności skupiają się na pomocy ludziom starszym. Ale to nie wszystko. Oprócz tego udzielają się artystycznie biorąc udział wydarzeniach kulturalnych i organizując różnego rodzaju przedsięwzięcia. W ramach stowarzyszenia od 2014 r. działa Zespół Teatralno-Wokalny „Fantazja”, który występuje w kraju i za granicą. „Fantazja” występowała m.in. w Beynes we Francji, podczas obchodów Dni Seniora w Wyszkowie, w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz na II Przeglądzie Artystycznego Ruchu Seniorów Opoczno 2019, podczas którego zdobyli III miejsce w kategorii „Zespół” a ich solistka Anna Tchórzewska zajęła III miejsce w kategorii „Soliści”.

Miejska Orkiestra Dęta działająca przy Węgrowskim Ośrodku Kultury, pow. węgrowski

Miejska Orkiestra Dęta od początku powstania działała jako jedna z sekcji Węgrowskiego Ośrodka Kultury. Powstała w 2007 r. w tym roku obchodzi swoje piętnastolecie istnienia. Pomysłodawcą założenia orkiestry był Jarosław Kresa. Orkiestra debiutowała 3 maja 2007 r. uczestnicząc w uroczystościach z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Kapelmistrzem został Tomasz Gronowski, który tę funkcję pełni do dziś. Orkiestra liczy około 30 osób. Tworzą ją amatorzy, ale doskonale przygotowane muzycznie, o czym świadczy coraz trudniejszy repertuar i coraz wyższy poziom występów. Orkiestra reprezentuje Węgrów i Węgrowski Ośrodek Kultury podczas najważniejszych wydarzeń. Wielokrotnie brała udział w przeglądach orkiestr dętych, dożynkach gminnych czy Święcie Chleba i Sera. Występowała na zamku w Liwie, ale też w węgrowskiej Bazylice oraz innych kościołach na Mazowszu z koncertami kolęd. W swoim repertuarze posiada muzykę rozrywkową, filmową i taneczną.

Chorzelska Kapela Biesiadna, pow. przasnyski

Chorzelska Kapela Biesiadna została utworzona z inicjatywy Janusza Nidzgorskiego – dyrektora Ośrodka Upowszechniania Kultury w Chorzelach w styczniu 2006 r. W pierwszym składzie kapeli grali: Janusz Nidzgorski (gitara, śpiew), Zbigniew Borowski (akordeon, śpiew), Krzysztof Drężek (gitara basowa, śpiew) i Paweł Grabowski (instrumenty perkusyjne). Kapela początkowo grała głównie popularne piosenki biesiadne i ludowe. Członkowie zespołu komponują własne utwory („ Moje Chorzele”. „Gdy rankiem idę Grunwaldzką”, „Chorzelskie mosty” czy „Chorzelska dziewczyna"). Kapela wydała trzy płyty. Od 15 lat promuje Chorzele oraz województwo mazowieckie. Kapela jest laureatem ogólnopolskich przeglądów kapel podwórkowych w Białej Piskiej, Parczewie i Łęcznej. Największy dotychczasowy sukces zespołu to I miejsca na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel Ulicznych i Podwórkowych w Łęcznej.

[Marianna Staśkiewicz], pow. ostrołęcki

Śp. Marianna Staśkiewicz była wszechstronne utalentowaną, wybitną twórczynią kurpiowską. Wspaniała gawędziarka z nienaganną starą gwarą kurpiowską, za umiejętności posługiwania się nią była wielokrotnie wyróżniana. Nagradzana pieśniarka kurpiowska. Koronczarka. Zdobywczyni licznych nagród i wyróżnień, m.in. za swoje kurpiowskie palmy, bukiety, kierce i koronki. Autorka unikalnych koronkowych form przestrzenne (drzewa, sceny biblijne, postacie) Publikowana poetka, m.in. „Twórczości Ludowej”, „Kurpi” czy „Almanachu poetyckiego Kurpiowszczyzny”. Autorka dwóch tomików wierszy – „Poziewaj zietrecku” i „Dwaj Anieli do mnie przyśli’’ oraz widowisk obrzędowych – „Darcie pierza” i „Kiszenie kapusty”. Nieoceniona kronikarka Kadzidła. Wykonała precyzyjne mapy miejscowości, na których zaznaczyła ulice, przedwojenne sklepy, domostwa i nazwiska osób. Reprodukcje map Kadzidła znajdują się na stronie internetowej gminy.

Honorowa Obywatelka gminy Kadzidło, zdobywczyni Kurpika, wyróżniona „Zasłużonym dla Kultury Polskiej” , nagrodą im. Oskara Kolberga , PRO MASOVIA,, Zasłużony Kulturze Gloria Artis okolicznościową Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Aktywna i zaangażowana w krzewienie i promowania kultury kurpiowskiej przez całe swoje życie.

Marcin Aleksander Łada, Warszawa

Dziennikarz, publicysta, działacz społeczny. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, współpracownik wielu gazet ogólnopolskich związany zarówno zawodowo, jak i społecznie z samorządami Mazowsza. W swoich artykułach duży nacisk kładł na potrzebę współpracy pomiędzy samorządami różnego szczebla. Od wielu lat interesuje się lokalną historią. Jest prawdziwym społecznym badaczem dziejów terenów Mazowsza, głównie powiatu warszawskiego zachodniego. W wyniku jego pracy i badań historycznych Mazowsze wzbogaciło się o nieznane szerzej fakty historyczne, które są powodem do dumy narodowej. Wielokrotnie odznaczony wieloma odznaczeniami za działania społeczne i propagowanie lokalnej historii.

Zbigniew Kołaczek, Żyrardów

Artysta grafik i pedagog, absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem, rysunkiem prasowym i ilustracją. Tworzy własny, nacechowany autoironią, rozpoznawalny styl, głównie kojarzony jest z rysunkiem satyrycznym i ilustracją. Systematycznie prezentuje prace na międzynarodowych wystawach ilustracji, rysunku satyrycznego i prasowego, czego efektem jest udział w tego typu wydarzeniach w ponad 50 krajów świata. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany w kraju i za granicą. Jako artysta plastyk, jak i organizator wydarzeń artystycznych wniósł nieoceniony wkład w popularyzację historii i dziedzictwa kulturowego zarówno Polski, jak i swojego rodzinnego Żyrardowa.

W swojej twórczości często inspiruje się historią Mazowsza, a zwłaszcza rodzinnego miasta. Zabytkowa, industrialna architektura miasta, wydarzenia i ludzie z nim związani to motywy pojawiające się w jego pracach. Jest twórca „Panteonu Żyrardowskiego” – zbioru portretów postaci historycznych związanych z dziejami miasta. Pracuje jako nauczyciel klas o profilu fotograficznym i multimedialnym w Zespole Szkół Nr 1 w Żyrardowie,

Pomysłodawca i współtwórca Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego „Manufaktura Satyry”. Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury przyznało mu w 2016 r. statuetkę „Eryka”.

Izabela Rękawek, pow. garwoliński

Niezwykle utalentowana nauczycielka z pasją. Reżyserka spektakli dla dzieci i młodzieży. Autorka wielu scenariuszy teatralnych. Od lat z powodzeniem prowadzi Teatr Rękawiczka, który skupia starszą młodzież licealną oraz Teatr Mała Rękawiczka dla uczniów szkół podstawowych. Od kilku lat tworzy również spektakle wielopokoleniowe, gdzie seniorzy, dzieci, młodzież oraz dorośli wspólnie pracują nad powstaniem i realizacją spektaklu. Aby wspierać rozwój kultury i nauki założyła Stowarzyszenie Calos Cagathos, które wyremontowało stare pomieszczenie, tworząc niezwykłą Oazę Artystyczną. W tym miejscu odbywają się m.in. próby teatrów, zajęcia z projektów naukowych i artystycznych. Od wielu lat nieprzerwanie działa w obszarze kulturalnym, oświatowym oraz profilaktycznym.

Oliwia Waligóra, Warszawa

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Asystentka w Pracowni Filmu dr Katarzyny Sobańskiej i dr Marcela Sławińskiego. Od 2021 r. prowadzi zajęcia – Wstęp do projektowania scenografii filmowej. Autorka wystaw. Scenografka filmowa. Zdecydowana większość jej prac powstała w województwie mazowieckim, przy współpracy z młodymi artystami z lokalnymi firmami, fundacjami i organizacjami, co miało wpływ na rozwój działalności kulturalnej regionu.

Stworzyła scenografię i kostiumy do kilkunastu etiud i filmów krótkometrażowych oraz do teledysków. Autorka scenografii m.in. do "Dnia, w którym znalazłem w śmieciach dziewczynę", „Sonder” oraz „Kraju”.

Janusz Prusinowski, Mława

Skrzypek, śpiewak, harmonista, cymbalista, kompozytor i animator kultury. Jeden z prekursorów odrodzenia muzyki wiejskiej. Multiinstrumentalista i kompozytor. Współpracował z Teatrem Polskiego Radia i Teatrem Narodowym. Jest współtwórcą muzyki do filmu „Wołyń” Wojtka Smarzowskiego.

Z żoną prowadzi teatr-wydawnictwo „Słuchaj Uchem". Współautor interaktywnych spektakli muzycznych oraz płyt z muzyką dla dzieci.

Założyciel „Janusz Prusinowski Trio / Kompania”. Inicjator i dyrektor artystyczny festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata”.

 

Podczas uroczystości wręczone zostały także medale pamiątkowe PRO MAZOVIA. Jest to wyróżnienie okolicznościowe, które nadaje się osobom fizycznym, jednostkom samorządu terytorialnego, organizacjom pozarządowym, instytucjom państwowym oraz innym osobom prawnym i jednostkom organizacyjnym nie mającym osobowości prawnej, które całokształtem działalności zawodowej, społecznej, publicznej lub realizacją swoich zadań na rzecz województwa mazowieckiego wybitnie przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego lub społecznego rozwoju Mazowsza.

Medale otrzymali:

WANDA DRAGAN - wieloletnia dyplomowana nauczycielka, samorządowiec i aktywna działaczka społeczna. Ponad 30 lat przepracowała w Placówce Wychowawczej w Giżycach zajmując się dziećmi pozbawionymi w sposób czasowy lub stały opieki rodziny biologicznej. Od zawsze związana z ziemią iłowską, w 2006 roku przewodniczyła Komitetowi Organizacyjnemu Obchodów 500-lecia Nadania Praw Miejskich dla Iłowa. Członek Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej. Autorka kilku książek i niezliczonej ilości publikacji prasowych o historii ziemi iłowskiej i związanych z nią obywateli. Aktywnie działa na rzecz podtrzymania pamięci o ludziach walczących o wolną i niepodległą Polskę. Inicjatorka i organizatorka wielu konkursów historycznych, uroczystości patriotycznych oraz rekreacyjno-edukacyjnych. Członkini zespołu redakcyjnego tygodnika „Express Sochaczewski”.

AGATA MARCEWICZSZYMAŃSKA śpiewaczka, sopranistka, absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Fryderka Chopina w Warszawie. Obecnie współpracuje m.in. z Filharmonią Narodową. W swoim dorobku artystycznym oprócz partii operowych, operetkowych i oratoryjnych, z którymi występowała w wielu krajach Europy, prezentuje także repertuar estradowy w tym innych kultur oraz utwory kompozytorów współczesnych takich jak: Marek Sewen, Ludomił Rogowski. W 2002 r. wyróżniona przez Ministra Kultury i Sztuki odznaczeniem ZASŁUŻONY DZIAŁACZ KULTURY za szeroką pojętą działalność koncertową i szerzenie polskiej kultury na terenach poza krajem. Nagrała płytę z kolędami pt. "Prowadź gwiazdo" oraz płytę z nabożeństwem "Gorzkich Żali" z towarzyszeniem lubelskiego chóru i orkiestry kameralnej "Jubilaeum" pod dyrekcją Tomasza Orkiszewskiego, w 2011 roku Program Pierwszy Polskiego Radia wydał jej solowy album płytowy „Nie zapomnisz mnie” z przedwojennymi piosenkami zaśpiewanych z towarzyszeniem Krakowskiej Młodej Filharmonii pod batutą Tomasza Chmiela. Realizuje ambitny program patriotyczny. Współpracuje z samorządami w całym kraju.

PROF. DR HAB. WIESŁAW BEDNAREK śpiewak operowy Teatru Wielkiego w Warszawie - przez niemal 25 lat był pierwszoplanowym barytonem w gronie solistów Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, a w latach 1979 – 1985 również Teatru Wielkiego w Łodzi. Wystąpił w około 1000. przedstawień na deskach macierzystego teatru, śpiewając największe role barytonowe światowego repertuaru operowego, m.in. tytułowe role w operach Verdiego: Nabucco, Makbet, Rigoletto, wielokrotnie uczestnicząc w premierowych spektaklach. Podczas licznych wyjazdów zagranicznych występował na deskach europejskich i pozaeuropejskich teatrów.  Brał udział w słynnych światowych realizacjach Halki St. Moniuszki w reż. Marii Fołtyn w Brazylii i Japonii, a także otwarciu drugiego (po Seulu) teatru operowego w Korei – w spektaklu Traviaty G. Verdiego – u boku Izabelli Kłosińskiej. Oprócz studiów muzycznych ukończył również dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim, Podyplomowe Studium Administracji na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego oraz Zarządzanie w Międzynarodowej Szkole Menadżerów w Warszawie. Profesor nadzwyczajny Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, wykładowca w Katedrze Wokalistyki na Wydziale Wokalno-Aktorskim (w latach 2016-2019 kierownik Katedry). Znakomity teoretyk i historyk kultury, aktywnie i społecznie patronuje przedsięwzięciom realizowanym przez różne organizacje pozarządowe. W 1990 roku uhonorowany nagrodą Ministra Spraw Zagranicznych RP za wybitne zasługi dla polskiej kultury oraz dwukrotnie przez  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: w 2012 roku Srebrnym i w 2021 roku Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 LEANID VOLODKO -  pieśniarz, poeta, autor melodii i tekstów, tłumacz języka francuskiego i angielskiego polskiego pochodzenia z Grodna na Białorusi. Obdarzony niezwykłym głosem i charyzmatyczną osobowością, ma wiele pasji twórczych. Występuje w bogatym repertuarze wykonując klasyczne ballady i romanse, własne kompozycje w języku rosyjskim, francuskim, angielskim, białoruskim i polskim oraz przeboje światowe. Zafascynowany twórczością Włodzimierza Wysockiego - napisał wiele utworów inspirowanych jego twórczością, które wykonuje z dużym powodzeniem na swoich koncertach. Finalista 25. Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA 2007. Przez wielbicieli swojego talentu uważany za dziedzica legendarnych poprzedników: Wertyńskiego, Okudżawy, Wysockiego. W 2007 roku wydał płytę „WYSOCKI lirycznie. vol.1”, na której są najbardziej znane pieśni Wysockiego, m.in.: „Konie” i „Moja cygańska”. Aktywnie współpracuje w sferze artystyczno-koncertowej z samorządami na Mazowszu.

DR HAB. Krzysztof Celuch na co dzień jest wykładowcą akademickim w kraju i za granicą. Związany jest głównie z dwiema uczelniami Szkołą Turystyki i Hotelarstwa Vistula gdzie pełni funkcję Prorektora jak również z Uniwersytetem i Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest także mówcą, trenerem, konsultantem biznesowym i przedsiębiorcą. Specjalizuje się w przemyśle spotkań, event marketingu i zarządzaniu wydarzeniami (event management). Badania naukowe, szkolenia i wystąpienia opiera na wiedzy z zakresu, ekonomii, psychologii biznesu, socjologii, marketingu i kulturoznawstwa. Prowadzi warsztaty, szkolenia i wykłady, jest moderatorem paneli dyskusyjnych i debat, spotkań zarządów. Realizuję projekty badawcze. Buduje strategie. Prowadzi konsultacje biznesowe. Pomaga organizacjom, instytucjom i przedsiębiorstwom w obszarach zarządzania, komunikacji i motywacji, rozwoju biznesu, w szczególności w odniesieniu do przemysłu spotkań (event marketingu). Działa w obszarze badań i współpracy przy budowaniu edukacji przyszłości. Od kilku lat dr hab. Krzysztof Celuch współpracuje z Samorządem Województwa Mazowieckiego m.in. przy badaniach w turystyce oraz analizach trendów jakie pojawiają się w turystyce, jak również przy realizacji Sejmiku Turystycznego Województwa Mazowieckiego czy Kongresu Promocji. W tym roku również współpracuje z Mazowiecką Regionalną Organizacją Turystyczną przy przygotowaniu koncepcji funkcjonowania Mazovia Convention Bureau. W 2022 roku został uhonorowany nagrodą – Event Industry Council Hall of Leaders 2022 i jest jedynym w Polsce, który otrzymała tego Oskara. Do tego od kilku lat znajduje się w Rankingu najbardziej wpływowych Ludzi w Polskiej Turystyce. W uznaniu za zasługi dla rozwoju turystyki otrzymał w 2017 roku wyróżnienie Ministra Sportu i Turystyki Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Turystyki”.

 

Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974,
e-mail: rzecznik@mazovia.pl

 

Załączniki:


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony