Informacje prasowe
Ponad 1,1 mln zł dla druhów z powiatów grójeckiego i białobrzeskiego
Autor: Kacper Kaleta
Strażacy z powiatów grójeckiego i białobrzeskiego kupią nowe wozy bojowe i specjalistyczny sprzęt oraz zmodernizują lub wyremontują strażnice. Wsparcie trafi łącznie do 14 gmin. Pieniądze pochodzą z programu „Mazowsze dla straży pożarnych”.
W tym roku dzięki dofinansowaniu z programu „Mazowsze dla straży pożarnych” jednostki OSP zyskają 82 nowe samochody ratowniczo-gaśnicze, zmodernizują lub wyremontują ponad 220 strażnic i zakupią specjalistyczny sprzęt dla 227 jednostek. Radni województwa przeznaczyli na ten cel blisko 21 mln zł.
– Ten program to nasza odpowiedź na potrzeby ochotniczych straży pożarnych, a tych w całym województwie jest około 2 tysięcy. To ponad 75 tysięcy druhów i druhen! Aby zapewnić im jak najlepsze warunki do działania, od lat pomagamy w remontach strażnic, zakupie sprzętu oraz nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych. W tym roku przekażemy mazowieckim strażakom prawie 21 mln zł. Z tej puli do regionu radomskiego i powiatu grójeckiego trafią w sumie ponad 4 mln zł – podkreśla wicemarszałek Rafał Rajkowski.
Gminy mogły się ubiegać o wsparcie na dwa zadania – zakup nowych lekkich, średnich i ciężkich wozów ratowniczo-gaśniczych lub sprzętu strażackiego i odzieży ochronnej, a także na remont lub modernizację strażnic.
Nowe wozy strażackie i sprzęt
W tym roku samorząd województwa mazowieckiego na zakup 82 nowych wozów bojowych przeznaczył 10,7 mln zł. Natomiast blisko 2,3 mln zł zostanie przeznaczone na zakup sprzętu strażackiego i odzieży ochronnej dla 227 jednostek.
Z tej puli do gmin z powiatu białobrzeskiego trafi łącznie 150 tys. zł na zakup wozu bojowego. Z kolei gminy z powiatu grójeckiego otrzymają 350 tys. zł na zakup 3 wozów bojowych i prawie 187 tys. zł na niezbędne wyposażenie.
– Chcemy, żeby ochotnicze straże pożarne były dobrze wyposażone i gotowe do działania. Dzięki temu, że od lat wspieramy naszych strażaków, mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie. Każdy pojazd, odzież ochronna czy sprzęt to większe możliwości do działania druhów w terenie – zaznacza Magdalena Nowacka, radna województwa mazowieckiego.
Pieniądze na remont lub modernizację strażnic
Gminy mogły także ubiegać się o wsparcie na remont lub modernizację strażnic. W tym roku sejmik województwa przeznaczył na ten cel prawie 8 mln zł. Dzięki temu uda się przeprowadzić prace w 222 strażnicach.
– Każda złotówka przekazana na rozwój ochotniczych straży pożarnych to inwestycja w bezpieczeństwo mieszkańców. Do gmin z powiatu białobrzeskiego trafi łącznie 120 tys. zł na remont lub modernizację 3 strażnic. Z kolei gminy z powiatu grójeckiego otrzymają na ten cel ponad 325 tys. zł, co umożliwi prace w 9 strażnicach – zaznacza Leszek Przybytniak, radny województwa mazowieckiego.
Pełna lista beneficjentów znajduje się w załączonym dokumencie.
Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974,
e-mail: rzecznik@mazovia.pl

Leszek Przybytniak, radny województwa mazowieckiego w trakcie wypowiedzi
Magdalena Nowacka, radna województwa mazowieckiego w trakcie wypowiedzi
Wicemarszałek Rafał Rajkowski w trakcie wypowiedzi
Wspólne zdjęcie z beneficjentem z gminy Belsk Duży
Wspólne zdjęcie z beneficjentem z gminy Błędów
Wspólne zdjęcie z beneficjentem z gminy Chynów
Wspólne zdjęcie z beneficjentem z gminy Goszczyn
Wspólne zdjęcie z beneficjentem z gminy Grójec
Wspólne zdjęcie z beneficjentem z gminy Jasieniec
Wspólne zdjęcie z beneficjentem z gminy Mogielnica
Wspólne zdjęcie z beneficjentem z gminy Nowe Miasto nad Pilicą
Wspólne zdjęcie z beneficjentem z gminy Pniewy
Wspólne zdjęcie z beneficjentem z gminy Promna
Wspólne zdjęcie z beneficjentem z gminy Radzanów
Wspólne zdjęcie z beneficjentem z gminy Stara Błotnica
Wspólne zdjęcie z beneficjentem z gminy Stromiec
Wspólne zdjęcie z beneficjentem z gminy Warka