Informacje prasowe

Rusza budowa południowej obwodnicy Ostrołęki i mostu na Narwi

Wmurowanie kamienia węgielnego.jpg Autor: Roman Nadaj

Dobra wiadomość dla mieszkańców i kierowców! Rozpoczynają się prace związane z budową południowej obwodnicy Ostrołęki i mostu na Narwi. Władze regionu przeznaczą na tę inwestycję w sumie 75 mln zł. Prace mają zakończyć się w 2027 roku. Dziś kamień węgielny pod budowę wmurowali m.in. marszałek Adam Struzik i wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Wydatki na modernizację i rozbudowę dróg to od lat największa pozycja w budżecie Mazowsza. W tym roku samorząd na inwestycje w drogi wojewódzkie w regionie ostrołęckim przeznaczy ponad 105 mln zł. Prawie 53 mln zł pochłoną budowy i modernizacje, a ponad 52 mln zł – remonty dróg.

– Nie tylko inwestujemy w budowę i modernizację dróg wojewódzkich, ale też pomagamy samorządom realizować ważne i bardzo kosztowne inwestycje drogowe. Jedną z nich jest budowa południowej obwodnicy Ostrołęki i mostu na Narwi. Jej koszt to 200 mln zł, a my przekażemy Ostrołęce na ten cel w sumie aż 75 mln zł – zaznacza marszałek Adam Struzik.

W tym roku na budowę południowej obwodnicy Ostrołęki i mostu na Narwi samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył 15 mln zł.

– To gigantyczna i bardzo kosztowna inwestycja, którą będziemy wspierać jeszcze w kolejnych dwóch latach. W 2026 r. przekażemy miastu 30 mln zł, a w 2027 r. – kolejne 30 mln zł – wymienia wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Południowa obwodnica Ostrołęki i nowy most zostaną włączone do sieci dróg wojewódzkich. Zapewni to bezpośrednie połączenie drogi z Ostrowi Mazowieckiej (droga wojewódzka nr 627 relacji Ostrołęka – Sokołów Podlaski) do PrzasnyszaMakowa Mazowieckiego (droga wojewódzka nr 544 relacji Brodnica – Ostrołęka i droga wojewódzka nr 626 na odcinku Nowa Wieś – Maków Mazowiecki).

– Budowa południowej obwodnicy wraz z nowym mostem na Narwi to kluczowy krok w rozwoju naszego miasta. Dzięki tej inwestycji odciążymy centrum Ostrołęki od ruchu tranzytowego, poprawimy bezpieczeństwo na drogach oraz jakość życia naszych mieszkańców. Nowy most to nie tylko symbol rozwoju, ale przede wszystkim praktyczne rozwiązanie – zapewni płynniejszą komunikację, skróci czas przejazdu i stworzy nowe możliwości dla przedsiębiorców. Jestem przekonany, że to przedsięwzięcie będzie impulsem dla rozwoju gospodarczego i społecznego całego regionu – zaznacza Paweł Niewiadomski, prezydent Ostrołęki.

Szacowana wartość inwestycji to 200 mln zł. Samorząd województwa mazowieckiego przekaże na nią 75 mln zł, władze Ostrołęki pozyskały 60 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, pozostała kwota będzie pochodzić z budżetu miasta.

– Pół roku temu podpisaliśmy umowę dotacyjną, miasto ma już opracowaną dokumentację i jest gotowe do rozpoczęcia robót. Mieszkańcy na tę inwestycję czekają od lat, dlatego pomożemy Ostrołęce w jej realizacji. Na najbliższe lata zarezerwowaliśmy na nią w naszym budżecie 75 mln zł. To ogromne wsparcie – podkreśla Rafał Kowalczyk, radny województwa mazowieckiego. 

Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974,
e-mail: rzecznik@mazovia.pl

Załączniki:


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony