Informacje prasowe

Samorząd Mazowsza pomoże odnowić miejsca pamięci

miejsc pamięci1 kopia.png

Przebudowa grobów i kwater wojennych, konserwacja zabytkowych obelisków, remont przydrożnych krzyży czy odnowa pomników – to tylko część zadań, na które mazowieckie miasta i gminy pozyskały wsparcie w ramach programu „Mazowsze dla miejsc pamięci”. Radni województwa mazowieckiego zdecydowali o dofinansowaniu 41 miejsc pamięci, na co przeznaczyli prawie 2 mln zł!

W tym roku samorząd województwa mazowieckiego realizuje aż 20 autorskich programów wsparcia, na które sejmik województwa mazowieckiego przeznaczył ponad 660 mln zł. Jednym z nowych programów jest „Mazowsze dla miejsc pamięci”. Jak zaznacza marszałek Adam Struzik, na Mazowszu znajdują się setki takich miejsc, a wiele z nich wymaga odnowienia.

– Uruchomiliśmy po raz pierwszy program wsparcia, w ramach którego można było pozyskać pieniądze na rewitalizację miejsc związanych z pamięcią narodową. Dofinansowanie otrzyma 41 miejsc pamięci. Łączna kwota udzielonego wsparcia to prawie 2 mln zł. To środki, które pomogą w rewitalizacji, modernizacji, konserwacji, a także tworzeniu nowych lokalnych miejsc pamięci.

 O pomoc finansową mogły ubiegać się gminy i powiaty województwa mazowieckiego oraz dzielnice m.st. Warszawy. W ramach programu mogły one pozyskać środki na rewitalizację, modernizację, konserwację, a także tworzenie nowych miejsc pamięci będących świadectwem wydarzeń o szczególnym znaczeniu dla kształtowania się tożsamości narodowej Polaków, takich jak: pomniki, kapliczki, krzyże przydrożne, nagrobki czy tablice upamiętniające wydarzenia lub postacie historyczne.

 Gminy, powiaty i dzielnice mogły zgłosić do programu zadanie dotyczące obiektu należącego do nich lub będącego w ich posiadaniu. Właściciel obiektu powinien zapewnić trwałość efektów wykonanych prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przez okres minimum 5 lat od zakończenia realizacji zadania.

 

Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974,
e-mail: rzecznik@mazovia.pl


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony