Informacje prasowe

Samorząd Mazowsza przeznaczy blisko 7,8 mln zł na rozwój Pragi-Południe

DSC_5716.JPG Autor: arch. UMWM

Modernizacja Stadionu „Podskarbińska”, zakup instrumentów dla orkiestry Sinfonia Varsovia czy modernizacja boiska przy Szkole Podstawowej nr 143 – to trzy spośród 7 inwestycji, które będą realizowane na Pradze-Południe przy wsparciu samorządu Mazowsza. Na ten cel radni województwa przeznaczyli blisko 7,8 mln zł. Dziś umowy z władzami dzielnicy podpisali wicemarszałek Wiesław Raboszuk i członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

Jak zauważa wicemarszałek Wiesław Raboszuk, program „Mazowsze dla równomiernego rozwoju” cieszy się dużym zainteresowaniem lokalnych samorządów. – To jeden z 20 naszych autorskich programów wsparcia i trzeba przyznać wyjątkowy, bo daje samorządom duże możliwości. Mają szansę na uzyskanie dofinansowania zarówno na mniejsze inwestycje, jak i te bardziej kosztowne.

Z kolei członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc, zwraca uwagę na szerokie spektrum inwestycji, które mogą uzyskać wsparcie. – Celem tego programu jest przede wszystkim niwelowanie różnic i dysproporcji. To ważne, zwłaszcza że każda gmina czy miasto mają inne priorytety i inne możliwości finansowe. Dlatego w ramach tego programu pomagamy budować drogi, szkoły, modernizować stadiony i place zabaw czy kupować instrumenty muzyczne.

Modernizacja Stadionu „Podskarbińska” coraz bliżej

Już niebawem na stadionie OSiR Praga-Południe będą organizowane najważniejsze krajowe imprezy lekkoatletyczne, w tym mistrzostwa Polski seniorów oraz mityngi międzynarodowe czy mistrzostwa Europy w wielobojach i biegu na 10 tys. metrów. Wszystko za sprawą modernizacji, którą przeprowadzą władze dzielnicy. Pomogą m.in. środki z budżetu województwa mazowieckiego w wysokości 4 mln zł. Wartość inwestycji to ponad 18,6 mln zł.

W ramach inwestycji stadion główny i teren treningowo-rozgrzewkowy zostaną dostosowane do aktualnych wymogów PZLA dla stadionów III kategorii. Prace budowlane obejmą m.in. całkowitą rozbiórkę areny głównej, naprawę podbudowy i wymianę systemu odwodnienia liniowego. Poza tym na całej arenie, na której znajdują się m.in. bieżnie 10-torowa i okrężna 8-torowa, a także na skoczniach i  rzutniach zostanie położony nowy tartan. Z kolei wiosną przyszłego roku, z uwagi na wegetację trawy, będzie zmodernizowana główna płyta boiska. Oprócz tego na stadionie pojawi się nowe oświetlenie LED, profesjonalne nagłośnienie oraz telebimy dla widzów. Zostaną przebudowane chodniki i ogrodzenie.

Boiska przy Szkole Podstawowej nr 143 będą odnowione

Kolejną inwestycją sportową realizowaną przez władze dzielnicy Praga-Południe będzie modernizacja terenu rekreacyjnego SP nr 143. Dzięki 400 tys. zł wsparcia samorządu Mazowsza znajdujące się tu boiska sportowe zyskają nową nawierzchnię. Na boisku do piłki nożnej pojawi się trawa syntetyczna, a  na boisku wielofunkcyjnym i bieżni – nawierzchnia poliuretanowa. Zagospodarowany zostanie też teren wokół nich, a zniszczone elementy małej architektury będą wymienione. Koszt całej inwestycji to ponad 1,1 mln zł.

Orkiestra Sinfonia Varsovia z nowymi instrumentami

Trwają prace nad budową sali koncertowej i modernizacją zabytkowej siedziby Sinfonii Varsovia, która mieści się przy ul. Grochowskiej 272 w dawnym Instytucie Weterynarii SGGW. Jednym z elementów tej inwestycji jest zakup niezbędnego wyposażenia, w tym profesjonalnych mistrzowskich instrumentów najwyższej klasy koncertowej. Właśnie na ten cel samorząd Mazowsza przeznaczył 1,8 mln zł w ramach programu „Mazowsze dla równomiernego rozwoju”. Instrumenty będą kupowane sukcesywnie, gdyż wiele z nich trzeba zamawiać z wyprzedzeniem z uwagi na długi i często skomplikowany proces ich wytwarzania, uzależniony np. od pory roku czy rodzaju materiału, z którego jest tworzony. W pierwszej kolejności zostaną zakupione mniejsze instrumenty, które łatwiej jest przechowywać na obecnym etapie budowy siedziby, czyli m.in. trąbki, skrzypce, altówki i flety. Z biegiem czasu orkiestra wzbogaci się o kolejne instrumenty. Koszt inwestycji to 4,8 mln zł.

Odnowione place zabaw w przedszkolach na Pradze Południe

Ponad 95 tys. zł z budżetu Mazowsza umożliwi doposażenie w urządzenia zabawowe ogrodów przedszkolnych na Pradze-Południe. Większość z nich jest już wyeksploatowana, co ogranicza możliwość organizacji zajęć ruchowych i czasu wolnego na świeżym powietrzu. Zakup nowych to szansa na prawidłowy rozwój psychomotoryczny i większe bezpieczeństwo maluchów. Koszt inwestycji to ponad 1,4 mln zł.

Centrum Promocji Kultury na Pradze Południe z nowym dachem 

Kolejne wsparcie samorządu Mazowsza umożliwi wymianę dachu w CePeKu przy ul. Podskarbińskiej 2. Dzięki 1,2 mln zł dofinansowania zostaną wymienione m.in. stropodach nad 1. piętrem, świetliki w  systemie fasadowym, wpusty i okna dachowe oraz logo. Oprócz tego ściany attykowe zostaną nadbudowane i pojawi się nowa instalacja odgromowa. Planowane jest też przesadzenie czterech drzew i wymiana warstw stropodachu nad salą klubową. Ponadto w sali klubowej w przyziemiu zostaną wykończone ściany i sufit. Koszt inwestycji to prawie 2,8 mln zł.

Przedszkole „Akwarelka" z nowym ogrodem

Duże zmiany czekają też Przedszkole nr 255 przy ul. Kinowej 10 w Warszawie. Samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył 150 tys. zł na remont i przebudowa ogrodu wraz z placami zabaw. W ramach inwestycji zostanie rozebrana górka saneczkowa. Plac będzie wyłożony nawierzchnią poliuretanową i zostanie wyposażony m.in. w zestawy zabawowe, ławki, pergolę i  ogrodzony. Pojawią się też nowe nasadzenia zieleni, trawnik z rolki i nawodnienie.  Koszt inwestycji to 460 tys. zł.

Mazowsze dla czystego powietrza

Radni województwa wspierają walkę o jakość powietrza na Mazowszu. Ponad 10,3 mln zł wsparcia otrzyma aż 141 projektów mazowieckich miast i gmin. Będą pieniądze m.in. na audyty energetyczne, akcje edukacyjno-informacyjne, pikniki, badania jakości powietrza, zakup systemów monitorowania czy czyszczenie ulic. Wśród inwestycji, które otrzymają dofinansowanie samorządu województwa, znalazło się też zadanie realizowane przez dzielnicę Praga Południe. Na projekt „Mechaniczne czyszczenie ulic na mokro w Dzielnicy Praga-Południe m.st Warszawy” radni województwa przeznaczył prawie 140,5 tys. zł.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974,
e-mail: rzecznik@mazovia.pl


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony