Informacje prasowe

Samorząd Mazowsza wspiera meliorację w subregionach ciechanowskim, płockim oraz warszawskim zachodnim i wschodnim

DSC_0073.JPG

Blisko 1,2 mln zł z budżetu województwa mazowieckiego trafi do 20 spółek wodnych z subregionów ciechanowskiego, płockiego oraz warszawskiego zachodniego i wschodniego. Wsparcie umożliwi przeprowadzenie niezbędnych prac związanych z udrażnianiem rowów melioracyjnych. Środki przyznane zostały w ramach programu wsparcia realizowanego przez samorząd Mazowsza – Mazowsze dla melioracji. Dziś umowy z beneficjentami podpisał wicemarszałek Wiesław Raboszuk. W spotkaniu wziął również udział radny województwa mazowieckiego Konrad Wojnarowski.

To kolejny program wsparcia realizowany przez samorząd województwa mazowieckiego podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

– To jeden z kilkunastu programów wsparcia, które jako samorząd realizujemy na terenie województwa mazowieckiego. W dobie tak szybko i gwałtownie zmieniającego się klimatu, kiedy powodzie i susze są coraz częstszymi zjawiskami, taka pomoc nabiera coraz większego znaczenia. Wiele z blisko 250 spółek wodnych na Mazowszu jest niedofinansowanych, przez co często nie są w stanie skutecznie dbać o właściwe funkcjonowanie urządzeń melioracyjnych. Może mieć to fatalne skutki dla sektora rolniczego.

To bardzo potrzebne wsparcie zaznacza radny województwa mazowieckiego Konrad Wojnarowski:

– Konserwacja i renowacja urządzeń melioracji wodnej czy odmulanie i koszenie rowów to zadania, które zostaną zrealizowane dzięki środkom z programu „Mazowsze dla melioracji”. Takie działania są konieczne, aby zapobiec podtopieniom czy suszy i tym samym zwiększyć zdolność produkcyjną terenów uprawnych. To bardzo ważne wsparcie zarówno dla rolników, jak i pozostałych mieszkańców.

Program Mazowsze dla melioracji realizowany jest po raz pierwszy. Na ten cel w budżecie województwa zarezerwowano 5 mln zł. W ramach naboru wpłynęło 166 wniosków na zadania związane z bieżącym utrzymaniem wód i urządzeń wodnych. Finalnie wsparcie samorządu Mazowsza trafi do 61 spółek wodnych z regionu, które otrzymają w sumie ponad 4 mln zł. Wśród beneficjentów programu jest 20 spółek wodnych z subregionów ciechanowskiego, płockiego oraz warszawskiego zachodniego i wschodniego, które otrzymają łącznie ponad 1,2 mln zł wsparcia. Lista beneficjentów poniżej.

Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974,
e-mail: rzecznik@mazovia.pl


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony