Informacje prasowe

Samorząd Mazowsza wspiera spółki wodne - subregion warszawski zachodni oraz powiaty wołomiński i otwocki

DSC_9401.JPG Autor: arch. UMWM

Samorząd województwa przeznaczy prawie 850 tys. zł na bieżące utrzymanie wód i urządzeń wodnych w subregionie warszawskim zachodnim oraz w powiatach wołomińskim i otwockim. Wsparcie trafi do 14 spółek wodnych. Środki zostały przyznane w ramach programu „Mazowsze dla melioracji”. Dziś umowy z beneficjentami podpisał wicemarszałek Wiesław Raboszuk. W spotkaniu wzięli udział radni województwa Anna Brzezińska i Piotr Kandyba.

Konserwacja urządzeń melioracyjnych, odmulanie czy wykaszanie dna rowów – to przykłady zadań, które otrzymały dofinansowanie samorządu województwa w ramach programu „Mazowsze dla melioracji”. .

Wicemarszałek Wiesław Raboszuk zwraca uwagę na to, że samorząd województwa wspiera działania mające na celu racjonalne gospodarowania wodą. – Przyznaliśmy w sumie ponad 8,7 mln zł na zadania związane z bieżącym utrzymaniem wód i urządzeń wodnych. To przede wszystkim ważna informacja dla rolników, dla których optymalne warunki wodne przekładają się na ilość i jakość plonów.

W tym roku wsparcie samorządu Mazowsza trafi w sumie do 121 spółek wodnych z całego województwa.

Jak podkreśla radna województwa Anna Brzezińska, program sprawdza się i coraz więcej spółek ubiega się o środki. – Widzimy, że koszty utrzymania rowów melioracyjnych i sprzętu są coraz wyższe. Spółki wodne potrzebują więc dodatkowych środków. Gospodarka wodna jest bardzo ważna, dlatego wciąż rozwijamy ten program. Coraz więcej spółek wodnych z niego korzysta i w ten sposób wspólnie dbamy o zasoby wodne na Mazowszu.

W subregionie warszawskim zachodnim oraz w powiatach wołomińskim i otwockim dofinansowanie, w sumie prawie 850 tys. zł, otrzyma 14 spółek wodnych.

– Susza dotyka dziś cała Polskę, cierpią przez nią rolnicy, którzy produkują żywność, a poprzez zwiększone ceny żywności – my wszyscy jako konsumenci. Już kolejny rok działa program „Mazowsze dla melioracji”, który ma na celu odbudowę systemu odwodnień i retencji, aby coraz trudniej dostępną wodę możliwie efektywnie i bezpiecznie rozprowadzić po objętych projektem terenach – dodaje radny województwa mazowieckiego Piotr Kandyba.

 

Lista beneficjentów w informacji prasowej.

 

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974,
e-mail: rzecznik@mazovia.pl


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony