Informacje prasowe

Samorząd Województwa Mazowieckiego stworzy Europejskie Centrum Renesansu w Sycynie

Pamiątkowe zdjęcie Sycyna Autor: fot. Szymon Wykrota

Samorząd Województwa Mazowieckiego został właścicielem nieruchomości położonych w Sycynie w powiecie zwoleńskim. Dziś został podpisany akt notarialny darowizny. Tereny z zabytkowymi budynkami zostaną przekazane na potrzeby Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Powstanie tu Europejskie Centrum Renesansu.

Darowizna gminy Zwoleń na rzecz województwa mazowieckiego dotyczy trzech działek o łącznej powierzchni ponad 3,1 ha. Obejmuje także położone na nich m.in. młyn-spichlerz z drugiej połowy XIX w., pozostałości parku dworskiego z XIX w. oraz staw. Nieruchomości zostaną przekazane na potrzeby Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie.

– To miejsce ma olbrzymi potencjał. To właśnie w Sycynie urodził się Jan Kochanowski, najwybitniejszy poeta polskiego renesansu. Zależy nam, aby powstało tu Europejskie Centrum Renesansu, które uzupełni działalność naszego muzeum w Czarnolesie, a także stanie się ważnym miejscem edukacyjnym. Taki kompleks z pewnością przyciągnie inwestorów, turystów oraz zaktywizuje lokalną społecznośćpodkreśla marszałek Adam Struzik.

Według planów Europejskie Centrum Renesansu będzie mieścić się w odrestaurowanym zabytkowym młynie i nowo powstałych obiektach. Powstaną tu także miejsca noclegowe, restauracja z ogrodem zimowym i tarasem nawodnym, sala konferencyjna i pracownie. Zrewitalizowany zostanie także zabytkowy park, w którym zachowały się fundamenty dworu Kochanowskich. Zostaną one wyeksponowane wewnątrz planowanego pomnika „ze szkła i światła”. W parku pojawią się też rzeźby i instalacje przestrzenne.

Wicemarszałek Rafał Rajkowski zwraca uwagę na to, że inwestycje w Sycynie mają służyć przede wszystkim zachowaniu dziedzictwa historycznego regionu. – Jest to ambitny i wymagający projekt. Nie mamy jednak wątpliwości, że kluczowy dla rozwoju i promocji nie tylko ziemi zwoleńskiej, ale i całego województwa. Będzie to kolejne miejsce związane z Janem Kochanowskim, o które zadbamy. W ten sposób zachowujemy pamięć o tym rodzie, a także poszerzamy ofertę turystyczną regionu.

W 2030 r. przypada 500. rocznica urodzin Jana Kochanowskiego. Muzeum w Czarnolesie podejmie działania, aby był to ustanowiony przez Sejm RP – Rok Jana Kochanowskiego. Otwarcie Europejskiego Centrum Renesansu w Sycynie byłoby jednym z kluczowych wydarzeń obchodów tej rocznicy.

 

Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974,
e-mail: rzecznik@mazovia.pl

 

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony