Informacje prasowe

Siedlce i gmina Korczew ze wsparciem samorządu Mazowsza

331109315_549007750663754_6070545245861421296_n.jpg

Odrestaurowanie zabytkowego budynku Urzędu Stanu Cywilnego w Siedlcach oraz przebudowa i termomodernizacja Ośrodka Zdrowia w Korczewie to dwie kolejne inwestycje w subregionie siedleckim, które otrzymały wsparcie finansowe samorządu Mazowsza. W ramach programu „Mazowsze dla równomiernego rozwoju” w budżecie województwa na ich realizację zarezerwowano ponad 2,6 mln zł. Dziś umowy z beneficjentami podpisały członkinie zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska i Elżbieta Lanc.

Budowa, przebudowa i termomodernizacja budynku Ośrodka Zdrowia w Korczewie

Gmina Korczew stawia na zdrowie mieszkańców i z myślą o nich unowocześni miejscowy ośrodek zdrowia. Dzięki wsparciu samorządu Mazowsza placówka przejdzie metamorfozę. To ważna inwestycja, gdyż  obiekt, w którym mieści się ośrodek zdrowia jest w złym stanie technicznym. Stary i nieocieplony budynek generuje duże straty ciepła, co przekłada się na wysokie koszty ponoszone przez gminę. Problemów jest więcej, a wśród nich są przestarzałe i awaryjne instalacje sanitarna i elektryczna. Ta ostatnia stwarza zagrożenie pożarowe. Planowana inwestycja przyczyni się do poprawy warunków przebywających tam pacjentów, a także zwiększy ich bezpieczeństwo. W ramach inwestycji budynek zostanie bowiem przebudowany i ocieplony. Wymieniona będzie stolarka okienna i drzwiowa oraz instalacje c.o. i elektryczna. Przebudowana zostanie również kotłownia.

Jak zauważa członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc, realizowane przez samorząd programy wsparcia ułatwiają realizację wielu inwestycji. – Wszystko zależy od potrzeb i oczekiwań mieszkańców. Spektrum naszej pomocy jest naprawdę szerokie, bo wspieramy różne projekty. Są wśród nich zarówno inwestycje w ochronę zdrowia, takie jak remont ośrodka w Korczewie, jak i budowa dróg, modernizacja szkół, przedszkoli czy wsparcie seniorów. Wszystkim przyświeca ten sam cel – rozwój  naszego regionu i troska o naszych mieszkańców.

Koszt inwestycji: 5 000 000,00 zł
Przyznana kwota dotacji: 1 914 000,00 zł
Planowany okres realizacji: 2023–2024

Odrestaurowanie zabytkowego budynku Urzędu Stanu Cywilnego w Siedlcach

Na pomoc samorządu Mazowsza może również liczyć miasto Siedlce, które otrzymane w ramach programu wsparcie przeznaczy na odrestaurowanie zabytkowego budynku Urzędu Stanu Cywilnego. W ramach zadania zostanie wykonana nowa elewacja budynku. Renowację przejdzie stolarka okienna i drzwiowa. Wewnątrz urzędu pojawi się nowa posadzka, a modernizację przejdą łazienki, pomieszczenie socjalne i instalacja elektryczna. Oprócz tego zostanie wymieniony dach i będą zainstalowane odgromniki.

Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego podkreśla jak bardzo potrzebna jest to inwestycja. – Siedlecki Urząd Stanu Cywilnego to budynek z historią. I to nie tylko tą architektoniczną, ale też osobistą mieszkańców Siedlec i okolic. O wartości sentymentalnej nie wspomnę. Dzięki tej inwestycji z jednej strony budynek zostanie zabezpieczony przed dalszą degradacją, poprawią się jego walory estetyczne i będzie mógł cieszyć kolejne pokolenia. Z drugiej zaś – poprawi się bezpieczeństwo i komfort zarówno pracowników urzędu, jak i mieszkańców korzystających z jego usług. 

Koszt inwestycji: 1 602 523,13 zł
Przyznana kwota dotacji: 717 258,37 zł
Planowany okres realizacji: 2023

 

Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974,
e-mail: rzecznik@mazovia.pl

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony