Informacje prasowe

Strażacy miesiąca nagrodzeni!

DSC_6461-2.jpg

Odważni, profesjonalni, potrafiący zachować zimną krew – tak można opisać druhów Jana Dzięcioła z OSP Rudnik Mały i Romana Kalinowskiego z OSP Ursus, którzy udowodnili, że strażakiem jest się nawet po służbie. Za swoją bohaterską postawę, ofiarność i niesienie bezinteresownej pomocy zostali wyróżnieni tytułem „Strażak Miesiąca Czerwca” i otrzymali nagrody finansowe. Dziś z druhami spotkał się marszałek Adam Struzik.

Strażacy są wyszkoleni do niesienia pomocy nie tylko w gaszeniu pożarów, lecz także w wypadkach drogowych czy nagłych zdarzeniach, do których dochodzi często już po służbie. Ich działania wymagają odwagi i zdecydowania.

Jak zauważa marszałek Adam Struzik, mazowieccy druhowie pomagają poszkodowanym bez względu na czas i miejsce. – Są zawsze na służbie. To postawa w pełni zasługująca na uznanie. Dziś nagradzamy strażaków ochotników, którzy bez wahania pomogli poszkodowanym. Dzięki szybkiej reakcji udało się uratować ludzie życie.

Jan Dzięcioł pomógł ofiarom karambolu

Druh Jan Dzięcioł z OSP Rudnik Mały (pow. siedlecki), wracając do domu, interweniował w karambolu z udziałem sześciu aut. Wśród poszkodowanych zauważył rodzinę z dziećmi, której ruszył na pomoc. Udało mu się wyrwać tylne drzwi i wydostać z samochodu matkę z rocznym dzieckiem. Z pomocą dwóch osób odprowadził kobietę i dziecko w bezpieczne miejsce i ocenił ich stan zdrowia. Następnie pomógł wydostać się z auta pozostałym pasażerom – mężczyźnie i 10-letniej dziewczynce. Druh wezwał też pogotowie, któremu przekazał informacje o zdarzeniu i stanie zdrowia poszkodowanych. Do czasu przyjazdu służb Jan Dzięcioł był w stałym kontakcie z dyżurnym pogotowia ratunkowego, a pasażerom uszkodzonych pojazdów zapewniał wsparcie psychiczne. Dzięki podjętym działaniom udało się bezpiecznie przekazać poszkodowanych pod opiekę służb ratowniczych.

Roman Kalinowski uratował życie mężczyźnie

Tytuł „Strażaka Miesiąca Czerwca” otrzymał także Roman Kalinowski, który pomógł nieprzytomnemu mężczyźnie na osiedlu, gdzie mieszkał. Zaniepokoił go siedzący nieruchomo mężczyzna, z którym nie było kontaktu. Strażak podszedł do niego, sprawdził czynności życiowe i stwierdził, że mężczyzna jest nieprzytomny, nie oddycha i nie reaguje. Druh poprosił stojącą obok kobietę o wezwanie pomocy, a sam przystąpił do reanimacji, którą prowadził do momentu przyjazdu ratowników medycznych. Dzięki jego czujności i zdecydowanemu działaniu mężczyznę udało się uratować.

 

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974,
e-mail: rzecznik@mazovia.pl

Załączniki:


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony