Informacje prasowe

Szkoła przy Niepołomickiej ze wsparciem samorządu Mazowsza

WKUU7689-2.JPG

Dobre wieści dla uczniów Zespołu Szkół nr 74 w Warszawie. Placówka zostanie rozbudowana. Pomogą środki z budżetu województwa mazowieckiego. W ramach programu „Mazowsze dla równomiernego rozwoju” samorząd województwa na realizację projektu przeznaczył 3,6 mln zł. Dziś umowę w tej sprawie podpisali wicemarszałek Wiesław Raboszuk oraz Maciej Iwanicki burmistrz Dzielnicy Rembertów m.st. Warszawy i zastępca burmistrza Dzielnicy Rembertów m.st. Warszawy Mieczysław Golónka.

To inwestycja, na którą mieszkańcy Rembertowa nie tylko czekają, ale też bardzo potrzebują zauważa wicemarszałek Wiesław Raboszuk. – Warszawa się rozwija, rozbudowuje. Z dnia  na dzień przybywa mieszkańców, wśród których ogromną grupę stanowią dzieci. Przed samorządami stoi ważne zadanie, by zapewnić im warunki do nauki i rozwijania swoich pasji. Na to z kolei potrzebne są duże środki finansowe, których często w lokalnych budżetach nie ma. W takich sytuacjach wsparcie samorządu Mazowsza jest wręcz niezbędne by zrealizować zamierzone cele.

Jak podkreśla burmistrz Dzielnicy Rembertów Maciej Iwanicki, dzięki tej inwestycji w dzielnicy zwiększy się pula miejsc dla uczniów. –  Starania o rozbudowę szkoły trwały 5 lat, jednak ciągle brakowało kilkunastu milionów złotych na realizację inwestycji. Udało nam się finalnie pozyskać dofinansowanie od Rady Warszawy i Prezydenta m.st. Warszawy w wysokości 10 mln zł, a dzięki dodatkowym 3,6 mln zł od samorządu województwa mazowieckiego stoimy realnie przed szansą wejścia w etap robót budowlanych. Pracowania architektoniczna przygotowuje dla nas dokumentację projektowo-kosztorysową. Jeszcze w tym roku chcielibyśmy rozpocząć procedurę przetargową i wybrać wykonawcę rozbudowy szkoły. Przy obecnie galopujących cenach wsparcie samorządu Mazowsza jest dla nas szczególnie ważne. Dodatkowe środki to szansa na pozytywne rozstrzygnięcie przetargu i wyłonienie wykonawcy prac.      

Projekt zakłada rozbudowę i modernizację Zespołu Szkół nr 74 przy ul. Niepołomickiej 26, w skład którego wchodzą: Szkoła Podstawowa nr 254 im. Gen. Franciszka Żymirskiego oraz Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia. W szkole podstawowej uczy się obecnie 217 uczniów, natomiast w szkole muzycznej – 130 dzieci. Sytuacja lokalowa placówki jest trudna i wymusza zmianową pracę. Z powodu braku wystarczającej liczby pomieszczeń, zajęcia w całym zespole szkół zaczynają się o godz. 7.30 a zajęcia indywidualne trwają nawet do 20.00.

Ze względu na specyfikę działalności szkoła muzyczna potrzebuje sal do prowadzenia indywidualnych zajęć muzycznych. Obecnie placówka dysponuje tylko pięcioma takimi salami, a zajęcia muszą odbywać się również w dużych salach lekcyjnych. W celu sprawnej organizacji kształcenia, szkoła muzyczna powinna dysponować 15 salami do ćwiczeń muzycznych, salą do zajęć rytmiki wyposażoną w pianino i lustro, salą ze stanowiskiem komputerowym dla przedmiotów kształcenia słuchu i zasad muzyki.

Dzięki wsparciu samorządu Mazowsza już niebawem wybudowany zostanie trzykondygnacyjny budynek. Na pierwszym i drugim piętrze powstanie łącznik, który połączy nową siedzibę ze dotychczasową. W skład rozbudowywanego budynku będzie wchodziła: strefa wejściowa, szatnia, sala wielofunkcyjna, pokój nauczycielski, pomieszczenie socjalne dla pracowników, sale lekcyjne oraz pomieszczenia porządkowe i techniczne. Placówka będzie też w pełni dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Projekt zakłada bowiem również budowę windy. W ramach inwestycji zmodernizowane zostaną też instalacje elektryczne i teletechniczne, wodociągowe, kanalizacje sanitarna i deszczowa, wentylacja mechaniczna oraz instalacja chłodzenia powietrza.

Koszt inwestycji: 12 000 000,00 zł

Wnioskowana kwota dotacji: 3 600 000,00 zł

Planowany okres realizacji: 2017-2024

 

Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974,
e-mail: rzecznik@mazovia.pl

 

 

Załączniki:


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony