Informacje prasowe

Tężnia solna w Rudce otwarta!

279254136_937111783672564_6207691898936093549_n.jpg

O budowie tężni przy szpitalu w Rudce zdecydowali mieszkańcy, głosując na ten projekt w pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Wartość inwestycji to niebagatelne pół miliona złotych. W otwarciu tężni wzięli udział m.in. marszałek Adam Struzik, wicemarszałek Wiesław Raboszuk oraz członkini zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska.

Przy szpitalu im. T. Dunina w Rudce działa już tężnia solna. Jak podkreśla marszałek Adam Struzik, tężnia powstała z inicjatywy mieszkańców.

– To doskonały przykład inwestycji, która zyskała wsparcie społeczne i została w całości sfinansowana ze środków własnych samorządu województwa w ramach pierwszej edycji BOM-u.  Jest miejscem ogólnodostępnym, położonym w otulinie parku krajobrazowego. Mam nadzieję, że będzie chętnie odwiedzana nie tylko przez pacjentów, ale też i mieszkańców regionu.

Mieszkańcy zdecydowali

Nowo wybudowana tężnia to drewniany, zadaszony i osłonięty ścianami obiekt o powierzchni ok. 50 m2. Powstała na utwardzonym gruncie. Jest wyposażona w instalację elektryczną, oświetlenie zewnętrzne oraz wentylację mechaniczną. Obok tężni powstały wiata rowerowa, ławki piknikowe i ogólnodostępna toaleta.

– Kolejne dobrze zainwestowane, tym razem z dużą pomocą Mazowszan, pieniądze! Prawie pół miliona z BOM przeznaczyliśmy na inwestycję, która będzie miejscem wypoczynku, ale też pomoże w powrocie do zdrowia – zauważa wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Lecznicza moc tężni

Tężnia powstała w otoczeniu mikroklimatu postrzeganego jako „sanatoryjny”, co dostrzega członkini zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska:

– Trudno sobie wyobrazić lepsze miejsce na zbudowanie tężni. Jak wiemy w budynku obecnego szpitala w Rudce funkcjonowało dawnej sanatorium dla pacjentów z chorobami układu oddechowego. Jest to więc swego rodzaju ukłon mieszańców w kierunku historii tego miejsca – podkreśla.

Tężnia będzie wykorzystywana do haloterapii. Badania kliniczne dowodzą jej niezwykle wysoką skuteczność w leczeniu wszystkich schorzeń układu oddechowego. Terapia skutecznie zapobiega i zwalcza stany zapalne dróg oddechowych, zmniejszając absencję chorobową. Suchy aerozol solny dobrze wpływa na zdrowie, szczególnie na układ oddechowy. Wytwarzany jest przy pomocy specjalistycznych generatorów aerozolu solnego. Ma postać pyłu krystalicznego o bardzo małych cząsteczkach, dzięki czemu ma zdolność docierania do najdalszych odcinków układu oddechowego. Dzięki silnym właściwościom higroskopijnym (podatność na wchłanianie wilgoci) cząstki, gdy znajdą się w bogatej w parę wodną atmosferze dróg oddechowych zmieniają swój stan skupienia ze stałego na płynny, zwiększają rozmiary i osadzają się w oskrzelikach i pęcherzykach płucnych pod postacią drobnych kropelek solanki. Suchy aerozol wytwarza się w halogeneratorze poprzez mocne mechaniczne oddziaływanie na kryształy soli.

Na sanatoryjny mikroklimat miejsca zwraca uwagę również Marcin Kulicki, prezes Zarządu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o.o.

– Dzięki funduszom z Budżetu Obywatelskiego Mazowsza udało się wybudować  ogólnodostępny obiekt małej architektury wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną. W ramach dostosowania i uatrakcyjnienia powstała miedzy innymi: wiata rowerowa, ławki piknikowe, ogólnodostępna toaleta. Miejsce to pozytywnie wpłynie na zdrowie mieszkańców i osób wypoczywających w rejonie a przede wszystkim pacjentów naszego szpitala.

Inwestycja została zrealizowana w ramach pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Jej wartość to 495 000 zł.

 

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974,
e-mail: rzecznik@mazovia.pl

 

Barbara Jakubczyk Rzecznik prasowy
Dział Organizacji i Zarządzania Jakością
Tel. 25 64 03 573, kom. 693 932 835 e-mail: bjakubczyk@szpital.siedlce.pl
Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o.o.
z siedzibą w Siedlcach, ul. Poniatowskiego 26, 08-110 Siedlce
www.szpital.siedlce.pl

Załączniki:


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony