Informacje prasowe

Tunel w Sulejówku coraz bliżej

DSC_4645.JPG Autor: arch. UMWM

Już wkrótce ruszą prace przy budowie tunelu w Sulejówku. Powstanie on pod jednym z najczęściej uczęszczanych przejazdów kolejowych w Polsce. Dziś umowę z wykonawcą firmą Intop Warszawa sp. z o.o. podpisali przedstawiciele samorządu województwa mazowieckiego, miasta Sulejówek i PKP PLK.

Tunel w Sulejówku zastąpi kolizyjny przejazd kolejowy. Współinwestorami inwestycji są dwa samorządy: województwo mazowieckie i miasto Sulejówek oraz spółka kolejowa. Wartość przedsięwzięcia wraz z wykupami gruntów, budową, nadzorem to około 76 mln zł. PKP PLK S. A. pokryje 50,52 proc. kosztów, samorząd województwa mazowieckiego – 42,02 proc., a miasto Sulejówek – 7,46 proc.

 

Jak zaznacza marszałek Adam Struzik, budowa tunelu w Sulejówku to długo oczekiwana inwestycja.

– Trójstronną umowę dotyczącą realizacji tego przedsięwzięcia podpisaliśmy już w 2016 r. Niestety, aby mogła ona ruszyć potrzebne było przeprowadzenie solidnej analizy pod kątem formalno-prawnym. Dziś można powiedzieć, że jesteśmy na ostatniej prostej. Podpisujemy umowę z wykonawcą. Co oznacza, że za kilkanaście miesięcy mieszkańcy Sulejówka i okolic będą mogli przemieszczać się w sposób bezkolizyjny i komfortowy. To efekt współpracy pomiędzy dwoma samorządami a spółką PKP PLK.

 

W ramach prowadzonych prac na miejscu funkcjonującego dotychczas przejazdu kolejowego powstanie tunel o  długości 90,5m wraz z chodnikami, ścieżką oraz windami osobowymi. W planach jest również przebudowa torowiska oraz skrzyżowań i dróg wraz z dojazdami do posesji, a także stworzenie ciągów pieszo-rowerowych. Konieczna jest też przebudowa sieci energetycznej, wodociągowej i gazowej.

 

– Dzisiejsze spotkanie to zwieńczenie kilku lat wysiłków i pracy wszystkich partnerów tej niezwykle ważnej inwestycji. Jako samorząd województwa przeznaczymy na jej realizację niemałą kwotę, bo ponad 30 mln zł. Te środki to przede wszystkim inwestycja w bezpieczeństwo i komfort kierowców – dodała członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

 

Jak zauważa burmistrz Sulejówka Arkadiusz Śliwa, podpisanie umowy kończy ponad 6 letni okres przygotowań najważniejszej w historii Sulejówka inwestycji.

– W 2016 roku, wspólnie z władzami województwa mazowieckiego oraz PKP PLK podjęliśmy się tego wyzwania wiedząc, że będziemy pionierami. Żaden samorząd w Polsce po 1990 r. nie realizował takiej inwestycji w partnerstwie z PKP PLK. W dodatku mieliśmy tu dwa samorządy reprezentujące dwa różne szczeble świata samorządowego – miasto i województwo.  Za nami tysiące spotkań, uzgodnień, niespodziewanych problemów i trudności, o których można by pewnie napisać grubą powieść. Udało się to wszystko przezwyciężyć, dzięki wielkiej determinacji, dobrej woli i innowacyjnemu podejściu każdej ze stron. Wspólnie przetarliśmy szlaki i udowodniliśmy, że wszystko jest możliwe. Budowa tunelu w tym miejscu, tuż obok wspaniałego nowo otwartego Muzeum Józefa Piłsudskiego, nie tylko połączy Sulejówek, miasto historycznie podzielone linią kolejową nr 2 Paryż-Terespol, ale przede wszystkim sprawi, że tysiące kierowców przestanie stać w ogromnych korkach tracąc czas, nerwy i pieniądze. Chciałbym bardzo podziękować wszystkim, dzięki którym dziś cieszymy się z tej umowy. Ale przede wszystkim dziękuję władzom Mazowsza i władzom PKP PLK. Dzięki ich zaangażowaniu i otwartej postawie za moment zaczniemy tą upragnioną inwestycję.

 

Na realizację inwestycji wykonawca będzie miał 14 miesięcy od momentu podpisania umowy.

 

Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974,
e-mail: rzecznik@mazovia.pl


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony