Informacje prasowe

Warszawskie dzielnice ze wsparciem samorządu Mazowsza

DSC_0371.JPG

Władze Mazowsza pomagają lokalnym samorządom w realizacji kolejnych inwestycji – także w Warszawie. Dzięki temu będzie zrealizowanych 11 projektów aktywizujących seniorów, a 8 kolejnych obiektów sportowo-rekreacyjnych zostanie wyremontowanych lub zbudowanych. Umowy z beneficjentami podpisali dziś wicemarszałek Wiesław Raboszuk i członkini zarządu województwa Elżbieta Lanc. Łączna wartość przekazanego dziś wsparcia to niemal 2,5 mln zł.

Jak podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk, samorząd województwa w ramach autorskich programów wsparcia tylko w tym roku przeznaczył ponad 350 mln zł na projekty lokalnych samorządów.

– Wysoka inflacja czy drożyzna nie ułatwiają przeprowadzania inwestycji, na które czekają mieszkańcy. Przekazane środki to odpowiedź na potrzeby samorządów. W Warszawie mamy coraz więcej obiektów czy inicjatyw, które powstały przy pomocy z budżetu województwa. To współpraca, której dobre efekty widać w postaci nowych boisk, remontów szkół czy dróg – podsumowuje wicemarszałek.

Na duże zróżnicowanie dofinansowywanych projektów zwraca uwagę członkini zarządu województwa Elżbieta Lanc.

– Prowadzimy już kilkanaście programów wsparcia, z których korzysta także samorząd warszawski. Dziś podpisaliśmy umowy z programu „Mazowsze dla sportu”, który prowadzimy już po raz piąty oraz „Mazowsze dla seniorów”, który zorganizowaliśmy po raz pierwszy. W Warszawie rady senioralne działają coraz aktywniej i dzięki wsparciu Mazowsza zrealizują aż 11 projektów – dodała.

Ponad 2,2 mln zł na obiekty sportowe

Program wsparcia „Mazowsze dla sportu” to od 2018 r. już ponad 500 wyremontowanych lub zbudowanych obiektów sportowych w całym województwie. Na pieniądze od samorządu Mazowsza mogły liczyć także warszawskie dzielnice. Maksymalna wartość wsparcia na jedną inwestycję to 300 tys. zł. Dziś podpisano umowy dotyczące ośmiu obiektów w Warszawie.

To m.in. utworzenie przestrzeni sportowo-rekreacyjnej w Parku im. Sowińskiego na Woli, remont boiska piłkarskiego przy SP nr 336 na Ursynowie czy remont tarasu i trybuny w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym nr 2 przy Wale Miedzeszyńskim na Pradze Południe. Łącznie dzielnice otrzymały ponad 2,2 mln zł z budżetu Mazowsza.

– Budżety samorządów można porównać do naszych budżetów rodzinnych. Powszechna drożyzna dotyka ich tak samo – mówi Krzysztof Strzałkowski, przewodniczący sejmikowej komisji zdrowia i kultury fizycznej. – Koszty utrzymania infrastruktury sportowej, edukacyjnej czy realizacji zadań publicznych rosną nawet o kilkadziesiąt procent. Dlatego też warszawskie dzielnice bardzo cenią sobie wsparcie samorządu województwa. Wiele inwestycji po prostu by bez niego nie powstało – dodaje.

Lp.

Dzielnica

Projekt

Kwota wsparcia

1

Włochy

Remont boiska wielofunkcyjnego, boisko do siatkówki i bieżni przy Szkole Podstawowej nr 227 w Warszawie

299 030 zł

2

Wesoła

Remont dachu hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 385 w dzielnicy Wesoła

201 220 zł

3

Ursus

Remont boisk na terenie Szkoły Podstawowej nr 14 przy ul. Gen. K. Sosnkowskiego 10 w Warszawie - etap 2: remont boiska wielofunkcyjnego

299 925 zł

4

Wola

Nowa przestrzeń sportowo-rekreacyjna w wolskim Parku im. gen. J. Sowińskiego

300 000 zł

5

Praga-Południe

Remont tarasu i trybuny nad salą treningową, siłownią, magazynami łodzi oraz warsztatem szkutniczym, w budynku Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego Nr 2, położonym przy ul. Wał Miedzeszyński 397 w Warszawie

300 000 zł

6

Ursynów

Remont boiska piłkarskiego przy SP 336 w Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy

300 000 zł

7

Dzielnica Bemowo

Wygłuszenie sali sportowej

225 000 zł

8

Bielany

Wymiana nawierzchni boisk w Liceum Ogólnokształcącym nr XLI przy ul. Kiwerskiej 3

300 000 zł

RAZEM

2 225 175 zł

 Część beneficjentów podpisze umowy w innym terminie.

 

Inicjatywy seniorów ze wsparciem

Nabór w ramach programu „Mazowsze dla seniorów” odbył się w tym roku po raz pierwszy. Samorządy gmin i dzielnic mogły zdobyć do 20 tys. zł na jeden projekt swojej rady seniorów. W pierwszym naborze pomoc finansową otrzymało 35 inicjatyw, w tym 11 z Warszawy. Łączna wartość przekazanych środków to ponad 188 tys. zł.

Dzięki wsparciu przedstawiciele seniorów z Bielan i Pragi Północ wyjadą na spotkania szkoleniowo-integracyjne, w Rembertowie zostanie zorganizowany edukacyjny piknik z seniorem, z kolei na Targówku będzie zrealizowany projekt o cyberbezpieczeństwie osób starszych.

– Chcemy podwyższać kompetencję rad i umacniać ich pozycję, aby były partnerem dla samorządów – powiedział przewodniczący sejmikowej komisji polityki społecznej i prorodzinnej Piotr Kandyba. – Nie ma co ukrywać, że zależy nam na powstawaniu rad seniorów tam, gdzie ich nie ma. Mam nadzieję, że ten instrument będzie dodatkowym bodźcem do ich powstawania.

Lp.

Beneficjent

Projekt

Kwota wsparcia

1

Warszawa

I FORUM ŚRODOWISK SENIORALNYCH

20 000,00 zł

2

Warszawa Bielany

Seniorzy wiecznie młodzi duchem - organizacja 3 dniowego wyjazdu szkoleniowo-integracyjnego na terenie Województwa Mazowieckiego dla członków Rady Seniora Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy oraz przedstawicieli środowisk senioralnych z terenu Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy

19 000,00 zł

3

Warszawa Bemowo

Samorządowy Instrument Wsparcia Inicjatyw Rad Seniorów 2022

20 000,00 zł

4

Warszawa Mokotów

Mokotowski senior w podróży

20 000,00 zł

5

Warszawa Praga Południe

Integracja i aktywizacja osób w wieku senioralnym w dzielnicy Praga-Południe pt. "Wyjdź z domu i bądźmy bardziej sprawni i silniejsi”

19 200,00 zł

6

Warszawa Praga Północ

Wyjazd integrujący środowisko-senioralne w Dzielnicy Praga-Północ m. st. Warszawy

20 000,00 zł

7

Warszawa Rembertów

Edukacyjny piknik z seniorem

20 000,00 zł

8

Warszawa Targówek

"Cyberbezpieczny Senior na Targówku"

6 240,00 zł

9

Warszawa Wesoła

Integracja i aktywizacja seniorów w Wesołej

16 000,00 zł

10

Warszawa Wilanów

"Wilanowski seniorze - jesteśmy dla Ciebie"

20 000,00 zł

11

Warszawa Wola

Działania wspierające i usprawniające funkcjonowanie Rady Seniorów Dzielnicy Wola m. st. Warszawy zwanych dalej Wolską Radą Seniorów (WRS)

8 000,00 zł

RAZEM

188 440,00 zł

 Część beneficjentów podpisze umowy w innym terminie.

 

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974,
e-mail: rzecznik@mazovia.pl

Załączniki:


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony