Zaproszenia

Radom ma swoje muzeum! Jego utworzenie sfinansował samorząd województwa mazowieckiego

Dwa kolorowe budynki w  słońcu Autor: Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

Przed nami historyczny dzień oraz wydarzenie, na które mieszkańcy Radomia czekali od lat. Już jutro, o godz. 16:00 oficjalnie otworzy się Muzeum Historii Radomia. Koszt remontu zabytkowych kamienic Gąski i Esterki, w których mieści się nowe muzeum oraz ekspozycji to ponad 16 mln zł. W całości został sfinansowany przez samorząd Mazowsza. W uroczystym otwarciu weźmie udział m.in. wicemarszałek Rafał Rajkowski.

Muzeum Historii Radomia jest wystawą stałą Muzeum im. Jacka Malczewskiego (instytucji samorządu województwa mazowieckiego). Na modernizację kamienic Gąski i Esterki oraz aranżację i przygotowanie ekspozycji w ciągu ostatnich czterech lat muzeum otrzymało z budżetu województwa przeszło 16,3 mln zł. To jedna z najważniejszych i najbardziej kosztownych inwestycji realizowanych w ostatnich latach w marszałkowskich instytucjach kultury.

Do wzięcia udziału w otwarciu, ale też zwiedzenia wystawy zachęca wicemarszałek Rafał RajkowskiTo rzeczywiście historyczny dzień. Jestem przekonany, że zwiedzając wystawę na nowo poznamy i odkryjemy nasze piękne miasto. Świetnie zaaranżowane miejsce z wieloma ciekawymi multimedialnymi rozwiązaniami, a przy tym bardzo przystępne – zachwyci każdego.

Otwarciu stałej ekspozycji Muzeum Historii Radomia będzie towarzyszył piknik historyczny z pokazami grup rekonstrukcyjnych reprezentujących wszystkie okresy historyczne. Na radomskim rynku będzie można zobaczyć m.in. pojedynki, inscenizacje, musztrę, rzemiosło i pokazy kulinarne.

Do zwiedzania wystawy zachęca również Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego – Radomianie bardzo długo czekali na to, żeby mieć muzeum historii swojego miasta. Od lat nasze muzeum gromadziło eksponaty związane z radomską historią od pradziejów, przez czasy nowożytne, aż po czasy współczesne. Jutro z wielką radością i satysfakcją oddamy do Państwa dyspozycji niezwykle nowoczesną, świetnie zaaranżowaną ekspozycję. Jestem pewien, że zarówno mieszkańcy naszego miasta, jak i goście z całej Polski będą tu mogli spędzać długie godziny. Zapoznanie się ze wszystkimi treściami i artefaktami prezentowanymi w Muzeum Historii Radomia daje obraz niezwykłych, ciekawych, pełnych niepokojów, wzlotów i upadków dziejów Radomia – jesteśmy dumni z naszego miasta i jego historii.

Od niedzieli, 14 sierpnia Muzeum Historii Radomia będzie już dostępne dla wszystkich chętnych.

Najpierw 8 mln zł na remont kamienic

Władze Mazowsza na modernizację i adaptację kamienic Gąski i Esterki przekazały w sumie blisko 8 mln zł. W ramach robót budowlano-montażowych zostały wykonane roboty ogólnobudowlane, roboty z zakresu instalacji sanitarnej, elektrycznej oraz klimatyzacji. Ponadto sfinansowany został projekt pierwszego wyposażenia pomieszczeń nieekspozycyjnych, ale też scenariusz wystawy archeologiczno-historycznej. Pomoc Mazowsza pozwoliła również na prace polegające na kompleksowej restauracji zabytkowych mebli oraz konserwacji zabytkowych mebli i obiektów archeologicznych.

Od początku celem modernizacji kamienic było utworzenie w nich stałej wystawy archeologiczno-historycznej prezentującej historię miasta Radomia i regionu radomskiego.

 8,4 mln zł na wystawę stałą

Blisko 8,4 mln zł samorząd województwa przeznaczył na aranżację, przygotowanie oraz dostawę i montaż wystawy stałej zatytułowanej – Muzeum Historii Radomia. Prace trwały dwa lata. To dzięki tak znaczącej pomocy województwa możliwe było kompleksowe przygotowanie wystawy od projektu całości przez niezbędne konsultacje i opracowania, korektę tekstów i tłumaczenia, produkcję treści multimedialnych, w tym scenariusza wystawy po dostawę elementów i instalacji multimedialnych, ich montaż i uruchomienie. Na potrzeby nowej wystawy stworzono stronę internetową, wyprodukowano cztery filmy o historii Radomia, przeprowadzono digitalizację zabytkowych zbiorów, a także zakupiono dwie „Księgi Gości”. Muzeum Historii Radomia jest w pełni dostępne dla osób niewidomych, słabowidzących, niesłyszących lub niedosłyszących.

Radom na jednej wystawie. Co czeka zwiedzających

Na trzech kondygnacjach kamienic zaaranżowano ekspozycję pokazującą dzieje Radomia od IX w. do 1945 r. Zwiedzanie nowego muzeum warto zacząć od piwnic Kamienicy Esterki, gdzie można obejrzeć 10-minutowy film o historii miasta. W kolejnym pomieszczeniu można zapoznać się z historią i stanem badań archeologicznych na terenie najstarszego radomskiego grodu, nazwanego w późniejszych latach Piotrówką. Następnie, w układzie chronologicznym, zwiedzający mogą zobaczyć właściwą ekspozycję.

Pierwsza sala poświęcona jest wczesnośredniowiecznym dziejom miasta. Nowym rozwiązaniem jest prezentacja grodu z X w. i współistniejących osad służebnych w specjalnie skonstruowanej niszy pod szklaną podłogą. Całość ekspozycji jest mieszanką prezentacji autentycznych artefaktów z efektami multimedialnymi.

W kolejnej sali znajdują się eksponaty związane ze Starym Radomiem (teren wokół kościoła św. Wacława). Na ekranie można zobaczyć obracającą się trójwymiarową bryłę świątyni. Natomiast w gablotach umieszczone są zabytki odkryte na tym terenie podczas badań archeologicznych. Zainstalowano tu trzy stanowiska VR, które przeniosą odwiedzających w czasie, np. na mury XIV-wiecznego Radomia albo do wnętrza kościoła św. Jana. Dalsza część ekspozycji przedstawia dzieje miasta w XIV i XV stuleciu. Atrakcją tej części jest m.in. odtworzony średniowieczny kram kupiecki, za którym na specjalnym hologramie można zobaczyć i usłyszeć radomskiego kupca.

Na parterze Kamienicy Gąski można z kolei zobaczyć wydarzenia związane z radomskim zamkiem i okresem szlacheckiej wolności. Oprócz ekranów LCD z edukacyjnymi grami dla dzieci, znajdzie się tu także stanowisko do robienia pamiątkowych zdjęć w strojach z epoki. Z kolei na piętrze na zwiedzających czekać będzie wnętrze gabinetu radomskiego pisarza i historyka z przełomu XIX i XX stulecia – Walerego Przyborowskiego.

W Muzeum Historii Radomia odwiedzający znajdą również zbiory związane z dziejami miasta w okresie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. W trójwymiarowej animacji turyści mogą zobaczyć wyzwalanie Radomia przez wojska napoleońskie z rąk Austriaków w 1809 r., a także podziwiać repliki mundurów wojskowych z tamtego okresu.

Inna sala poświęcona jest wydarzeniom związanym z powstaniem styczniowym. Przez stylizowane na zabytkowe drzwi odwiedzający mogą wejść do apteki „Pod Białym Orłem” (meble z 1824 r. są oryginałami!). Za apteką znajduje się fotoplastykon, w którym można oglądać stare fotografie ze zbiorów Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Dalszą część ekspozycji poświęcono gospodarce miasta w II poł. XIX w., miastu w czasach I wojny światowej oraz w dwudziestoleciu międzywojennym. W ostatniej i zarazem największej sali zobaczymy Radom z okresu okupacji hitlerowskiej. W tym pomieszczeniu jest także wyświetlany animowany film 3D, który podsumuje dzieje Radomia od X w. po czasy współczesne

 

Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974,
e-mail: rzecznik@mazovia.pl

Załączniki:


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony