Do beneficjentów z powiatu wołomińskiego trafi ponad 1,2 mln zł z programów wsparcia samorządu Mazowsza. Sejmik województwa pomoże m.in. w zakupie autobusu szkolnego, budowie oświetlenia ulicznego, modernizacji Powiatowego Centrum Kultury Fabryczka w Wołominie czy wzmocnieniu działalności młodzieżowych rad i powołaniu nowych.
Symboliczne czeki odbiorą też partnerzy z powiatu wołomińskiego uczestniczący w programach „Mazowiecka szkoła przyszłości” i „Zawodowe Mazowsze Przyszłości – innowacyjne kształcenie zawodowe”.
Z kolei w DPS w Zielonce zostaną wyremontowane łazienki oraz wymienione instalacje grzewcze i sanitarne. Na tę inwestycję samorząd Mazowsza przekazał prawie 1,2 mln zł środków pochodzących z PFRON.
W Nowym Mieście nad Pilicą powstało Centrum Integracji Społecznej (CIS). Wsparcie w powrocie do aktywności zawodowej i społecznej mogą tam otrzymać osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Na prowadzenie placówki gmina otrzymała blisko 2,3 mln zł z budżetu województwa mazowieckiego.
Z kolei do strażaków z OSP Jankowice trafią 2 komplety ubrań specjalnych i 2 komplety umundurowania wyjściowego. Pieniądze na ten cel pochodzą z programu „Mazowsze dla straży pożarnych”. W wydarzeniach weźmie udział marszałek Adam Struzik.
Budowa nowej hali gimnastycznej, zakup autobusów dowożących dzieci do szkół, remonty wiejskich świetlic, doświetlenie dróg i przejść dla pieszych czy warsztaty dla młodzieżowych radnych – te inwestycje będą zrealizowane w powiatach ostrołęckim i makowskim dzięki pieniądzom z programów wsparcia samorządu województwa mazowieckiego. Łącznie to blisko 5 mln zł.
Symboliczne czeki odbiorą też szkoły z regionu ostrołęckiego uczestniczące w programach „Mazowiecka szkoła przyszłości” i „Zawodowe Mazowsze Przyszłości – innowacyjne kształcenie zawodowe”.
Mieszkania dla osób z niepełnosprawnościami w Jaworach-Wielkopole, modernizacja przychodni w Ostrowi Mazowieckiej, zwiększenie bioróżnorodności w gminie Brok i budowa nowoczesnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w gminie Baranowo – to inwestycje, które otrzymają dofinansowanie z programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021–2027.
Rusza rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 571 w Nasielsku. Powstanie m.in. rondo, które usprawni ruch i poprawi bezpieczeństwo. Umowę z wykonawcą podpiszą Anna Brzezińska, członkini zarządu województwa mazowieckiego, i Grzegorz Obłękowski, dyrektor Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Koszt inwestycji to ponad 4,4 mln zł. Pieniądze pochodzą z budżetu województwa mazowieckiego.
Wymiana oświetlenia ulicznego, budowa chodników, przystanków, altan czy boisk, remont placów zabaw i świetlic wiejskich, zakup sprzętu kuchennego i strojów dla kół gospodyń wiejskich – to tylko część zadań, które będą zrealizowane w regionie radomskim i powiecie grójeckim dzięki wsparciu z programów „Mazowsze dla sołectw” i „Mazowsze dla lokalnych centrów integracyjnych”. W sumie to prawie 80 umów na kwotę ponad 5 mln zł!
Z beneficjentami spotkają się wicemarszałek Rafał Rajkowski oraz radni województwa mazowieckiego Magdalena Nowacka i Leszek Przybytniak.
Prawie 2 mln zł z Funduszy Europejskich dla Mazowsza na ochronę zagrożonych gatunków ptaków w Dolinie Środkowej Wisły, m.in. na terenach powiatów kozienickiego i garwolińskiego oraz w Warszawie. Unijne wsparcie pozwoli m.in. na zakup łodzi i specjalistycznego sprzętu. Prace badawcze będzie prowadzić Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Pierwsze zaplecze Kolei Mazowieckich na południowym Mazowszu zostanie otwarte. Nowa baza utrzymaniowo-naprawcza w Radomiu znacznie ułatwi utrzymanie pojazdów obsługujących linie kolejowe w regionie radomskim.