Dzieje się na Mazowszu

Nowa ekspozycja w warszawskim Pałacu Przebendowskich

Autor: mat. prom. Muzeum Niepodległości w Warszawie
Nazwa Nowa ekspozycja w warszawskim Pałacu Przebendowskich
Opis Kolekcja rodzinnych dokumentów prezentująca historię Ludmiły i Kazimierza Moszoro, których działalność jest przykładem niezłomnej miłości do ojczyzny oraz nieustającej pamięci o polskim rodowodzie i dziedzictwie.

Data rozpoczęcia wydarzenia: 5 września 2024 15:00

Data zakończenia wydarzenia: 15 listopada 2024 17:00

Lokalizacja wydarzenia: Muzeum Niepodległości w Warszawie, Pałac Przebendowskich / Radziwiłłów, al. Solidarności 62, 00-240 Warszawa

Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprasza na wystawę „Droga i Dziedzictwo. Dzieje rodziny Moszoro / Camino y Legado. Historia de la Familia Moszoro”. Ekspozycja będzie dostępna od 5 września do 15 listopada 2024 r.

Wystawa prezentuje fascynującą historię Ludmiły i Kazimierza Moszoro, których życie zdeterminowały dramatyczne wydarzenia II wojny światowej: udział w walkach obronnych we wrześniu 1939 r., walka we Francji i służba w Polskich Siłach Zbrojnych, a także działalność Ludmiły w ruchu oporu, aresztowanie jej i osadzenie w więzieniu, a następnie w obozach KL Auschwitz i KL Ravensbrück.

Po wojnie, Ludmiła i Kazimierz trafili do Argentyny i tam kontynuowali działalność na rzecz Polski i Polonii argentyńskiej. Ekspozycja, objęta honorowym patronatem Ambasady Argentyny w Polsce, jest hołdem dla wszystkich polskich rodzin, które w wyniku II wojny światowej musiały emigrować. To także przykład niezłomnej miłości do ojczyzny oraz nieustającej pamięci o polskim rodowodzie i dziedzictwie.

Wystawa przygotowana została w oparciu o kolekcję rodzinnych dokumentów przekazanych do zasobów Instytutu Pamięci Narodowej w 2023 r. przez Bartłomieja Stanisława Moszoro – konsula honorowego RP w Rosario w Argentynie, syna Kazimierza i Ludmiły. Niezwykle ważnym uzupełnieniem prezentacji są nieprzedstawiane dotychczas amatorskie filmy dokumentujące szlak bojowy 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka nakręcone przez wieloletniego przyjaciela rodziny, Eugeniusza Siedleckiego.

Ekspozycji towarzyszy projekt edukacyjny skierowany do uczniów i nauczycieli, a także cykl spotkań połączonych z kuratorskim oprowadzaniem po wystawie.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony