Aktualności - edukacja i sport

75 lat szkoły przyszpitalnej w Otwocku

zajęcia pozalekcyjne Otwock.jpg Autor: fot. arch. szkoły

W tym roku mija 75 lat od powstania w Otwocku szkoły przyszpitalnej, dzięki której dzieci podczas leczenia mogą również kontynuować obowiązek szkolny.

Placówka funkcjonuje przy Mazowieckim Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy, instytucji Samorządu Województwa Mazowieckiego. Powstała w 1946 r. Od początku funkcjonowania szpitala leczono w nim małych pacjentów, dlatego szkoła ze swoją misją dydaktyczno-wychowawczą stanowiła jego integralną część. Wyróżniają ją bogate doświadczenie i innowacyjne metody prowadzenia zajęć. Mimo wielu zmian organizacyjnych związanych z lokalizacją placówki i jej zarządzaniem, jedno przez lata pozostało niezmienne: uczeń zawsze był i nadal jest najważniejszy, a wszelkie działania dydaktyczne prowadzone były z myślą o nim i dla jego dobra.

Leczenie i edukacja

Od ponad 3 lat działa w Otwocku jeden z najnowocześniejszych na Mazowszu oddziałów pulmonologicznych dla dzieci. Został wybudowany i wyposażony niemal w całości przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

– W szpitalu funkcjonuje również Zespół Szkół Ogólnokształcących, gdzie uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogą w terapeutycznej atmosferze kontynuować realizację obowiązku szkolnego i brać udział w lekcjach dostosowanych do indywidualnych potrzeb każdego wychowanka – informuje Małgorzata Dąbkowska, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Mazowieckim Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku.

Przedszkole i szkoła szpitalna (podstawowa i ponadpodstawowa) zapewniają ciągłość nauki i wyrównanie braków spowodowanych długotrwałą chorobą. Wykwalifikowana kadra pedagogiczna Zespołu Szkół Ogólnokształcących realizuje program szkoły macierzystej ucznia. Uczniowie mają zapewnioną również opieka po lekcjach, a także podczas świąt, ferii i wakacji. Uczestniczą w zajęciach: plastycznych, ceramicznych, filmowych, rekreacyjnych, teatralnych, kulinarnych.

– Pracownicy szkoły starają się, aby placówka była miejscem, w którym uczniowie mogą nie tylko zdobywać wiedzę i rozwijać pasje, ale również otrzymać wsparcie emocjonalne, tak potrzebne dzieciom i młodym ludziom przebywającym wiele dni lub tygodni w szpitalu, często z dala od rodziny i przyjaciół – dodaje dyrektor Dąbkowska. Odbywają się również zajęcia dla przedszkolaków.

Nowocześnie i przyjaźnie

Dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz kadry Departamentu Edukacji Publicznej i Sportu urzędu marszałkowskiego – szkoła wyposażona jest w multimedia, nowoczesny sprzęt i materiały dydaktyczne. Przyjazna atmosfera i kolorowa przestrzeń szkolna jest odskocznią od choroby i działa wspomagająco na proces leczenia i izolacji od domu rodzinnego. Zajęcia pozalekcyjne to czas radosnych i twórczych działań, zabaw oraz aktywności artystycznej. Można je obejrzeć na Facebooku Szkoła przy Szpitaliku.

Kadrę szpitala stanowi wykwalifikowany zespół specjalistów w dziedzinie pediatrii i pulmonologii. W placówce można przeprowadzić kompleksową diagnostykę dzieci w ramach NFZ, zaś sale szpitalne oddziału są w pełni przystosowane do całodobowego pobytu rodziców. W ramach NFZ przeprowadzana jest kompleksową diagnostyka w dziedzinie pulmonologii dziecięcej; można tu bezpłatnie w ramach NFZ przeprowadzić szereg badań, m.in. diagnostykę astmy, testy alergiczne, odczyny tuberkulinowe, immunochemię, bronchoskopię, bakterologię, serologię, RTG, USG. Po zabiegach diagnostycznych i leczniczych, dzieci obejmowane są opieką nauczycieli i wychowawców, którzy organizują im zajęcia edukacyjne zgodnie z obowiązującą podstawą programową. W ten sposób ogranicza im się stres związany z zaległościami szkolnymi i brakiem ocen. Dlatego nie muszą obawiać się powrotu do szkół macierzystych po hospitalizacji. Atutem placówki jest możliwość szybkiego skorzystania z usług medycznych.

O placówce

Otwocki szpital pulmonologiczny to jedna z największych i najstarszych placówek w kraju leczących gruźlicę i choroby płuc. Oferuje bezpłatną diagnostykę i leczenie chorób układu oddechowego u dzieci. Działa tu oddział pulmonologiczny dla dzieci o długoletniej tradycji, w którym w ramach NFZ wykonywane są m.in.: bronchoskopia, diagnostyka astmy, spirometria, odczyny tuberkulinowe, USG, tomografia komputerowa, RTG czy testy alergiczne. Nowy budynek otoczony jest lasem.

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony