Aktualności - edukacja i sport

Dookoła Mazowsza

Jadący peleton kolarzy. Na przedzie widać dwóch kolarzy w koszulkach Mazowsza Autor: fot. Facebook HRE Mazowsze Serce Polski Cycling Team

Wystartował 65. Międzynarodowy Wyścig Kolarski Dookoła Mazowsza. To najstarszy z wyścigów kolarskich w Polsce. Prestiżem i rangą ustępuje tylko Tour de Pologne.

Wyścig Dookoła Mazowsza to wydarzenie sportowe z bogatą historią. Trwale wpisał się w kalendarz najważniejszych imprez kolarskich w Polsce i Europie. Turniej rozpoczął się 27 lipca w Teresinie (I etap), a zakończy w Kozienicach 30 lipca. II etap 28 lipca to Grodzisk Mazowiecki, III etap – 29 lipca Płońsk.

Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego, a samorząd Mazowsza dofinansował organizację wydarzenia kwotą 35 tys. zł. Organizator – Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Sportu Mazovia Team – pozyskał te fundusze, startując w otwartym konkursie ofert w obszarze „Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej”.

Triumf HRE Mazowsze Serce Polski

W wyścigu wystartowało 25 ekip: 18 zagranicznych oraz 7 polskich, łącznie około 140 kolarzy. Pierwszy etap zakończył się triumfem Marcelego Bogusławskiego z ekipy HRE Mazowsze Serce Polski, który był najszybszy w finiszu z peletonu.

Trasa I etapu kończącego się w Teresinie była płaska i mierzyła 168 kilometrów. Na pierwszych dwóch lotnych finiszach najszybsi byli kolarze HRE Mazowsze Serce Polski – Alan Banaszek i Marceli Bogusławski, którzy razem zdobyli po 3 sekundy. Po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów, od peletonu oderwali się Michał Podlaski (LUKS Trójka Piaseczno) i Paweł Szóstka (Santic-Wibatech). Duet wypracował sobie dość sporą przewagę – na 35 kilometrów do mety wynosiła ona dwie minuty.

Pogoń w grupie nie układała się najlepiej i przy wjeździe na ostatnią rundę, 21 kilometrów przed metą, różnica między czołówką a peletonem wciąż była dwuminutowa. Pościgu nie ułatwiła też spora kraksa, która podzieliła główną grupę.

Ostatecznie dwuosobowa ucieczka została jednak doścignięta, a finisz z peletonu wygrał Marceli Bogusławski (HRE Mazowsze Serce Polski). Na kolejnych pozycjach uplasowali się Tomas Barta (ATT Investments), Martins Pluto (ABLOC CT) i Alan Banaszek, zespołowy kolega zwycięzcy.

Po bieżące informacje z wyścigu zapraszamy na stronę Mazovia Team oraz stronę dedykowaną bezpośrednio Wyścigowi Dookoła Mazowsza.

Historia WDM

Można śmiało powiedzieć, że polskie kolarstwo narodziło się na Mazowszu. W 1886 r. powstało Warszawskie Towarzystwo Cyklistów. W 1925 r. przeprowadzony został pierwszy etapowy wyścig kolarski. W Polsce wyścig dookoła województwa warszawskiego przez część ówczesnej prasy nazwany pompatycznie małym Tour the France. Od 2000 r. organizatorem tej imprezy jest Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Sportu Mazovia Team.

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony