Aktualności - edukacja i sport

Harcerze na rajdowym szlaku

Autor: fot. UMWM

Po raz 46. zuchy, harcerze i seniorzy wędrowali mazowieckimi szlakami Ogólnopolskiego Harcerskiego Rajdu „Wisła”.

To jedna z największych tego typu imprez na Mazowszu. Zuchy i harcerze  w tym roku mogli się sprawdzić na ośmiu trasach o różnym stopniu trudności przygotowanych przez mazowieckie hufce oraz zespoły. Czekały na nich zadania m.in. z harcerskich specjalności, w tym historycznej, pożarniczej, ratowniczej, turystycznej, wodnej, kajakowej i artystycznej.

Ideą tegorocznego wydarzenia była popularyzacja aktywnej turystyki pieszej i promocja walorów turystycznych Mazowsza oraz wiedzy, informacji i elementów kultury związanych ze 160. rocznicą wybuchu powstania styczniowego. Zuchy w ramach trasy „Ku niepodległości – płockie ścieżki” mogły dowiedzieć się m.in. co to jest herb powstańczy, rozkaz, szpital polowy, jak wygląda strój powstańca oraz uczcić pamięć i oddać hołd poległym. Harcerze na rajdowej trasie „Na ratunek” sprawdzili i rozszerzyli swoją wiedzę z pierwszej pomocy. Starsi harcerze odbyli podróż w czasie i przestrzeni na szlaku „Na kraniec świata”. Zaś wędrownicy i instruktorzy podjęli wyzwanie, uczestnicząc w spływie po Bzurze, z noclegiem na świeżym powietrzu. Seniorzy zmierzyli się z niematerialnym dziedzictwem kultury ludowej, prezentując, w wybranej przez siebie formie, jedną z lokalnych pieśni i legend.

Przyjaciel druhów

Przedsięwzięcie zakończył apel podsumowujący rajd, podczas którego najlepszym drużynom wręczono dyplomy, puchary oraz nagrody. Z druhami w stanicy Gorzewo spotkał się, przy harcerskim ognisku, marszałek Adam Struzik, osładzając im zakończenie zmagań na szlakach, koszem cukierków.

– Rajd „Wisła” to najlepszy sposób na poznanie znanych i nieznanych zakątków naszego pięknego Mazowsza! Gratuluję organizatorom i uczestnikom! Znakomita inicjatywa – mówił marszałek Adam Struzik, dumny posiadacz statuetki „Długoletniego, Niezwodnego Przyjaciela” harcerzy.

Promocja harcerskich wartości

Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce organizacja, która wychowuje dzieci i młodzież, wspiera ich rozwój i kształtuje charakter. Wartości harcerskie (patriotyzm, braterstwo, przyjaźń, służba, wiara, praca, sprawiedliwość, wolność i pokój) zapisane są w Obietnicy i Prawie Zucha oraz Przyrzeczeniu i Prawie Harcerskim. Tworzą one kodeks postępowania i kształtują styl życia członków ruchu harcerskiego. Tradycyjne i uniwersalne wartości uwzględniane są w aktualnych i nowoczesnych programach działania gromad i drużyn.

Ogólnopolski Rajd Harcerski „Wisła” organizowała Chorągiew Mazowiecka ZHP, przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Mazowieckiego.

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony