Aktualności - edukacja i sport

Młodzi medaliści z Mazowsza na gali sportu

Marszałek Struzik, Elżbieta Lanc i radny Orliński pozują do zdjęcia z dwoma medalistami Autor: fot. arch. UMWM

Już od najmłodszych lat wiedzą, co to dyscyplina, sumienność, uczciwa rywalizacja i upór w dążeniu do celu. Tacy są młodzi sportowcy z Mazowsza. Samorząd województwa nagrodził najlepszych z nich.

Podczas Gali Sportu w Centrum Olimpijskim w Warszawie marszałek Adam Struzik spotkał się z młodymi medalistami, którzy w 2021 r. odnosili sukcesy na krajowej i międzynarodowej arenie sportowej. W tym gronie znalazło się aż 342 sportowców z Mazowsza – byli to młodzi medaliści mistrzostw świata, mistrzostw Europy, mistrzostw Polski oraz Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w kategorii wiekowej młodzika, juniora młodszego, juniora i młodzieżowca.

Na gali obecna też była członek zarządu Elżbieta Lanc oraz wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Adam Orliński.

– Wszystkim zwycięzcom gratuluję tak spektakularnych wyników. Zdobycie ich kosztowało Was, drodzy sportowcy, wiele wysiłku i samozaparcia, ale trud włożony w treningi przyniósł oczekiwane efekty. Odnosicie sukcesy w kraju i za granicą. Udowadniacie, że sport to nie tylko sława, ale przede wszystkim szlachetna rywalizacja i ciężka praca. Za ten trud oraz za determinację w osiągnięciu tak rewelacyjnych rezultatów z całego serca Wam teraz dziękuję – mówił marszałek Adam Struzik.

Sukcesy sportowe, w tym międzynarodowe, odniosło łącznie 342 młodych sportowców z terenu Mazowsza, którzy zdobyli w wielu dyscyplinach indywidualnych i zespołowych łącznie 342 medale:

  • 4 medale Mistrzostw Świata,
  • 12 medali Mistrzostw Europy,
  • 326 medali Mistrzostw Polski i Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

Zarząd Województwa Mazowieckiego w 2021 r. podjął decyzję o wdrożeniu do realizacji nowego autorskiego projektu. Polega on na przyznawaniu indywidualnych nagród finansowych dla wszystkich medalistów mistrzostw świata, mistrzostw Europy, mistrzostw Polski oraz Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w kategorii wiekowej młodzika, juniora młodszego, juniora i młodzieżowca, w dyscyplinach olimpijskich objętych Systemem Sportu Młodzieżowego. Warunkiem koniecznym dla otrzymania bonusu finansowego jest odpowiedni status sportowca tj. musi on być mieszkańcem i reprezentantem Mazowsza. W 2022 r. na ten cel w budżecie województwa mazowieckiego zabezpieczono kwotę 1,2 mln zł.

Medaliści za wyniki sportowe osiągnięte w 2021 r. otrzymali odpowiednio: 

Mistrzostwa Świata

  • medal złoty – 6 000 zł
  • medal srebrny – 5 000 zł
  • medal brązowy – 4 000 zł

Mistrzostwa Europy

  • medal złoty – 5 000 zł
  • medal srebrny – 4 000 zł
  • medal brązowy – 3 000 zł

Mistrzostwa Polski / Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży

  • medal złoty – 4 000 zł
  • medal srebrny – 3 000 zł
  • medal brązowy – 2 000 zł

Samorząd Mazowsza dla sportu

Samorząd Województwa Mazowieckiego od wielu lat podejmuje szereg działań, dzięki którym przybywa obiektów sportowych i są one coraz bardziej dostępne.

W ramach współpracy samorządu Mazowsza z organizacjami pozarządowymi w latach 1999–2022 udało się wesprzeć organizację 4 581 zadań o charakterze sportowym.

W 2018 r. samorząd Mazowsza uruchomił też autorski program pn. „Mazowiecki Instrument Wsparcia Infrastruktury Sportowej”. W ramach tego przedsięwzięcia na Mazowszu dotychczas powstało lub zostało zmodernizowanych 697 obiektów lokalnej infrastruktury sportowej.

Ogólnopolski program „Moje Boisko – Orlik 2012”, zakładał budowę w latach 2008–2012 w każdej gminie co najmniej jednego kompleksu sportowo-rekreacyjnego składającego się z boiska wielofunkcyjnego do piłki nożnej, siatkowej i koszykówki wraz z zapleczem sanitarnym. Na realizację programu Samorząd Województwa Mazowieckiego przeznaczył kwotę: blisko 70 mln zł, dzięki czemu na Mazowszu powstało 259 nowych kompleksów sportowo-rekreacyjnych, które po dziś dzień służą mieszkańcom.

W latach 1999–2016 Samorząd Województwa Mazowieckiego wspólnie z administracją rządową realizował „Program Rozwoju Regionalnej Infrastruktury Sportowej” w oparciu o środki finansowe pochodzące z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.

Efektem podjętych działań było powstanie na Mazowszu:

  • 560 hal sportowych i sal gimnastycznych,
  • 285 boisk sportowych, stadionów, siłowni plenerowych i scateparków,
  • 60 krytych pływalni, lodowisk i ośrodków wioślarskich.

UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony