Aktualności - ekologia i środowisko

By na Mazowszu nie zabijał smog

Drzewa na tle błękitnego nieba Autor: Arch. UMWM

Dofinansowanie na sprzęt do pomiaru i kontroli jakości powietrza, kampanie informacyjne, a nawet stacje ładowania samochodów elektrycznych można uzyskać dzięki wsparciu samorządu województwa mazowieckiego.

Program „Mazowsze dla czystego powietrza” to kontynuacja realizowanego od 2019 roku Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza. Jego celem jest polepszenie jakości życia mieszkańców regionu poprzez poprawę jakości powietrza, którym oddychamy. Aby ta troska przyniosła efekt, nie wystarczą same przepisy, potrzebne są również środki na wcielanie ich w życie. Temu służy program wspierający gminy w realizacji działań wynikających z przepisów prawa miejscowego, np. programu ochrony powietrza, planu działań krótkoterminowych czy uchwały antysmogowej.

– Walka o czyste powietrze musi być dziś priorytetem, zarówno na poziomie krajowym, regionalnym, jak i lokalnym. Kluczowe w tej sytuacji są nie tylko podejmowane rozwiązania prawne, ale też skuteczna edukacja – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Na program „Mazowsze dla czystego powietrza” sejmik województwa przeznaczył w tym roku 9 mln zł, a w jego ramach będzie się można starać o fundusze na:

  • kontrolę przestrzegania przepisów uchwały antysmogowej;
  • przeprowadzenie akcji edukacyjno-informacyjnej;
  • wsparcie organizacyjno-techniczne planu działań krótkoterminowych;
  • uruchomienie ogólnodostępnej stacjonarnej stacji ładowania pojazdów elektrycznych;
  • zwiększenie potencjału inwestycyjnego gminy w zakresie ograniczania niskiej emisji;
  • czyszczenie ulic na mokro (dla gmin miejskich).

Dofinansowanie może wynieść do 50 % poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 200 tys. zł. Co ważne, w tym roku środki będą wypłacane „z dołu”, czyli po zrealizowaniu i rozliczeniu inwestycji.

W programie mogą brać udział gminy wiejskie, miejskie i wiejsko–miejskie z terenu województwa mazowieckiego. Każda z nich może złożyć maksymalnie 2 wnioski (wyjątkiem jest Miasto Stołeczne Warszawa, które może złożyć maksymalnie 11 wniosków, w tym 2 wnioski na zadania realizowane na obszarze całego miasta i 9 wniosków na zadania realizowane przez poszczególne dzielnice; oraz Radom, Siedlce, Płock, Ostrołęka i Ciechanów, które mogą złożyć po 3 wnioski). Termin ich składania upływa 28 lutego br.

Więcej informacji na stronie www.powietrze.mazovia.pl


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony