Aktualności - ekologia i środowisko

Jak oszczędzać energię?

Trenerzy wraz z uczestnikami warsztatów. Autor: Mazowiecka Agencja Energetyczna (MAE)

Wspierające mieszkańców Mazowsza warsztaty dla zapewnienia sprawiedliwego sposobu transformacji na rzecz gospodarki neutralnej dla klimatu zorganizowała Mazowiecka Agencja Energetyczna (MAE).

Samorząd Województwa Mazowieckiego wspólnie z MAE realizują zadania na rzecz ochrony środowiska naturalnego i poszanowania energii przy jednoczesnej dbałości o indywidualnego odbiorcę. Służy temu m.in. organizacja warsztatów na temat efektywności energetycznej i inwestycji w odnawialne źródła energii na Mazowszu. Wyposażają one mieszkańców regionu w wiedzę i narzędzia umożliwiające dokonywanie świadomych decyzji dotyczących zużycia energii i badania możliwości korzystania z jej odnawialnych źródeł.

Seria warsztatów poświęconych budowaniu świadomości energetycznej zakończyła się właśnie w trzech warszawskich dzielnicach – na Bemowie, Pradze i na Żoliborzu oraz na terenie gminy Chorzele. Były częścią projektu CEESEU-DIGIT.

Oszczędzanie energii

Uczestnicy otrzymali praktyczne wskazówki odnośnie optymalizacji wydajności urządzeń, identyfikacji energochłonnej elektroniki i przyjmowania nawyków efektywnego wykorzystania energii. Objęło to porady dotyczące oświetlenia, systemów ogrzewania i chłodzenia, oszczędzania wody oraz redukcji mocy w trybie czuwania. Podczas warsztatów położono nacisk na proste, ale skuteczne zmiany, które mogą prowadzić do znacznych oszczędności na rachunkach za energię.

Odkrywanie rozwiązań odnawialnych źródeł energii

Mieszkańcy budynków wielomieszkaniowych i domów jednorodzinnych poznali możliwości finansowania inwestycji w odnawialne źródła energii. Otrzymali informacje na temat dotacji rządowych, subsydiów i programów pożyczkowych zaprojektowanych specjalnie do wspierania tego rodzaju instalacji. Są one pomocne przy inwestowaniu w odnawialne źródła energii – popularność paneli słonecznych, pomp ciepła i innych technologii odnawialnych staje się wyraźnie zauważalna.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony