Aktualności - ekologia i środowsko

Mazowsze na Targach H2Poland w Poznaniu

Zdjęcie zbiorowe. Członek zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska podczas panelu dyskusyjnego na targach H2Poland w Poznaniu. Autor: arch. UMWM

W stolicy województwa wielkopolskiego odbyło się Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych. Mazowsze reprezentowała Janina Ewa Orzełowska członek zarządu województwa.

Targi H2Poland

Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND jest odpowiedzią na potrzebę popularyzowania wiedzy dotyczącej technologii nisko i zeroemisyjnych. Gospodarka wodorowa jest jednym z obiecujących kierunków ograniczania globalnych zmian klimatu. Celem nowej inicjatywy jest stworzenie projektu opartego o współpracę międzyśrodowiskową biznesu, nauki, samorządów lokalnych oraz organizacji pozarządowych na rzecz maksymalizacji udziału polskich zasobów produkcyjnych i usługowych w łańcuchu dostaw w toku realizacji inwestycji wodorowych. To konieczne działania w dążeniu do nowoczesnej i neutralnej dla klimatu gospodarki

Wodór symbolem przyszłości

Pierwszego dnia targów, odbył się panel na temat przyszłości wodoru w poszczególnych regionach. Debatowano, czy wodór może stanowić realną alternatywę do wykorzystania technologicznego. Stanowisko Mazowsza w tym zakresie przedstawiła członek zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska.

Ochrona klimatu to wyścig z czasem. Jeśli chcemy utrzymać średnią temperaturę na świecie na możliwym do kontrolowania poziomie, musimy działać szybko i na możliwie największym obszarze przestawić się na energię odnawialną, czyli zieloną energię elektryczną. Mając na uwadze problem emisyjności sektora transportu, samorząd Mazowsza, wykorzystując możliwości prawne, uchwalił w 2020 r. program ochrony powietrza. W celu wsparcia gmin w zakresie elektromobilności, samorząd udziela dofinansowania w ramach programu Mazowsze dla czystego powietrza 2022 (wcześniej: Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu) na zakup, montaż i uruchomienie ogólnodostępnej, stacjonarnej stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Jako Mazowsze przychylamy się do poglądu, że wodór stanowi przyszłość nie tylko Polski i Europy, ale i całego świata. To najlepsze rozwiązanie, gwarantujące bezpieczne i zdrowe przejście na zeroemisyjne źródła – powiedziała członek zarządu Janina Ewa Orzełowska.

16 województw wspólnie o wodorze

Podczas trwania targów H2Poland odbyło się także spotkanie w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Przedstawiciele szesnastu województw w Polsce dyskutowali na temat dolin wodorowych, mających odegrać kluczową rolę w procesie tworzenia się gospodarki wodorowej, integracji sektorów, transformacji klimatycznej przemysłu oraz budowie infrastruktury. Wspólnie wypracowany schemat działania, pozwoli na sprawny, bezpieczny i szybki przeskok do większego wykorzystywania zeroemisyjnego wodoru.

Targi odbyły się w dniach 17-18 maja na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony