Aktualności - ekologia i środowisko

Żaby w Miedniku mogą czuć się bezpiecznie

Pracownik parku rozwija wzdłuż drogi siatkę ochronną Autor: fot. FB Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych

„Pomagamy płazom w trakcie wiosennych wędrówek” to akcja zorganizowana przez Nadbużański Park Krajobrazowy (NPK) już po raz jedenasty.

Ochrona mazowieckiej fauny i flory jest jednym z priorytetowych działań Samorządu Województwa Mazowieckiego. Jego jednostką organizacyjną jest Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych, którego częścią jest właśnie Nadbużański Park Krajobrazowy.

Ochrona naturalnego krajobrazu Mazowsza

NPK położony jest w środkowo-wschodniej części naszego regionu i jest jednym z największych parków krajobrazowych w Polsce. Obejmuje lewobrzeżną część doliny Dolnego Bugu od ujścia rzeki Tocznej w miejscowości Drażniew (w gminie Korczew) do ujścia Liwca w pobliżu Kamieńczyka (w gminie Łochów), a także fragment dolnej Narwi (gmina Pułtusk i Pokrzywnica). Chroni prawie 120 km rzeki Bug i 40 km Narwi. Największym walorem parku jest zachowana dolina Bugu, z meandrującą rzeką, licznymi starorzeczami i wyspami w nurcie oraz piaszczystymi łachami i skarpami. Oprócz doliny rzecznej do parku należą również kompleksy leśne – pozostałości dawnych puszcz, które zajmują około 36 proc. powierzchni.

„Żabianki” na pomoc płazom

W Miedniku (gm. Stoczek Węgrowski, powiat węgrowski) pracownicy NPK przeprowadzają żaby przez jezdnie. Na wybranych trasach stawiają płotki, tzw. żabianki, wzdłuż których wkopane są w ziemi pojemniki (wiaderka). Płazy, które próbują przejść na drugą stronę, wchodzą do pojemników, a pracownicy NPK trzy razy dziennie monitorują te pojemniki i przenoszą żaby na drugą stronę ulicy. Taka akcja zorganizowana została na odcinku około 150 m w okolicach miejscowości Miednik przy drodze powiatowej, gdzie jest duże skupisko płazów i ich tereny lęgowe. Dzięki tej akcji wiele żab udaje się uratować przed śmiercią pod kołami samochodów.

Wiosenne wędrówki płazów

Żaby i ropuchy ze swoich stałych miejsc zimowania przemieszczają się do zbiorników wodnych, gdzie składają skrzek – jest to tzw. wędrówka godowa. Wzmożoną wędrówkę można zaobserwować po opadach deszczu. Dzięki akcji zorganizowanej przez pracowników NPK w ubiegłym roku udało się uratować około 700 płazów. Akcja „przeprowadzania żab” przez jezdnię potrwa około 3–4 tygodnie.

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony