Aktualności - kultura, promocja, turystyka

Dawny Sierpc nie tylko w malarstwie

Obrazy i eksponaty budziły wspomnienia Autor: Arch. MWM

W sierpeckim ratuszu otwarta została nowa wystawa czasowa prac malarza Wojciecha Webera.

Ekspozycja „Ludzie, miejsca, czasy w malarstwie Wojciecha Webera” przedstawia dawny Sierpc widziany oczami artysty. Stanowi malarską opowieść o czasie, który przeminął, oraz o osobach żyjących już tylko we wspomnieniach. Wystawę dopełniają zabytkowe przedmioty, archiwalne fotografie, reprodukcje i judaika.

Czas zatrzymany w obrazach i rzeczach

Każda z sal, w których przygotowana została wystawa, poświęcona jest innej historii, co zapowiadają ich tytuły: „Świętości Sierpca”, „Zwykłe domy – niezwykli ludzie”, „Ciekawe historie, ale czy prawdziwe?”, „Za mostem” i „Poza czasem”. Ujęte w malarskie ramy opowiadania kontynuują eksponaty, które są ściśle związane z tematami prac, dopełniają je i tworzą do nich komentarz, stanowiąc klucz do pełnego zrozumienia wystawy.

Klamrą spinającą poszczególne części ekspozycji jest przemijanie czasu – to, jak poszczególne momenty, miejsca i ludzie trwają we wspomnieniach, jak drobny przedmiot, rozmowa lub widok pozwalają powrócić do chwil minionych.

Wiele z przedmiotów nigdy dotąd nie było prezentowanych w przestrzeniach wystawienniczych. Pochodzą z prywatnych zbiorów twórcy i jego rodziny, a także Pracowni Dokumentacji Dziejów Sierpca, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu i Muzeum Diecezjalnego im. bł. Abpa Antoniego Juliana Nowowiejskiego w Płocku.

Opowieści ciąg dalszy

Wernisaż wystawy stał się okazją do wspomnień i ożywionych rozmów o historii miasta oraz postaciach, które przez dekady kształtowały jego niepowtarzalną atmosferę. Wojciech Weber ze  wzruszeniem opowiedział o swojej drodze i pasji twórczej. Wspominał miejsca i ludzi bliskich sercu, a przez to stanowiących dla niego niewyczerpane źródło inspiracji. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: Wojciech, Maria i Michał Weberowie oraz Jan Rzeszotarski, dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Ekspozycja powstała przy współpracy Pracownią Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc. Można ją zwiedzać do 31 maja 2024r.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony