Aktualności - kultura, promocja, turystyka

Film „Chłopi” podbija serca widzów

kadr z filmu, tańcząca para Autor: fot. kadr z filmu / materiały prasowe

Produkcję dofinansowano ze środków samorządu Mazowsza, a muzykę do filmu nagrywano m.in. w radomskim skansenie.

Premiera filmu odbyła się 13 października. Od tego czasu dzieło polskich twórców obejrzało już 750 tys. kinomanów. Obraz „Chłopi” będzie walczył o Oscara w dwóch kategoriach: Najlepszy Film Zagraniczny oraz Najlepsza Muzyka Filmowa. Produkcja otrzymała środki w wysokości ponad 300 tys. zł w ramach Mazowieckiego i Warszawskiego Funduszu Filmowego (MiWFF). Swój udział w powstawaniu muzyki do filmu miało Muzeum Wsi Radomskiej – jednostka organizacyjna Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Unikalna akustyka radomskiego muzeum

Muzykę do filmu stworzył Łukasz L.U.C. Rostkowski. Nagrania terenowe artysta tworzył w Muzeum Wsi Radomskiej, gdzie wykorzystał unikalną akustykę drewnianych chat, otoczenia wiejskiego, a także kościoła św. Doroty w Wolanowie. Zarejestrowano tu dźwięk organów piszczałkowych tej zabytkowej świątyni. W jednej ze skansenowskich chałup nagrywane były inne instrumenty, w tym wiolonczela. Nagrań dokonano w lipcu 2020 r. Artysta powołał w tym celu „słowiański kolektyw muzyków folkowych”. Twórcy wykorzystali tradycyjne instrumenty ludowe i śpiew, by muzyka była jak najlepszym dopełnieniem ekranizacji powieści Władysława Reymonta.

Chłopi w technice animacji malarskiej

Film w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana został stworzony techniką znaną polskim i światowym widzom z produkcji „Twój Vincent” (o życiu Vincenta van Gogha). Była to zarazem pierwsza na świecie pełnometrażowa animacja malarska wykorzystująca styl legendarnego malarza.
W filmie Chłopi celowo nawiązano do malarstwa z okresu Młodej Polski, dlatego można doszukać się w nim elementów charakterystycznych dla malarstwa Leona Wyczółkowskiego czy Józefa Chełmońskiego.

Polski kandydat do nagrody Oscara miał swoją premierę światową 9 września w Toronto. 19 września, podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbył się pokaz konkursowy. Film zdobył serca widzów festiwalu, którzy uhonorowali go Nagrodą Publiczności. Jury przyznało mu dodatkowo Nagrodę Specjalną.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony