Aktualności - kultura, promocja, turystyka

Mikołajki na Mazowszu

Gałązki świerkowe przysypane śniegiem, bombki i ozdoby choinkowe imitujące płatki śniegu. Autor: Larysa Pashkevich/GettyImages

Mikołajki wprowadzają nas w atmosferę jednego z najbardziej uroczystych świąt w roku – Bożego Narodzenia. To okres sprzyjający rodzinnym spotkaniom i wzmacnianiu wspólnoty.

Mając na uwadze emocjonalny wymiar grudniowego, świątecznego oczekiwania, przedstawiamy propozycje familijnych spotkań przygotowanych przez jednostki organizacyjne samorządu Mazowsza:

  1. „Szydłowieccy Mikołajowie” w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu – 6 grudnia 2024 r. (piątek) 

Wyjątkowe wydarzenie w Zamku w Szydłowcu – pierwsza profesjonalna prezentacja multimedialna o historii zamku, która  powstała w ramach projektu „Zamek w Szydłowcu. Historia, architektura, sztuka”. Jest kilkuminutową, dynamiczną  animacją sięgającą czasów Odrowążów i powstania pierwszej budowli obronnej w rozlewiskach rzeki Korzeniówki w XIII wieku. 

Szczegóły na stronie Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu

  1. ,,Bajka o Siwobrodym Krasnalu” w Warszawskiej Operze Kameralnej – 5, 6, 7 grudnia 2024 r. (piątek, sobota, niedziela) 

Ujęta w nowatorski sposób wierszowana opowieść autorstwa Michała Błeszyńskiego i Marii Holki. Autorzy zapraszają słuchaczy do podróży przez wiele stylów muzycznych – od muzyki klasycznej przez brzmienia latynoamerykańskie i swing lat 20-tych ubiegłego wieku, po jazz i blues.

Do siwobrodego krasnala przychodzą różne zwierzęta. Każdemu czegoś brakuje do szczęścia. Lis ma za długi ogon, jeż – kolce, bóbr – zęby. Krasnal tłumaczy, że to, co martwi każde ze zwierząt, jest tak naprawdę jego wielkim atutem. Każdemu ze zwierząt poświęcona jest osobna piosenka, niosąca głębszą treść. To optymistyczna podróż przez życie, pełna ukrytych znaczeń i pozytywnego przesłania.

Więcej na stronie Warszawskiej Opery Kameralnej.

  1. „Familijne warsztaty świąteczne” w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie – 7 grudnia 2024 r. (sobota) 

Warsztaty dla rodzin z twórczyniami ludowymi. Pod ich okiem wykonamy cztery świąteczne ozdoby, wykorzystując różne materiały m.in.: bibułę, papier, opłatek. Stworzymy prace inspirowane tradycyjną sztuką ludową, ale przede wszystkim twórczo i rodzinnie spędzimy czas w pięknej, ciepłej atmosferze. Prowadzenie: Wiesława BogdańskaJolanta MajorowiczHonorata MajorowiczZofia Pacan i Małgorzata Pepłowska.

Szczegóły na stronie Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

  1. Targi Bożonarodzeniowe w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie – 8 grudnia 2024 r. (niedziela) 

Targi Bożonarodzeniowe to okazja do nabycia prezentów stworzonych przez twórczynie i twórców ludowych z całej Polski. Na stoiskach będzie można kupić m.in. wycinankę, ceramikę, świąteczne ozdoby z papieru i opłatka, tkaniny oraz pająki. W tym roku w czasie świątecznych targów odwiedzający będą mogli wziąć udział w przepływowych warsztatach świątecznych, oprowadzaniu po wystawie czy występie kolędników. 

Więcej na stronie Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

  1. Świąteczne zajęcia warsztatowe w Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie – od grudnia 2024 r. do stycznia 2025 r.

Wspólne tworzenie wyjątkowych ozdób na choinkę. Osoby biorące udział będą mogły własnoręcznie zdobić bombki, które zabiorą ze sobą do domu jako piękną pamiątkę i dekorację świątecznego drzewka!

Grupy szkolne z województwa mazowieckiego w ramach programu „Kulturalna szkoła na Mazowszu”  –  1 zł (obowiązują zgłoszenia, wniosek do pobrania na stronie muzeum).

Szczegółowe informacje na stronie Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. 

  1. „Koncert mikołajkowy” w Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie – 7 grudnia 2024 r. (sobota)

Wyjątkowe mikołajkowe spotkanie z Dorotą Osińską, wokalistką, aktorką, kompozytorką, artystką od lat obecną na polskiej scenie muzycznej i teatralnej.

Dorota Osińska ukończyła andragogikę i animację kulturalną na Uniwersytecie Warszawskim. Ma na koncie setki zagranych koncertów i spektakli, liczne, cenne nagrody muzyczne i teatralne, współpracę z największymi osobowościami ze świata kultury w Polsce (Włodzimierz KorczJerzy SatanowskiZygmunt Konieczny) i na świecie (Jose CarrerasRick Allison).

Więcej na stronie Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie.

  1. „Bożonarodzeniowe spotkanie kultur Kurpiów, Kaszubów i Wielkopolan” w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce – 8 grudnia 2024 r. (niedziela)

W ramach „Bożonarodzeniowego spotkania kultur Kurpiów, Kaszubów i Wielkopolan” na muzealnym dziedzińcu wystąpi m.in. Orkiestra Tradycyjna „Gracyki” z Puszczy Zielona, Kapela „Oberek” z Wyszkowa i inni. W muzealnej pracowni etnodizajnu będą się odbywały warsztaty z twórcami ludowymi, a najmłodszych zaprosimy na spotkanie ze Świętym Mikołajem.

Więcej informacji na stronie Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

  1. Kurpiowski Jarmark Bożonarodzeniowy w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce – 6, 7, 8 grudnia 2024 r. (piątek, sobota, niedziela)

Kolejna edycja oczekiwanego przez dzieci i dorosłych wydarzenia. Podczas trwania jarmarku, w budynku muzeum będą odbywały się warsztaty twórcze. W niedzielę, na muzealnym dziedzińcu będzie można zobaczyć występy artystyczne.

  • 6 grudnia, godz. 16.00-19.00: „Anielskie warsztaty” – wykonywanie ozdób na choinkę,
  • 7 grudnia, godz. 16.00-19.00: warsztaty „Jeżyki – kurpiowskie bombki”.

Ponadto: „Przy kominku” świąteczna ścianka do fotografowaniapieczenie i ozdabianie pierniczkówspotkanie z Mikołajem.

  1. „Boże Narodzenie na Mazowszu” w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu – od 6 grudnia 2024 r. do 28 lutego 2025 r.

Wystawa „Boże Narodzenie na Mazowszu” prezentuje ekspozycje związane z przygotowaniami do świąt oraz samym świętowaniem Bożego Narodzenia. Ukazuje najważniejsze obyczaje i obrzędy praktykowane na mazowieckiej wsi przełomu XIX i XX w. Choinki, snopy zbóż, ozdoby wykonane z opłatka, słomy i kolorowego papieru oraz stoły i ławy zastawione wigilijnymi potrawami to  niepowtarzalny obraz bezpowrotnie minionych chociaż niezapomnianych czasów.

Skąd się wziął święty Mikołaj? 

Święty Mikołaj, niezastąpiony, niezwykle hojny i nieodzowny w dziecięcych oczekiwaniach pierwszej gwiazdki, pełni swoją misję już od blisko 2 tys. lat. Urodził się ok. 270 r. w bardzo zamożnej rodzinie zamieszkującej miasteczko Patara. Już od najmłodszych lat wyróżniał się szlachetnością swych uczynków, dobrotliwością i pobożnością. Konsekwencją jego podążania obraną przez siebie drogą było objęcie i sprawowanie urzędu biskupa Miry – obecnego miasta Demre leżącego w południowo-zachodniej części Turcji. 

Przekazywane z pokolenia na pokolenie opowieści o czynionym przez niego dobru i zdarzających się za jego sprawą cudach, spowodowały uznanie go za świętego. Kult św. Mikołaja rozprzestrzeniał się szybko – na jego cześć stawiano kościoły, a przeróżne miejsca czy profesje obejmowano jego patronatem. 

Okazją do wspominania dobra czynionego przez św. Mikołaja, biskupa Miry jest 6 grudnia, prawdopodobny dzień jego śmierci. 

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony