Aktualności - kultura, promocja, turystyka

„Pro Masovia” dla Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej „SONATA”

Marszałek uhonorował orkiestrę medalem Pro Masovia Autor: Fot. Arch. Orkiestry

Podczas Symfonicznego Koncert Jubileuszowego „Gloria Polonica - 1984-2024” w 40-lecie Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej „SONATA” im. Bogumiła Łepeckiego Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik uhonorował orkiestrę Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”.

Koncert stał się jednocześnie okazją do świętowania 35-lecia pracy twórczej jej Dyrektora Generalnego i Prezesa Zarządu Fundacji Jacka Łepeckiego.

Niezwykła orkiestra

Warszawską Orkiestrę Symfoniczną „SONATA" założył w 1984 r. Bogumił Łepecki – dyrygent, aranżer, pedagog i powstaniec warszawski. Wkrótce dołączył do niego jego syn, Jacek, który od 35 lat kieruje zarówno orkiestrą, jak i jej fundacją, od 2001 r. – samodzielnie. Jako Dyrektor Generalny orkiestry został już on uhonorowany Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia" i Nagrodą Marszałka Województwa Mazowieckiego.

„SONATA” z sukcesami popularyzuje w kraju i na świecie polską muzykę klasyczną, w tym sakralną, kolędy i dzieła wielkopostne, a także twórczość nawiązującą do narodowych tradycji i historii oręża polskiego. Swoimi występami uświetnia uroczystości państwowe, kościelne i patriotyczne, mogąc się poszczycić imponującym dorobkiem oraz wieloma prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami.

– Z dumą wyróżniam „Pro Masovią" Warszawską Orkiestrę Symfoniczną „SONATA" za wybitne zasługi i całokształt działalności na rzecz naszego regionu. Życzę wielu nowych sukcesów, niegasnącej satysfakcji z prezentowania publiczności kolejnych wysublimowanych kompozycji w mistrzowskim wykonaniu oraz odkrywania przed nią bogactwa i różnorodności świata muzyki – napisał w liście gratulacyjnym dla orkiestry marszałek Adam Struzik.

Jubileuszowy koncert

W ramach jubileuszowego koncertu w Kościele Wszystkich Świętych w Warszawie orkiestra pod dyrekcją dr. Kazimierza Dąbrowskiego zaprezentowała Symfonię h-moll op.24 „Polonia” Ignacego Jana Paderewskiego.

Symfonia „Polonia”

Jest to jedyna symfonia, stworzona przez Paderewskiego, a zarazem jedyna polska symfonia, stworzona przez polskiego kompozytora, która opowiada o historii Polski. Nad tym monumentalnym muzycznym freskiem inspirowanym Powstaniem Styczniowym 1863 Paderewski pracował przez kilka lat.

Symfonia „Polonia”, w której kompozytor maluje obrazami muzycznymi historię Polski poczynając od Lechusa 550 r. po czasy współczesne. Wydarzenia historyczne nie są „przedstawione” w partyturze chronologicznie. Wizja obrazów muzycznych u kompozytora była podyktowana stanami ducha i refleksją w chwilach pisania utworu. Studiując partyturę stopniowo odkrywa się wartości artystyczne dzieła i obrazy - wydarzenia ściśle związane z naszą historią.

Prawykonanie symfonii odbyło się w grudniu 1908 r. Ogromny sukces, jaki odniosła w Bostonie zapoczątkował triumf dzieła na estradach Nowego Jorku, Waszyngtonu, Filadelfii, Baltimore, Londynu i Paryża i Lwowa. Prawykonanie polskie miało miejsce we Lwowie w 1910 r. w setną rocznicę urodzin Fryderyka Chopina.

28 grudnia na kanale YouTube Fundacji Orkiestry zostanie wyemitowane wykonanie Symfonii h-moll op.24 „Polonia” Ignacego Jana Paderewskiego – pierwsze telewizyjne wykonanie po 116 latach od jej prawykonania w Bostonie, a już dziś można tam zobaczyć jej zwiastun.

Partnerem wydarzenia jest m.in. Samorząd Województwa Mazowieckiego.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony