Aktualności - kultura, promocja, turystyka

Folklor bez barier

Autor: Fot. Dariusz Krześniak

Co roku w ostatnią sobotę sierpnia Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu organizuje spotkania z kulturą i obrzędowością dawnej wsi w ramach „Mazowieckiego dnia integracji osób z niepełnosprawnością”.

W programie tegorocznej edycji imprezy znalazły się pokazy chłopskich prac codziennych, warsztaty dla całej rodziny, zabawy, konkursy, koncert, warsztaty tańca ludowego oraz zabawa integracyjna przy dźwiękach wiejskiej kapeli. Wydarzenie organizowało Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu (samorządowa placówka kultury) we współpracy ze Stowarzyszeniem Szansa na Życie, pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika. W jej przygotowaniu pomogło dofinansowanie w postaci dotacji celowej z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego

Spotkania z tradycją ludową

Ciepła słoneczna pogoda sprzyjała spacerom i poznawaniu tradycji oraz obrzędowości wiejskiej. W imprezie wzięło udział ponad 750 osób. Organizatorzy przygotowali dla uczestników wiele atrakcji. Prezentowana w zagrodach chłopskich i dworach szlacheckich wystawa „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych” uzupełniły prezentacje zajęć gospodarskich. W wielu z nich zwiedzający mogli wziąć aktywny udział. Prali na tarze i maglowali pranie, uczyli się też wykonywać z bibuły kwiaty. Mieli okazję przyjrzeć się, jak powstaje kosz ze słomy i papierowe ozdoby. Zobaczyli też, jak przebiegała praca w młynie i jak niegdyś wyglądała obróbka lnu. Odwiedzili również kowala, rzeźbiarza, szewca, a we dworze spotkali szlachciankę zajętą haftowaniem.

Kreatywnie i na ludowo

Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty modelarstwa kreatywnego „Bajki Polskie” przygotowane przez Muzeum Bajek MUBABAO. Jedynym ograniczeniem była tu wyobraźnia uczestników. Podczas zajęć plastycznych zaś tworzyli zachwycające prace z papieru, słomy i bibuły. Na leśnej polanie odbył się koncert „Zatańczmy jak na Mazowszu” w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego Masovia Politechniki Warszawskiej z Płocka. Artyści zaprezentowali bogaty program artystyczny, a następnie zaprosili widzów do wspólnego tańca. Okazało się, że kilku z nich posiada talent taneczny i wokalny, a swoimi umiejętnościami z radością pochwalili się na scenie. Dla osób biorących udział w wydarzeniu przygotowano też konkursy z nagrodami. Nie liczył się tu najlepszy czas, bądź zręczność, a odwaga, entuzjazm i chęć przełamywania własnych ograniczeń. Imprezę zakończyło ognisko i zabawa taneczna „na dechach”. Skoczne melodie i wesołe przyśpiewki zagrała wiejska kapela Pana Jacka.

Zapraszamy na kolejną imprezę

Wydarzenie pokazało, że większość barier da się pokonać, jeśli obok jest ktoś gotów podać pomocną dłoń. Wakacje w sierpeckim skansenie jeszcze się nie skończyły. Już za tydzień, 4 września muzeum zaprasza na kolejną imprezę plenerową. „Wykopki w skansenie”, podczas której będzie można poznać zwyczaje i obrzędy związane z okresem jesiennym. Zwiedzający wezmą udział w pokazach kopania ziemniaków, kiszenia kapusty, obróbki lnu, suszenia owoców i czesania wełny. Więcej szczegółów znaleźć można na stronie mwmskansen.pl i na muzealnym facebooku.

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony