Aktualności - kultura, promocja, turystyka

Kultowe ciągniki SAM w radomskim muzeum

Muzeum Wsi Radomskiej.jpg

Snopowiązałka Poznanianka, przedwojenne modele ciągników – niemiecki Kramer K18 i produkowany w Polsce Ursus T45 to jedne z perełek nowo otwartej wystawy w Muzeum Wsi Radomskiej.

– Tę wystawę po prostu trzeba zobaczyć. W niezwykle ciekawy sposób ukazuje dzieje rolnictwa na Ziemi Radomskiej oraz codzienne życie mieszkańców wsi, ich przedsiębiorczość i zaradność. Ma charakter poznawczy, ale i edukacyjny. Warto wybrać się do muzeum całą rodziną. To doskonały sposób, aby przybliżyć ciężką pracę rolników młodym Mazowszanom – zachęca do odwiedzenia wystawy i radomskiej placówki marszałek Adam Struzik.

Na ekspozycji „Maszyny i narzędzia rolnicze w zbiorach Muzeum Wsi Radomskiej" można zobaczyć przekrój narzędzi rolniczych  poprzez unikatowe ręcznie robione, np. radła ramowe czy też pługi drewniane, młocarnie, żniwiarki po różne modele ciągników, kombajnów czy wykonane z bambusa opryskiwacze do roślin, które mieszkańcy wsi konstruowali na własne potrzeby i wykorzystywali przy pracach na roli.   

– Muzeum ma bogatą kolekcje maszyn rolniczych, ale taką ekstra kolekcją jest ekspozycja ciągników SAM. W Polsce mają one różne nazwy, np. samopał czy papaj. Konstruowali je samodzielnie mieszkańcy wsi. To pokazuje, że nieobca była im mechanizacja i technika. I właśnie regionem o znacznym ich wykorzystaniu była Ziemia Radomska – mówi kurator wystawy, zastępca dyrektora Muzeum Wsi Radomskiej Zbigniew Skuza.

Wystawa prezentowana jest w zmodernizowanym pawilonie. Środki na remont pochodziły z funduszy unijnych oraz dotacji celowej z budżetu województwa mazowieckiego.  Dzięki inwestycji wartej ponad 3 mln zł wybudowano również  wiaty o charakterze historycznej zabudowy folwarcznej, w których można było umieścić i wyeksponować wielkogabarytowe maszyny rolnicze, w tym kolekcję ciągników SAM.  

– Wystawa jest gratką nie tylko dla pasjonatów rolnictwa i życia dawnej wsi. Część ekspozycji dedykowana jest dzieciom – za pomocą klocków będą mogli zilustrować cały cykl wytwarzania żywności – dodaje zastępca dyrektora Muzeum Wsi Radomskiej Zbigniew Skuza.

Informacje o aktualnych wydarzeniach w Muzeum Wsi Radomskiej znajdziemy na stronie internetowej www.muzeum-radom.pl

 

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony