Aktualności - kultura, promocja, turystyka

Kulturalne przedlato w Dworku w Krzyżanówce

Kulturalne przedlato w Dworku w Krzyżanówce. Zdjęcie zbiorowe. Autor: arch. UMWM

Podczas plenerowego spotkania w Siennie (gmina Sienno) marszałek Adam Struzik wręczył pamiątkowy medal Pro Masovia Marii Węgrzeckiej oraz dyplom kapeli ludowej Bronisława Machla.

Uczestnicy wydarzenia mieli okazję zrelaksować się w trzech strefach tematycznych. W pikniku wziął udział marszałek Adam Struzik.

Piknik pełen atrakcji

Piknik podzielono na strefy: kulinarnych smaków, poezji oraz muzyki. W pierwszej z nich można było skosztować regionalnych potraw, w drugiej zapoznać się ze zbiorem poezji Waldemara Balcerowskiego pt. „Rzeczniowskie notacje”, zaś w trzeciej wysłuchać występu uczniów i nauczycieli szkoły muzycznej I stopnia w Siennie oraz zobaczyć występ kapeli Bronisława Machla.

W uznaniu za aktywność

Podczas wydarzenia marszałek Adam Struzik wręczył pamiątkowy medal Pro Masovia dla wicestarosty lipskiego Marii Węgrzeckiej. To długoletnia oraz aktywna działaczka samorządowa. Udziela się w licznych akcjach charytatywnych – dzięki jej zaangażowaniu udało się zorganizować zbiórki, dzięki którym m. in. zakupiono „Echo serca” dla szpitala powiatowego w lipsku czy przeznaczono pieniądze na operacje potrzebujących dzieci.

Medal Pamiątkowy Pro Masovia jest wyróżnieniem okolicznościowym nadawanym za całokształt działalności zawodowej, społecznej, publicznej lub realizację zadań na rzecz województwa mazowieckiego wybitnie przyczyniających się do gospodarczego, kulturalnego lub społecznego rozwoju Mazowsza.

Nagroda dla kapeli

Wyróżnienie za swą działalność i zaangażowanie otrzymała również Kapela Ludowa Bronisława Machla z Osówki. Bronisław Machel od lat kultywuje ludowe tradycje, tym samym promując powiat lipski, jak i województwo mazowieckie. Uczestniczy we wszystkich festiwalach Folkloru i Twórczości Nieprofesjonalnej. Swoje uznanie dla muzyki ludowej wyraził marszałek Adam Struzik.

Kultura ludowa mówi bardzo wiele o naszych korzeniach, życiu i mentalności przodków oraz o kształtowaniu się na przestrzeni wieków ich tożsamości regionalnej i narodowej. Polska, w tym oczywiście Mazowsze, może się poszczycić bogatym i ciekawym dziedzictwem związanym z szeroko pojętym folklorem. Niestety, coraz rzadziej spotyka się jego żywe przejawy, dlatego każda inicjatywa służąca pielęgnowaniu i promowaniu jego piękna i wartości jest cenna i godna pochwały.

Dyplomem uhonorowano także Koło Gospodyń Wiejskich Rzeczniówek oraz Szkołę Muzyczną I stopnia w Siennie.

Piknik został zorganizowany przez powiatowy zarząd PSL w Lipsku, Koło Gospodyń Wiejskich w Rzeczniówku oraz Stowarzyszenie „Razem” z Kochanówki – Krzyżanówki.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony