Aktualności - kultura, promocja, turystyka

Noc Świętojańska w subregionie siedleckim

Członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska pozuje z laureatami konkursu na najpiękniejszy wianek w Rzadzy. Autor: fot. Janusz Nalewajk

Mieszkańcy Kałuszyna i Rządzy wzięli udział w obchodach Nocy Świętojańskiej. Podczas tradycyjnych obrzędów, nie zabrakło charakterystycznych wianków.

W imprezach plenerowych wzięła udział Janina Ewa Orzełowska członek zarządu województwa mazowieckiego.

– Noc Świętojańska, to tradycyjne powitanie lata, upamiętniające nasze słowiańskie korzenie i tradycje, jakimi była Noc Kupały. Słoneczna aura pozwoliła mieszkańcom Mazowsza na wspólną zabawę w gronie rodziny i przyjaciół. Cieszę, że lokalna społeczność kultywuje tak piękne tradycje, dbając o różnorodność i historię Mazowsza, – podkreślała Janina Ewa Orzełowska.

Kałuszyn z tradycjami

Nad Zalewem Karczunek w Kałuszynie (powiat miński) odbyły się uroczystości związane z przesileniem letnim. Zbiegające się z początkiem wakacji wydarzenie, przyciągnęło liczne grono mieszkańców. Obok stoisk przygotowanych przez lokalne Koła Gospodyń Wiejskich, nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych. Oprawę muzyczną zapewnili zebranym zespół Kobranocka, lokalne zespoły artystyczne oraz gwiazda wieczoru Krzysztof Cugowski.

Magiczne wianki w Rządzy

Obchody Nocy Świętojańskiej odbyły się także w Rządzy (powiat miński). Wydarzenie zostało zorganizowane przez władze gminy oraz lokalne Koło Gospodyń Wiejskich „Nad Rzeką”. Zebrani mogli wziąć udział w konkursie na najpiękniejszy wianek. Wedle tradycji, upleciony z ziół i kwiatów wieniec puszczany był przez młode dziewczyny, aby, płynąc z prądem, mógł połączyć ją z nieznanym młodzieńcem. Dla gości przygotowano degustację potraw przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich oraz ognisko. Dla najmłodszych zaś przygotowano dmuchany plac zabaw.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony