Nagroda Twórcza

Znamy laureatów Nagrody Twórczej za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury

W konkursie mogli wziąć udział artyści z Mazowsza, którzy nie ukończyli 35. r. życia, a swoje osiągnięcia mogą potwierdzić nagrodami i wyróżnieniami na szczeblu wojewódzkim, ogólnopolskim lub międzynarodowym. Komisja, w skład której wchodzili przedstawiciele Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki UMWM, środowisk twórczych i artystycznych oraz przedstawiciel organizacji pozarządowych wyłoniła dwie najlepsze laureatki.

Laureatki Nagrody Twórczej:

Martyna Kander – specjalizuje się w twórczości teatralnej, w dziedzinie scenografii. Laureatka wielu prestiżowych nagród w tym obszarze. Jest absolwentką studiów scenograficznych Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Określiło to kierunek jej drogi artystycznej. W czasie studiów nawiązała współpracę ze studentami Wydziałów Reżyserii i Aktorstwa Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Pozwoliło to „w laboratoryjnych warunkach” rozpocząć praktyczną aktywność na polu scenografii i jednocześnie poznać przyszłych zawodowych współpracownikó Podczas studiów została dwukrotnie wyróżniona Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010/11 oraz 2011/12), a w ramach programu Erasmus spędziła rok na Accademia di Belle Arti w Wenecji. Profesjonalny debiut teatralny Martyny Kander odbył się na deskach Teatru Powszechnego, gdy była na ostatnim roku studiów (2012). Po obronie tytułu magistra sztuki miała okazję zaprezentować swoją pracę podczas międzynarodowego przeglądu najlepszych dyplomów w dziedzinie scenografii – The International Stage Design Students’ Works Exchange w National Centre for the Performing Arts w Pekinie (2012). Początkowo jej droga artystyczna rozwijała się wokół tematyki kostiumu teatralnego. Zrealizowała szereg spektakli, w których koncepcja kostiumograficzna była nadrzędnym wizualnym aspektem scenicznego świata. Pozwoliło to artystce na stworzenie indywidualnego stylu, polegającego na łączeniu współczesnej estetyki z krojami i elementami zaczerpniętymi z historii ubioru różnych epok. Było to możliwe dzięki wyborom specyficznych tekstów dramaturgicznych. Tytuły takie jak „Otello” (Teatr Miejski w Gdyni), „Romeo i Julia” (Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie), „Joanna Szalona; królowa” (Teatr Miejski w Gdyni) pozwoliły jej na realizację ambitnych projektów kostiumograficznych i rozwój artystycznego warsztatu. Równolegle do twórczości kostiumograficznej rozwijała warsztat scenograficzny realizując spektakle dramatyczne, lalkowe, operowe i baletowe. Jest autorką kompletnych realizacji scenograficznych do ponad dwudziestu inscenizacji. Przełomowym na jej drodze artystycznej jest spektakl zrealizowany w Operze na Zamku w Szczecinie, za który otrzymała szereg indywidualnych nagród. Jej prace charakteryzuje ciągła zmienność i ruch projektowanych przestrzeni oraz traktowanie kostiumu jako nośnika wielowymiarowych znaczeń. Pracując na scenach operowych, dramatycznych, baletowych i lalkowych eksploruje różne środki wyrazu każdego rodzaju współczesnego teatru, mieszając je, łamiąc schematy i tworząc nową jakość w projektowanych spektaklach.

Agnieszka Grabowska – specjalizuje się w twórczości muzycznej, w dziedzinie wokalistyki. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Debiutowała na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi partią Anny Rejch w „Wesołych kumoszkach z Windsoru” O. Nicolai’a (Łódź 2021) oraz na deskach Teatru Muzycznego w Łodzi w operetce „Wesoła wdówka” Franza Lehara. Laureatka wielu osiągnięć oraz nagród prestiżowych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Od lat doskonali się i pobiera nauki od mistrzów śpiewu klasycznego, musicalowego i estradowego. Uczestniczyła w licznych kursach, warsztatach i projektach. Nieustannie podejmuje działania artystyczne na rzecz kultywowania tradycji Mazowsza w muzyce i śpiewie. Bierze udział w projektach i koncertach organizowanych przez instytucje kultury i organizacje pozarządowe w całym kraju. Swoją wiedzę i zdobyte doświadczenie przekazuje dzieciom i młodzieży z powiatu przasnyskiego, które uczy. Propaguje kulturę wokalną, rozwija zainteresowania muzyczne wśród młodzieży, wartości patriotyczne, miłość do ojczyzny oraz kształtuje pamięć o kulturze i historii. Planuje nadal rozwijać się poprzez udział w warsztatach i projektach prowadzonych przez profesorów z Polski i zagranicy oraz uczestniczyć w konkursach muzycznych na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej.

Gratulujemy!

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony