Aktualności - nieruchomości

9,5 mln zł z UE na cyfryzację i termomodernizację

Marszałek przy stole podpisuje wielki symboliczny czek. Obok niego siedzi beneficjent, który podpisuje umowę

Dzięki funduszom europejskim możliwa będzie termomodernizacja czterech budynków w powiatach wołomińskim, grójeckim i mławskim, a 47 szkół podstawowych zyska nowoczesny sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem.

Szkoły, do których trafi sprzęt, znajdują się na terenie gmin należących do Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego. Natomiast termomodernizację przejdą budynki OSP w Tłuszczu, w Chrzęsnem i ośrodka zdrowia w Goszczynie. Przyznane środki umożliwią też realizację kolejnego etapu termomodernizacji budynków użyteczności publicznej w gminie Strzegowo.

Umowy w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik oraz beneficjenci. W spotkaniu wzięli udział Marcin Podsędek, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego oraz Anna Brzezińska, przewodnicząca sejmikowej Komisji Rozwoju Gospodarczego, Infrastruktury i Przeciwdziałania Bezrobociu.

Remonty budynków OSP w Tłuszczu i OSP w Chrzęsnem

W strażnicach zostanie przeprowadzona modernizacja instalacji centralnego ogrzewania, a rezultatem będzie przyłączenie budynków do sieci gazowej. Kolejne działania to modernizacja instalacji ciepłej wody oraz zmiana oświetlenia na energooszczędne typu LED. Dachy oraz ściany zostaną ocieplone, a drzwi i okna wymienione. Aby umożliwić produkcję energii elektrycznej, wnioskodawca zamontuje instalację fotowoltaiczną.

Ekologiczne zmiany w Ośrodku Zdrowia w Goszczynie

Prace będą polegały na wymianie starych okien na parterze i piętrze, ociepleniu ścian, w tym ociepleniu cokołu i ścian piwnic w gruncie, a także wymianie okienek piwnicznych. Zainstalowany zostanie kocioł gazowy. Instalacja centralnego ogrzewania zostanie wymieniona na nową, wykonaną z rur plastikowych lub stalowych i wyposażoną w grzejniki z zaworami termostatycznymi. Na dachu budynku zamontowanych zostanie 6 paneli fotowoltaicznych.

Termomodernizacja budynku użyteczności publicznej i dwóch szkół w gminie Strzegowo

W ramach inwestycji  w budynku Szkoły Podstawowej w Niedzborzu zostanie zamontowana pompa ciepła powietrze-woda a istniejący kocioł zostanie wymieniony na olejowy. Z kolei w szkole w Dąbrowie zaplanowano montaż pompy ciepła glikol-woda oraz wymianę instalacji centralnego ogrzewania. W obu szkołach stropodachy zostaną ocieplone styropianem. Natomiast w wielofunkcyjnym budynku użyteczności publicznej w Strzegowie zaplanowano montaż pompy ciepła typu powietrze-woda, montaż bufora z grzałką elektryczną, wymianę grzejników oraz montaż zaworów termostatycznych Ocieplone zostaną ściany zewnętrzne i ostatni strop budynku We wszystkich budynkach w ramach projektu zaplanowano także wymianę okien i drzwi, a także montaż instalacji fotowoltaicznej.

Sprzęt i oprogramowanie dla 47 szkół z Warszawskiego Okręgu Funkcjonalnego

Projekt będzie realizowany w ramach porozumienia partnerskiego zawartego pomiędzy dziewięcioma gminami. Zakres przedsięwzięcia obejmie zakup: komputerów stacjonarnych i przenośnych, tabletów, drukarek i skanerów, projektorów i drobnego sprzętu komputerowego. Szkoły zostaną wyposażone w serwery i sprzęt sieciowy, tablice interaktywne i monitory dotykowe, a także klocki do działań robotyczno-programistycznych. Do placówek w Nadarzynie, Brwinowie, Grodzisku Mazowieckim, Michałowicach, Pruszkowie, Żyrardowie, Milanówku, Starych Babicach i Ożarowie Mazowieckim, trafią pakiety oprogramowania biurowego, licencje na programy edukacyjne i terapeutyczne oraz dostęp do platform edukacyjnych i serwisów streamingowych. W wybranych szkołach zostanie zaadaptowana infrastruktura techniczna (okablowanie światłowodowe). W ramach projektu zaplanowano także wdrożenie wspólnej e-usługi, która będzie udostępniona zarówno dla nauczycieli wszystkich 47 szkół podstawowych biorących udział w projekcie, jak również kadry pedagogicznej innych szkół z obszaru objętego ZIT.

 

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony