Mazowsze serce Polski nr 3

Dla zdrowia

Autor: Fot. arch. UMWM

Bródnowski kontra pląsawica Huntingtona

W lutym w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim odbyła się druga na skalę Europy operacja pacjenta chorego na pląsawicę Huntingtona. To kolejna pionierska operacja przeprowadzona przez wybitnego neurochirurga prof. Mirosława Ząbka

Ta genetycznie uwarunkowana choroba zwyrodnieniowa ośrodkowego układu nerwowego ujawnia się zwykle między piątą a siódmą dekadą życia, a przebieg jest stopniowo postępujący. Schorzenie charakteryzuje się: ruchami mimowolnymi, zaburzeniami funkcji poznawczych i zachowania oraz zaburzeniami emocji. W jaki sposób lekarze chcą zatrzymać chorobę?

– Za pomocą wektorów wirusowych podajemy substancję – gen, który uśpi tamten wadliwie działający, dając szansę choremu na zwolnienie choroby albo jej zatrzymanie, a może nawet na poprawę objawów klinicznych − mówi prof. Ząbek, koordynator oddziału neurochirurgii marszałkowskiego szpitala. 

Mazowieckie szpitale już pomagają

Obecnie w 11 marszałkowskich placówkach na Mazowszu hospitalizowanych jest ponad 90 obywateli Ukrainy, w tym kilkanaścioro dzieci. Wszystkie lecznice deklarują pełną gotowość do niesienia pomocy i wprowadzają specjalne ułatwienia dla potrzebujących. Specjaliści z marszałkowskich szpitali robią wszystko, by pomóc uchodźcom wrócić do zdrowia. Jednocześnie nie wpływa to w żaden sposób na dotychczasowe funkcjonowanie szpitali i na czas oczekiwania na wizytę.

Szpital w Radomiu będzie leczył SMA

Lek na SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni, jest jednym z najdroższych leków świata. W Polsce terapię taką prowadzą 33 szpitale. Dołączył do nich Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu.

– Trwa procedura kwalifikacji pacjentów chcących z niego skorzystać. To proces wymagający czasu, ponieważ kryteria narzucone przez NFZ są skomplikowane – wyjaśnia Karolina Gajewska, rzeczniczka prasowa lecznicy.

Seniorze, radź!

Samorządowy Instrument Wsparcia Inicjatyw Rad Seniorów 2022 to program, który polega na finansowym wsparciu gmin z województwa mazowieckiego oraz dzielnic m.st. Warszawy. Pieniądze mogą być przeznaczone na realizację ich własnych zadań bieżących, które są inicjatywą rad seniorów. Program ma wpływać na jakość życia mazowieckich seniorów poprzez ich aktywizację,  zapobieganie wykluczeniu i utracie samodzielności. Pula środków  przeznaczonych na ten cel  z budżetu województwa to  1 mln zł. Program ma charakter pilotażowy. Inicjatorem projektu jest radny  Piotr Kandyba (sejmikowy klub KO), przewodniczący Komisji Polityki Społecznej i Prorodzinnej.

– Seniorzy z kilku powodów są  mi bliscy, podziwiam ich aktywność,  chęć bycia potrzebnym i decydowania  o swojej przyszłości, swoich środowisk  i przyszłości naszego kraju. Ich doświadczenie życiowe jest nam potrzebne i niezbędne, dlatego tak bardzo zależało mi na wsparciu rad seniorów instrumentem finansowym. Chcę, aby były one partnerem dla lokalnych samorządów i aby w każdej gminie była taka rada.

  • Liczby nie kłamią: 60 - tyle rad senioralnych działa w  województwie mazowieckim (wg danych MCPS).

UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony