Mazowsze serce Polski nr 3

Tym żyje samorząd

kongres czystego powietrza FOT. ARCH. UMWM (1).JPG Autor: Arch. UMWM

Trwają prace nad nowelizacją uchwały antysmogowej, radni biorą pod lupę budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego

Uchwała antysmogowa na finiszu

Trwają ostatnie prace nad zmianą zaostrzonej mazowieckiej uchwały antysmogowej. Wiceprzewodniczący sejmiku Mirosław Adam Orliński (klub PSL) wskazuje, że samorząd województwa konsekwentnie działa na rzecz lepszego powietrza na Mazowszu.

– Prace nad zaostrzeniem przepisów uchwały antysmogowej są już na ostatniej prostej.

Marcin Podgórski, dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych w urzędzie marszałkowskim zaznacza, że projekt przeszedł długi proces konsultacji i wkrótce trafi do sejmiku.

– Sama uchwała to zaledwie kilka stron, ale jej zapisy w istotny sposób mogą pomóc w poprawie jakości powietrza i wesprzeć gminy w realizacji działań naprawczych z programu ochrony powietrza, a szczególnie w procesie likwidacji kopciuchów i ograniczeniu powstawania nowych źródeł emisji – podkreśla.

Nowy projekt przewiduje m.in. wprowadzenie zakazu spalania węgla w Warszawie w październiku 2023 r. Przepis miałby wejść w życie także w powiatach podwarszawskiego obwarzanka – z początkiem 2028 r. Zapisy, które samorząd województwa chce wprowadzić, zostały w 2021 r. dwa razy poddane pod konsultacje społeczne. Wpłynęło ponad 13 tys. uwag i wniosków, a także 134 opinie i uwagi organów.

 

CPK pod lupą radnych

Mazowieccy radni powołali doraźną komisję ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego. To efekt licznych protestów mieszkańców przeciw realizacji inwestycji na terenie ich gmin.

– Obawy budzi głównie formuła prawna, w jakiej realizowane są wywłaszczenia na rzecz spółki powołanej do budowy portu. Mieszkańcy obawiają się, że jeśli do nich dojdzie, a przygotowania wątpliwej pod kątem ekonomicznym inwestycji zostaną wstrzymane, ich dorobek życia pójdzie na marne – mówi Krzysztof Strzałkowski, szef klubu Koalicji Obywatelskiej w Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Radny zaznacza, że bardziej zasadny i zdecydowanie tańszy, niż budowa centralnego portu, byłby rozwój lotniska w Modlinie.

Polityka rolna

O przyszłości rolnictwa dyskutować będą uczestnicy konferencji online Biura Województwa Mazowieckiego w Brukseli. Rozmowy – z udziałem europosłów będą po polsku, a udział jest bezpłatny. Zapraszamy 20 kwietnia, na godz. 10. Więcej na www.mazovia.pl 


Ponad 7300 - tyle jest sołtysek i sołtysów na Mazowszu. Swoje święto obchodzili 11 marca.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony