Mazowsze serce Polski nr 4

Do muzeum wprost z kanapy?

Rajkowski w_malczewskim.jpg Autor: Fot. arch. UMWM

Spacer po komnatach zamku w Liwie, wizyta w zakamarkach chat skansenu w Sierpcu czy Radomiu, przeglądanie zbiorów muzeum etnograficznego… Wszystko to bez wychodzenia z domu. Jak to możliwe?

 

Mazowieckie instytucje kultury jeszcze szerzej otwierają swoje podwoje, udostępniając do zwiedzania zbiory w wirtualnej przestrzeni. A wkrótce ruszy też program samorządu Mazowsza umożliwiający uczniom tradycyjne zwiedzanie placówek kultury za symboliczną złotówkę.

Kultura w sieci

Muzealne eksponaty i przestrzenie są teraz dosłownie na wyciągnięcie ręki, bo – aby wyruszyć na wirtualny spacer – nie musimy wychodzić z domu, bez względu na to, gdzie się znajdujemy. Wystarczy założyć gogle VR. Nieskomplikowana nawigacja sprawia, że poruszanie się po muzealnych pomieszczeniach jest bardzo proste. A jeśli zainteresuje nas jakiś eksponat, po najechaniu na niego kursorem, wyświetlą się nam szczegółowe informacje na jego temat.

Marzena Kozłowska-Mysior, nauczycielka historii w jednej ze stołecznych szkół podstawowych zapewnia, że będzie korzystać z takiej możliwości, by urozmaicić uczniom zajęcia:

– Obostrzenia związane z pandemią koronawirusa oddaliły nas od kultury. Zdalne zwiedzanie skansenów, wirtualne spacery po zamkach i muzeach idealnie wpisują się w aktualne potrzeby. Z chęcią wykorzystam projekt na moich lekcjach – mówi.

Aby zwiedzić mazowieckie muzea czy skanseny wystarczy mieć tablet, smartfon czy komputer. Mazowsze przenosi bowiem do wirtualnej przestrzeni 26 swoich instytucji kultury. Spacery w sieci i digitalizacja zbiorów muzealnych prowadzone są w ramach projektu Regionalna Platforma Informacyjna – Kultura na Mazowszu. Warto podkreślić, że wirtualne spacery to największy taki projekt w Polsce, w którym będą zdigitalizowane i udostępnione do oglądania w technologii VR tak bogate zbiory.

– Posługujemy się tą samą technologią, która została zastosowana m.in. w wirtualnym zwiedzaniu Luwru, ikony muzeów europejskich. Co ciekawe, badania pokazują, że tam, gdzie pilotażowo wdrażano takie projekty, zwiększała się później liczba odwiedzających, zwłaszcza tych w młodym wieku – zapewnia Artur Andrysiak, członek zarządu Agencji Rozwoju Mazowsza SA.

Kultura to jedna z tych dziedzin, której cyfryzację przyspieszyła pandemia COVID-19. Koronawirus znacznie ograniczył bezpośredni dostęp do teatrów, muzeów, ale jednocześnie pokazał, jak bardzo obcowanie ze sztuką, muzyką, filmem, teatrem jest nam potrzebne, jak terapeutyczne ma wręcz działanie. Dzięki wirtualnym spacerom uczniowie będą mogli bez wychodzenia ze szkoły przenosić się w świat dawnych obyczajów, tradycji, uczyć się i eksplorować miejsca, które często były poza ich zasięgiem.

– To proste i wygodne – przekonuje marszałek Adam Struzik (sejmikowy klub PSL). – Mam nadzieję, że ta forma obcowania z kulturą zachęci nie tylko młodzież, ale i osoby starsze, które są ciekawe sztuki czy historii, a nie mogą odbywać dalekich podróży. Nasze instytucje kultury to miejsca wyjątkowe również na skalę światową. Dzięki nowym technologiom już wkrótce wszystkie zbiory, w tym również te znajdujące się w magazynach, będzie można obejrzeć z każdego zakątka świata.

Korzyści dla wszystkich

Placówki kultury również skorzystają na digitalizacji. Dla nich to wręcz nieograniczone możliwości docierania do szerokiego grona odbiorców w kraju i poza jego granicami. Nie tylko zwiedzających, ale też naukowców, przedsiębiorców czy innych instytucji kultury w Polsce i na świecie, a muzealne zbiory będą mogły być prezentowane w dowolnym miejscu, bez konieczności transportowania cennych eksponatów. Placówki kultury w łatwy sposób będą mogły też wymieniać się danymi. To także sposób na pokazanie obiektów, które z uwagi na swoje rozmiary i możliwości wystawiennicze placówek znajdują się w magazynach.

– Staramy się eksperymentować z różnymi narzędziami i technologiami, aby przybliżyć publiczności nasze muzealne skarby. Wierzymy, że wirtualne doświadczenie wystaw może zachęcić do osobistych odwiedzin i skorzystania z naszej bogatej oferty stacjonarnej – mówi Robert Zydel, dyrektor Państwowego Muzeum Etnograficznego.

Zwiedzanie za złotówkę

Samorząd Mazowsza ma też propozycję dla młodych ludzi, którzy preferują osobisty kontakt ze sztuką. Zwiedzanie za symboliczną złotówkę instytucji kultury, dla których organizatorem jest samorząd województwa, to kolejny program adresowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu województwa mazowieckiego. Inicjatywę wdrożenia tego pilotażowego projektu podjął Zarząd Województwa Mazowieckiego, a poprawkę do budżetu złożył Ludwik Rakowski (sejmikowy klub KO), przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego. 

– Program ma zachęcać oraz inspirować młodzież do czynnego i świadomego uczestnictwa w kulturze na Mazowszu. Promocyjna cena biletów umożliwi dostęp do kultury odbiorcom, którzy – często z powodu barier finansowych – nie chodzą do muzeów, teatrów czy opery. A oferta naszych placówek jest przecież bardzo bogata i atrakcyjna. Jestem przekonany, że program samorządu Mazowsza będzie spełniał niezwykle ważne funkcje wychowawcze, poznawcze i edukacyjne – wyjaśnia Wiesław Raboszuk, wicemarszałek województwa (sejmikowy klub KO).

– Naszym celem jest również promowanie mazowieckich instytucji kultury podległych samorządowi Mazowsza. Obecnie pracujemy nad wdrożeniem projektu. Na jego finansowanie przeznaczyliśmy w bieżącym roku 6 mln zł – dodaje Paweł Cukrowski, dyrektor departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Warunkiem udziału w programie będzie złożenie wniosku przez dyrektora szkoły lub jego zastępcę bezpośrednio do instytucji kultury. Ofertą objęte będą wyłącznie przedsięwzięcia własne danej placówki (nie wlicza się wystąpień gościnnych, okazjonalnych, realizowanych lub współorganizowanych przez podmioty zewnętrzne).

Komentarze 

Wiesław Raboszuk wicemarszałek województwa (sejmikowy klub KO)

Wirtualne spacery to doskonały sposób na uczenie się i zwiedzanie bez konieczności wychodzenia z domu. Powstały dzięki unijnemu projektowi Regionalna Platforma Informacyjna – Kultura na Mazowszu realizowanemu przez Agencję Rozwoju Mazowsza SA w ramach RPO WM 2014–2020. Całkowity koszt tego przedsięwzięcia to 10,6 mln zł, zaś jego realizacja potrwa do końca marca 2023 r.

Konrad Wojnarowski przewodniczący Komisji Promocji Województwa Mazowieckiego i Współpracy Zagranicznej (sejmikowy klub PSL)

Digitalizacja zbiorów, usługi interaktywne i wirtualne zwiedzanie sprawiają, że mazowieckie instytucje kultury są jeszcze bliżej odbiorcy. Wirtualne spacery przyczynią się do promocji regionu. Przybliżą kulturowe i turystyczne walory naszego pięknego Mazowsza. Pozwolą również bez ograniczeń popularyzować kulturę i bogate zbiory mazowieckich instytucji kultury.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony